Златото направи 15% от началото на година и е най-добре представящият се актив на финансовите пазари. Инвеститорите залагат на благородните метали, за да предпазят портфейлите си от падащите цени на акциите и от разпродажбите на петрол и на индустриалните суровини. Страхът винаги е бил добър двигател за цената на златото и този път не е изключение от правилото, пише главният инвестиционен консултант в ЕЛАНА Трейдинг Цветослав Цачев.
Индексът DAX30 на водещите германски акции загуби 30% от стойността си за последната една година и дори след силното му покачване през последните две седмици е четвърт по-надолу от върха си. Щатският пазар не регистрира такъв силен спад, въпреки че инвеститорите са изключително негативни в момента. Спадът на цените на акциите от началото на годината е много подобен на корекцията на развитите пазари, която се наблюдаваше през август-септември 2015 г. Тогава обаче нямаше толкова осезаемо повишение на цената на златото, въпреки че причините за продажбите на акции бяха подобни.
Поскъпването на златото – криза или добра новина
Не смятам, че ръстът на цените на металите е сигнал за финансова и борсова криза. LIBOR-OIS спредът, който показва кредитния риск в банковия сектор, се повиши, но не повече отколкото беше през 2011-2012 г. На кредитните пазари няма предпоставки за сериозна криза. Това подсказва, че златото не само е застраховката на инвеститорите към повишените рискове на фондовите пазари, но и вероятно започва дългосрочното си покачване след близо четири години на спад. Графиката на златото е изключително интересна в момента: