През последните седмици се разгоря сагата за възможното връщане в сила на задължителната наборна военна служба. По темата се заговори много, но поне засега политическите реакции сякаш са все още малко. Правилна стъпка ли е това, какви ще са ефектите от тази мярка и ще се окаже ли тя ефективна - вижте коментара на Кузман Илиев от BrainWorkshop Institute. Кузман Илиев е пазарен анализатор, автор и водещ на Boom & Bust по Bloomberg TV Bulgaria и водещ на Денят ON AIR.
Ако и вие имате коментар по темата, изпратете ни го на info@investor.bg!
Започват сериозни стъпки по връщане на задължителната наборна военна служба (с промени в закона за Резерва Министерство на отбраната въвежда задължителен военен отчет за всички българи на възраст между 18 и 32 години), което си е повод за бърз коментар.
Идеята за задължителната военна служба засега се счита едва ли не за кьорфишек, но си се прокарва на седмица по лъжичка и става все по-реална.
Проблемът се обостря с оглед на:
1) прокси-световната война в Сирия, в която една срещу друга се сблъскват две наши познати съседки — Турция и Русия;
2) реалната угроза на Ердоган да му писне на феса и да пусне стотици хиляди (дори милиони) бежанци през границите със съседните му страни;
3) реално у нас си тече “тиха” мобилизация, а запасняците редовно са привиквани с повод или не из цяла България.
Въвеждането на наборната военна служба нищо чудно вече да е решено където трябва, затова е важно да знаем какво е тя в същността си.
Не малко, и при това доста образовани, хора въздишат по ползите от казармата и нуждата от наборна служба.
Аргументите "За" са разнообразни, но основните са:
- По-евтино е за държавата да го има този „ресурс”, стопил се при отпадането на наборната служба.
- Въпрос на патриотизъм и задължение към обществото.
- Целият свят е на тази вълна, това е консервативната (на Републиканската партия) американска визия за това да пазиш родината.
- Полезно е за физиката и психиката на мъжа, понеже поколенията се израждали и трявало някой да се “погрижи” за тях.
- Службата е като стаж, тоест полза има и за “стажанта”.
-
В крайна сметка може да се направи „качествено”, без щети, така че хем вълкът сит, хем агнето — цяло.
Контрааргумените:
- Задължителната военна повинност е престъпление срещу личността. Тя е отвличане, робство и склоняване към най-страшното престъпление — убийството.
В полза е на държавниците и политическата дискреция. Защото нали няма съмнение, че войната не е друго освен убийство на хора от страна на държавата, но в по-голям мащаб… А който откаже да участва — е съден като дезертьор и изменник, което на места се наказва със смърт.
- Робство, защото „А” (държавата) разполага с тялото и живота на „Б” (мобилизирания). Дали ще го накара да лъска ботуши, охранява военен обект/граница или бомбардира хора, в единия случай, или просто ще го прати на плантация да бере памук — няма никаква разлика по същество.
- Що за аргумент е, че „било по-евтино за хазната”?
Ами най-евтино за хазната вероятно би било да избият пенсионерите и да падне голям финансов дерт. Аргументът за себепритежанието, за индивидуалните права и неотменимостта им — къде изчезна?
- Икономически погледнато задължителната военна служба е и 100-процентов данък върху доходите - през това време жертвата не може да прави нищо друго, целият ѝ доход е собственост на армията.
- Ако човек е пацифист и предпочита да умре, но да не пипа оръжие, тази принуда реално изтрива личността, избора му и т.н.
- Нищо патриотично няма в това да подкрепяш правителството на страната си, когато иска да избива собствените си и чужди граждани,тоест да громи, вместо да остави хората на спокойствие да живеят, работят и създават.
- Вместо да се чуди как да вкара младите мъже в казармите в най-продуктивните им години, за да не стоят без работа, държавата може да махне ограниченията пред трудовия пазар —административното бреме, осигурителни прагове, МРЗ, колективни договори, трудности пред наемане/освобождаване.
