През последните седмици се разгоря сагата за възможното връщане в сила на задължителната наборна военна служба. По темата се заговори много, но поне засега политическите реакции сякаш са все още малко. Правилна стъпка ли е това, какви ще са ефектите от тази мярка и ще се окаже ли тя ефективна - вижте коментара на Кузман Илиев от BrainWorkshop Institute. Кузман Илиев е пазарен анализатор, автор и водещ на Boom & Bust по Bloomberg TV Bulgaria и водещ на Денят ON AIR.
Ако и вие имате коментар по темата, изпратете ни го на info@investor.bg!
Започват сериозни стъпки по връщане на задължителната наборна военна служба (с промени в закона за Резерва Министерство на отбраната въвежда задължителен военен отчет за всички българи на възраст между 18 и 32 години), което си е повод за бърз коментар.
Идеята за задължителната военна служба засега се счита едва ли не за кьорфишек, но си се прокарва на седмица по лъжичка и става все по-реална.
Проблемът се обостря с оглед на:
1) прокси-световната война в Сирия, в която една срещу друга се сблъскват две наши познати съседки — Турция и Русия;
2) реалната угроза на Ердоган да му писне на феса и да пусне стотици хиляди (дори милиони) бежанци през границите със съседните му страни;
3) реално у нас си тече “тиха” мобилизация, а запасняците редовно са привиквани с повод или не из цяла България.
Въвеждането на наборната военна служба нищо чудно вече да е решено където трябва, затова е важно да знаем какво е тя в същността си.
Не малко, и при това доста образовани, хора въздишат по ползите от казармата и нуждата от наборна служба.
Аргументите "За" са разнообразни, но основните са:
- По-евтино е за държавата да го има този „ресурс”, стопил се при отпадането на наборната служба.
- Въпрос на патриотизъм и задължение към обществото.
- Целият свят е на тази вълна, това е консервативната (на Републиканската партия) американска визия за това да пазиш родината.
- Полезно е за физиката и психиката на мъжа, понеже поколенията се израждали и трявало някой да се “погрижи” за тях.
- Службата е като стаж, тоест полза има и за “стажанта”.
-
В крайна сметка може да се направи „качествено”, без щети, така че хем вълкът сит, хем агнето — цяло.
Контрааргумените:
- Задължителната военна повинност е престъпление срещу личността. Тя е отвличане, робство и склоняване към най-страшното престъпление — убийството.
В полза е на държавниците и политическата дискреция. Защото нали няма съмнение, че войната не е друго освен убийство на хора от страна на държавата, но в по-голям мащаб… А който откаже да участва — е съден като дезертьор и изменник, което на места се наказва със смърт.
- Робство, защото „А” (държавата) разполага с тялото и живота на „Б” (мобилизирания). Дали ще го накара да лъска ботуши, охранява военен обект/граница или бомбардира хора, в единия случай, или просто ще го прати на плантация да бере памук — няма никаква разлика по същество.
- Що за аргумент е, че „било по-евтино за хазната”?
Ами най-евтино за хазната вероятно би било да избият пенсионерите и да падне голям финансов дерт. Аргументът за себепритежанието, за индивидуалните права и неотменимостта им — къде изчезна?
- Икономически погледнато задължителната военна служба е и 100-процентов данък върху доходите - през това време жертвата не може да прави нищо друго, целият ѝ доход е собственост на армията.
- Ако човек е пацифист и предпочита да умре, но да не пипа оръжие, тази принуда реално изтрива личността, избора му и т.н.
- Нищо патриотично няма в това да подкрепяш правителството на страната си, когато иска да избива собствените си и чужди граждани,тоест да громи, вместо да остави хората на спокойствие да живеят, работят и създават.
- Вместо да се чуди как да вкара младите мъже в казармите в най-продуктивните им години, за да не стоят без работа, държавата може да махне ограниченията пред трудовия пазар —административното бреме, осигурителни прагове, МРЗ, колективни договори, трудности пред наемане/освобождаване.
С една дума това е единствената причина младите да не могат да намерят работно място и да се докоснат до занаят поради смазване на бизнеса и бариери пред най-неопитните и нискоквалфицирани за влизане на пазара на труда.
- Наборната служба не е стаж - стажът е по желание и ако не ти харесва, можеш да го прекъснеш. Обратно, в другия случай те грози най-малкото затвор.
- Консерваторите в САЩ са обратното на патриоти — те, както не малко политици в Русия, знаят, че държавата (не свободните граждани) винаги черпи сили от войната, мобилизирайки ресурса в своя полза. Затова и живеят за войната, но не за самозащита, а за имперска атака - това е тяхното верую.
Патриотизмът, ама истинският, би спестил тези създаващи опасност от външна контра-агресия и тероризъм. .
Обществото е сбор от индивиди, собственици на живота си. Никой не „дължи” нищо на обществото, освен да не застрашава живота и собствеността на другите. Ако се приеме обратното за вярно, то при достатъчно представители на „обществото”, олицетворено в политиците на власт, всеки отделен човек може да бъде смазан. Под всеобщи - на мнозинството , аплаузи, разбира се.
Животът си е собственост на всеки и няма как някакви псевдопатриоти да знаят кое по-добро за мен или Вас във физическо и психическо отношение, та че и да се “грижат” за него.
- Така както партизанските отряди винаги громят и най-мощните армии, така, ако се наложи, отпор с живота и собствеността си, ще дават и българите.
(Афганистан, Виетнам, Ирак и САЩ при войната за Независимост са пример за сблъсък на партизани с топармиите на времето си. С ясен изход в полза на партизанските и герила формирования, бранещи домовете и децата си.)
Епилог
За жалост у нас няма много политици, които да са напълно наясно с националния интерес – мира, и които да се борят и да работят за него и само за него.
