fallback

Могат ли пенсионните фондове да купят ЧЕЗ Разпределение?

Те вече държат 33% от дружеството, имат пари и могат да назначат професионален мениджмънт

15:51 | 02.03.18 г. 16
Автор - снимка
Редактор

Кой трябва да купи активите на ЧЕЗ в България и основно ЧЕЗ Разпределение България АД, което държи инфраструктурата (грубо казано жиците)? Това е основният въпрос в икономическия живот на България през последните дни.

Вицепремиерът Томислав Дончев каза, че влизането на държавата в сделката може да бъде усложнено от Търговския закон и европейските енергийни правила.

Никой обаче не споменава като възможност пенсионните фондове, които вече заедно държат 33% от капитала на ЧЕЗ Разпределение България АД.

През 2017 г. е имало подобен случай в Австралия. Там не офшорки, а китайци са искали да придобият местното електроразпределително дружество Ausgrid. Тогава австралийските власти дали червена светлина китайците, създали са нови регулации и специален борд за одобрение на подобни сделки. "Помолили“ са местните пенсионни фондове да влязат в сделката и да купят електроразпределителното дружество Ausgrid. Факт е, че стратегически активи не могат да бъдат купувани от когото и да е.

Пенсионните фондове имат активи за над 11 млрд. лв. и  лесно могат да увеличат дела си в ЧЕЗ Разпределение България АД от около 33% до почти 100%. Те лесно могат да направят търг за професионален мениджмънт и да осъществяват контрол над дружеството, което и сега е публично и акциите му се търгуват на БФБ-София.

От своя страна държавата ще може да контролира дружеството чрез Комисията за енергийно и водно регулиране, а със сигурност пенсионните фондове ще са съгласни представител на държавата да влезе в Надзорния съвет на ЧЕЗ Разпределение България АД.

Разбира се, освен пенсионните фондове малък дял в ЧЕЗ Разпределение България АД може да придобие Българският енергиен холдинг АД (например около 10%, което ще е достатъчно за силен контрол), както и други инвеститори.

В този смисъл варианти за действие има и трябва да се реализират. Ясно е, че вариантът група офшорки да придобият инфраструктурата, не е добър. Ако зад тях стоят политици, които оказват натиск на КЕВР и инвестициите бъдат занемарени, може да станем свидетели на регулярно спиране на електроподаването в Западна България.

Коментарът е авторски на журналиста Мариян Йорданов и не ангажира редакцията на Investor.bg. Развитието на темата за ЧЕЗ може да следите тук 

Свързани компании:

Електроразпределителни мрежи Запад АД(CEZD)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:57 | 14.09.22 г.
fallback