В брой номер 23 за 2015 г. The Wall Street Journal споменава за безпрецедентната политика на Датската централна банка, която само през месец февруари увеличи валутните си резерви с 25,32 млрд. долара. По изчисление на авторите тази сума се равнява на 9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Дания за 2014 г. Основната причина затова е началото на т.нар. количествени улеснения, или както самата Европейска централна банка (ЕЦБ) ги нарича – нестандартни мерки по паричната политика (от встъпителното изявление на президента Марио Драги на пресконференцията на 5 март – бел. ред.).
Поради фиксирания курс на кроната спрямо еврото в рамките на диапазон от ±2,25%, който Датската централна банка се задължава да поддържа, институцията е принудена да интервенира на валутните пазари. Освен това с цел поддържането на курса банката намали в рамките на четири пъти само за двата месеца от началото на годината лихвените проценти по депозитите до нива от -0,75%. Не на последно място като част от мерките Датската централна банка отмени всички търгове за ДЦК до края на 2015 г.
По-рано за да избегне подобен ръст на баланса си, а и вследствие на вече увеличения такъв, Швейцарската централна банка взе изненадващо решение на 15 януари да премахне обвързването на франка с еврото, което беше въведено преди малко повече от 3 години.
Може би едно от малкото неща, по които си приличаме с датчаните и швейцарците (до преди премахването на фиксирания курс) е, че и нашата централна банка следва политика на обвързване на лева към еврото, записана в закона за Валутния борд, пише в свой анализ икономистът Николай Василев.
Какви са последиците от това за баланса на Българска народна банка (БНБ)?
Графика 1: Баланс на БНБ
Данни: БНБ, изчисления на автора
Тенденция на увеличение на активите се забелязва и в баланса на БНБ. Данните за първите два месеца от годината показват спад от 5,36% на месечна база за месец януари и значителен ръст от 9,79% за месец февруари до безпрецедентното ниво от 33,6 млрд. лева. В абсолютни стойности това се равнява на ръст от малко по-малко от 3 млрд. лева за един месец – 4.1% от БВП за 2013 г.
На графиката ясно се вижда, че това не е еднократна движение, а е по-скоро част от положителна тенденция, която започва от юни 2014 г. Тенденцията на ръст съвпада изцяло с обезценката на еврото спрямо долара. Така БНБ става поредната централна банка със сериозен ръст на баланса си, породен от решението на ЕЦБ.
Графика 2: Движение на валутната двойка USD/BGN