Повечето не разбират, че т. нар. „колективна сигурност” в лицето на световния жандарм НАТО/САЩ (правителството им) е причината днес Близкият Изток да е такова взривоопасно буре с барут, както и че „благоговеенето” пред „непобедимата” руска армия нито ще ни донесе сигурност, нито е нещо по-различно в същината си, а само в мащаба.
Свободният човек срещу господството на сблъскващите се за глобален контрол държави. Това е залогът.
Новата крачка със „задължителния” военен отчет е опасна, защото ако искате да мобилизирате населението, първо се нуждаете от информация - с колко хора разполагате, къде живеят и т.н. Статистиката, архивите и „отчетите“ пред държавата служат само за едно- контрол и подчинение и нямат никаква друга полза в мирния икономически живот.
С една дума: това е крачка в грешната, да не кажем, пагубната посока.
преди 8 години Нямам проблем да влезна в казарма, камън да си оправя физическата форма, обаче не ми е ясно едно - Кой ще накара работодатеря ми да ме пусне за 1 година, и по важното, дори да ме Пусне 1 година в неплатен отпуск примерно, то кой ще ми праща кредитът към банката през тази една година. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Всичко което си написал е така и все пак, България е родината, така че е израз на голяма простащина да я наричаш "територия" и да обясняваш, че нямало какво да се защитава. Това са НАШИТЕ език, култура, бит, религия, деца, хора, приятели, роднини и наистина аз лично, бих предпочел да умра в бой отколкото да видя семейството си унищожено, жена си - със забрадка а децата ми - биещи чело в пода. Всъщност, аз мисля, че ние за това сме и на това дередже, защото НИКОЙ не държи за благоденствието на България. Всички си мислим, как това са отживелици, ние сега сме обединена Европа, отворен сват, мултикултурен НО ако се вгледаш, ще видиш как всяка държава си гледа нейните хора и се опитва да прецака останалите. Немците със Северен Поток, Италианците си гледат интереса, гърците са се вкопчили в пенЦиите кат кърлежи.. всеки си гледа народа само ние сме много ларж и всеки се спасява сам, за това сме и на тоя хал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Всичко което си написал е така и все пак, България е родината, така че е израз на голяма простащина да я наричаш "територия" и да обясняваш, че нямало какво да се защитава. Това са НАШИТЕ език, култура, бит, религия, деца, хора, приятели, роднини и наистина аз лично, бих предпочел да умра в бой отколкото да видя семейството си унищожено, жена си - със забрадка а децата ми - биещи чело в пода. Всъщност, аз мисля, че ние за това сме и на това дередже, защото НИКОЙ не държи за благоденствието на България. Всички си мислим, как това са отживелици, ние сега сме обединена Европа, отворен сват, мултикултурен НО ако се вгледаш, ще видиш как всяка държава си гледа нейните хора и се опитва да прецака останалите. Немците със Северен Поток, Италианците си гледат интереса, гърците са се вкопчили в пенЦиите кат кърлежи.. всеки си гледа народа само ние сме много ларж и всеки се спасява сам, за това сме и на тоя хал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години хахаха !!! Цензурират Bulgar Bulgar. какви сте ми бай *** !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Букгар *** !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години викат *** ***!!!*************незнам от къде се взеха тези звездички .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ТОлкова ли е сложно да го проумеете?45 дена военна служба за всички момичета и момчета над 18 години. 45 дена са достатъчно малко, за да не е загубата ти на време голяма. Това е абсолютно достатъчно да научиш основите на полевата дейност при битка, теоритични часове за разглабяне и сглабяне на автомат, няколко стрелкови часа, много физическа тренировка - КЛЕТВА и си отиваш,Казвам го от опит - служил съм 6 месеца от, които истинския войниклък беше до клетвата, след това е тюфлячество и закърняване.До 45-тия ден бях направил пресата на спайдърмен, съвсем сериозно.за 45 дена разхдоте по един вйник са достатъчно малки за да си ги позвилим, както и загбеното време за един младеж е АБСОЛЮТНО пренебрежимо.Още повече, че младежите са малко и за 5-6 приема ще минат повечето. Когато бях в плевен на един прием имахме по 2,5 хил новобранци.Това ще е дори по евтино отколкото да се организира военно обучение в училище. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години срам!!? анатема!!! хахаха ***. Срам за какво, за моето информирано мнение?! Това не е и само мое, а и на достатъчно ерудирани хора. юТи въобще знаеш ли какво е държава ? Не знаеш защото не живееш в такава.... но си въобразяваш, че като дрънкаш глупостти, тупаш се по гърдите и се пишеш патрЕот, и айде, ставаме най-големите. Дедите ни са умирали за млада и нововъзникваща държава. Знаели са за какво си дават живота и си е заслужавало. България се е била с едни от най-великите сили за да отстоява интересите си. И без значение дали са ни 'освобождавали', поробвали или окупирали или просто ни стоят на пътя. Днес Б-я се управлява от продажници, избрани от продажници. Всички се тупат по гърдите и викат *** ***. но един българофил не видях до сега.... все чуждофилци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Има и оборудване и пари и организация... на хартия и в интернет.... за мат'ряла да се пъчи и да се бие по гърдите!!!Проблемът е че всичко се организира от 'наши хора", а не от хората които трябва. Проблемът е че и малкото пари които остават след комисионните, отиват за удобното оборудване, а не подходящото. Проблемът е много по-дълбок, и на този етап, тази "територия със затихващи функции" няма смисъл от защита. А на тебе ти пожелавам, да не ти се налагат такива крайностти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години балканската война доброволната мобилизацията е толкова масова че държавата няма ресурс да въоръжи всички който искат да се бият за тази "територия" отговор Сигнализирай за неуместен коментар