С една дума това е единствената причина младите да не могат да намерят работно място и да се докоснат до занаят поради смазване на бизнеса и бариери пред най-неопитните и нискоквалфицирани за влизане на пазара на труда.
- Наборната служба не е стаж - стажът е по желание и ако не ти харесва, можеш да го прекъснеш. Обратно, в другия случай те грози най-малкото затвор.
- Консерваторите в САЩ са обратното на патриоти — те, както не малко политици в Русия, знаят, че държавата (не свободните граждани) винаги черпи сили от войната, мобилизирайки ресурса в своя полза. Затова и живеят за войната, но не за самозащита, а за имперска атака - това е тяхното верую.
Патриотизмът, ама истинският, би спестил тези създаващи опасност от външна контра-агресия и тероризъм. .
Обществото е сбор от индивиди, собственици на живота си. Никой не „дължи” нищо на обществото, освен да не застрашава живота и собствеността на другите. Ако се приеме обратното за вярно, то при достатъчно представители на „обществото”, олицетворено в политиците на власт, всеки отделен човек може да бъде смазан. Под всеобщи - на мнозинството , аплаузи, разбира се.
Животът си е собственост на всеки и няма как някакви псевдопатриоти да знаят кое по-добро за мен или Вас във физическо и психическо отношение, та че и да се “грижат” за него.
- Така както партизанските отряди винаги громят и най-мощните армии, така, ако се наложи, отпор с живота и собствеността си, ще дават и българите.
(Афганистан, Виетнам, Ирак и САЩ при войната за Независимост са пример за сблъсък на партизани с топармиите на времето си. С ясен изход в полза на партизанските и герила формирования, бранещи домовете и децата си.)
Епилог
За жалост у нас няма много политици, които да са напълно наясно с националния интерес – мира, и които да се борят и да работят за него и само за него.
Повечето не разбират, че т. нар. „колективна сигурност” в лицето на световния жандарм НАТО/САЩ (правителството им) е причината днес Близкият Изток да е такова взривоопасно буре с барут, както и че „благоговеенето” пред „непобедимата” руска армия нито ще ни донесе сигурност, нито е нещо по-различно в същината си, а само в мащаба.
Свободният човек срещу господството на сблъскващите се за глобален контрол държави. Това е залогът.
Новата крачка със „задължителния” военен отчет е опасна, защото ако искате да мобилизирате населението, първо се нуждаете от информация - с колко хора разполагате, къде живеят и т.н. Статистиката, архивите и „отчетите“ пред държавата служат само за едно- контрол и подчинение и нямат никаква друга полза в мирния икономически живот.
С една дума: това е крачка в грешната, да не кажем, пагубната посока.
преди 8 години Нещо ти куца логиката пич. Нима наричаш недохранени тинейджъри командвани от старшина, който не знае таблицата за умножение "войска като войска"?Да, аз съм "за" войска като войска. За поддържането на поне една ескадрила от топ оборудвани бойни самолети, с топ обучени летци ( а българите сме доказали не веднъж, че ни бива в това) , за поддръжката на не много, но добри танкови войски, зенитна артилерия, ракети с един добър обсег на действие, няколко спец. звена, за бързо реагиране и стабилно разузнаване, така че никой да не може да ни свари неподготвени, пък тогава, всеки ще си помисли, преди да тръгне срещу нас. А ако наричаш тинейджъри, които гледаш да служат близо до къщи и ги пускаш всеки петък вечер градска до понеделник, че да си ядат в къщи, войска като войска, значи или не мислиш, или не искаш да мислиш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Голяма дискусия се е заформила тук.Да си напиша и аз мнението:Който не храни собствена армия, храни чужда!На България е неободима армия, високо технологична и професионална.В допълнение към нея е подходящо формирането на Национална гвардия, подобна на тази в САЩ. С високия си боен дух и морал тя ще е добро попълнение на редовната ни войска.Не мога премълча за НАЦИОНАЛНИТЕ ПРЕДАТЕЛИ, нарязали за скраб нашите ракети, танкове, оръдия/вкл самоходни/, кораби, катери и подводници.За тях - Следствие -> Прокуратура -> Съд -> Затвор !