Според WSJ Европа е новата любима дестинация на САЩ. В случая не става въпрос за посещение на културни забележителности или за група американци, накичени с фотоапарати, правещи снимки на фона на Айфеловата кула.
След бурните ръстове на американския фондов пазар и постигнатите рекорди на щатските индекси, инвеститорите в САЩ започнаха да преосмислят позициите си и да си задават въпроса дали този борсов връх не беше постигнат прекалено рано на фона на представянето на икономиката. От друга страна предстоящите мерки, които Фед смята да предприеме и това как те ще се отразят на цените, също притесняват участващите на световните борси.
Тези въпроси отекнаха най-силно на развиващите са пазари, като това се отрази на цената на валутите им, а така също и на индексите им. Логиката на инвеститорите е проста. Намалението на „количествените улеснения“ и тяхното евентуално спиране, съчетано с увеличение на лихвените проценти, ще повиши стойността на американския долар, на кредитирането, а това ще се отрази на инвестиционните им планове и постигната доходност. В комбинация с намалената възвращаемост, а и съществуващия политически риск, засега изглежда, че развиващите се пазари ще платят сметката.
Всичко това се случва в момент, в който от една страна желанието за риск се завръща по света, а от друга страна Европа предлага атрактивни възможности. Инвеститорите се надяват на това, че ЕЦБ ще предложи свой вариант на „количествени улеснения“ - нещо, за което Марио Драги отдавна говори в своите изказвания.
Поради тези причини за изминалата 2013 г. 24,9 млрд. долара сa изтекли от щатските фондове за акции към европейски такива. Сините чипове от Франция до Холандия приковават вниманието на някои от фонд мениджърите, докато други, търсещи изгодни сделки, се фокусират върху компаниите от периферията на континента като тези в Ирландия, Италия, Испания и Португалия.
Постигнатата доходност на фондовете, инвестиращи в акции на европейски компании, за изминалата година е двуцифрена, като нагласите за тази са още по-бичи.
Очевидно промяната в оценката на инвестиционните възможности на Стария континент е толкова силно положителна, че дори успя да събуди БФБ, нещо което в последните години малцина вярваха. Ръстът от над 40% на родната борса за 2013 г. беше силно заразителен.