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години *** глава си бил винаги. Но ще се съглася с теб. Дори ще отида още по далеч. Предлагам да махнем кадровата армия или по точно да я влеем в гражданска защита. Защото и кадровата ни армия не може да свърши това, което даваш за пример, а само харчи миляеди грешни пари. Тогава нуждата ни от самолети и военна техника веднага се занулява. Нали сме в НАТО, ще плащаме мижав наем на румънци и турци да ни пазят. Така по съгласен ли си с мен? Щото аз съм на двете крайности - или имаме войска като войска или изрязваме тоз гангренясал израстък, който сега наричаме армия, дето една граница не може да пази дори. А? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Държавата е функция на матриала в нея . Ти си добър пример за това . Та кво ти пречи на Теб да си отстояваш интересите ? Ми давай :) :) нали си Българофил ?:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Като заговорихме за филми: какво каза 15-годишният пиклю в матрицата?? - "МАШИНИТЕ ТАКА И ТАКА ЩЕ МЕ УБИЯТ - ПО-ДОБРЕ ДА СЕ БИЯ !!!"Ама тука някои мислят, че като са пацифисти, Брадатите ще ги пощадят, вместо да им резнат гръцмулите. И аз мисля - ако таковата - тия пацифисти ще са безполезни - и - за да нанесат все пак някакви щети на - най-добре да ги облечем в рокли, и да им заклещим по едно бръснарско ножче в *** - та талибанците като тръгнат да ги опъват, да си изпонакълцат *** самолети. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години На това дередже сме защото войни (войници, а не акта на война) и държава се създават само с идеология. Това, което си писал за ролята на парите по-долу в този процес, моето мнение е, че с пари може да се създадат чиновници и да се купят наемници, които се разбягват, веднага щом баланса на силите се обърне срещу тях. Идеологията най-общо бива религиозна, имперска, национална, обществено-философска. Не всяка идеология е успяла да създаде животоспособна държава и войници, но няма държава и боеспособна армия без идеология. И това е простото обяснение за нашия хал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години 45 дена все ще те пусне може да се направи ако всички се измисли умно. Обаче в БГ няма как да стане. Тука все се измислят простотии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години И как е към днешна дата пресата на спайдърмен? Ако те мобилизират, ще подбиеш ли краченцата от 5 км пеша?На кого ще противопоставите тези хиляди наборници в случай на нужда? Правите ли си илюзии, че 7 милионна България може да компенсира със жива сила технологичното превъзходство на 50 милионна Турция или на 100 милионна Русия? Давате ли си сметка, че хилядите ви недохранени и дрипави тинейджъри ще изглеждат в реални бойни действия като полската конница срещу танковете на Хитлер? Давате ли си сметка най-после, че военните конфликти в последните 30 год. са винаги под една или друга форма граждански войни а не междунационални, в която ситуация числеността на националната армия е напълно нерелевантна? Той Каракачанката за това ги плещи тези глупости, за да могат историци като вас да се сетят за балканската война и да му пуснат гласче отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тия дето са станали професионални войници, само защото не ги бива за друго - и за да се мотаят в казармата срещу умерено добра заплата, вместо да ходят да копат, стане ли война, ще си плюят на петите на 90%. И пак ние от нашето поколение ще трябва да се жертваме, за да спасим Отечеството си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мани ги ти спартанците. Войник, който не знае за какво се бие, е безполезен, без значение професионален или не. Опълченците на Шипка професионални войници са били ли? Или превзелите Одрин, или защитниците на Червената стена? Или тия безименни 11 Български герои, дни наред задържали от укрепеното си картечно гнездо цели френски дивизии и предпочели живи да изгорят, но не и да се предадат? При Термопилите съотношението е било 1:100, при добро поле - най-малко 1:500 !!! Кога Българските кинаджии - в отговор на "300" ще направят филм "11" ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар