Трябва ли да се противодейства на увеличаващото се неравенство в благосъстоянието на хората по света? Каква роля трябва да играе държавата в такъв процес? Способен ли е пазарът сам да се справи с този дефект? Изпратете ни вашия коментар на info@invrestor.bg и може да спечелите новата книга на Джоузеф Стиглиц "Цената на неравенството"*.
Представяме ви мнението на студента от УНСС Люсиен Димов. Неравенството в наши дни е световен проблем, който не може да се разреши без искането и настояването на обществото. Във вашата статия вие посочвате примери с частични решения като повишаване на работните заплати, повишаване на жизнения стандарт на хората. Да! Съгласен съм, че това е частично решение, но точно в малките и на пръв поглед незначителни промени се осъществяват подобренията. Наблюдава се мрачна тенденция, която се изразява в увеличаване на богатството на заможните хора и намаляването на богатството при бедните. Казано накратко - бедните стават по-бедни, богатите стават по-богати! В теорията на публичните финанси съществуват различни измерители на степента на бедност в населението. Коефициентът на Джини и съпътващата го крива на Лоренц. Те отлично представят съотношението на бедни и богати. Той варира в стойностите от 0 до 1, като 0 означава пълно равенство в населението. По данни от 2013 г. коефициентът на Джини за България е към 0,45, което е сравнително високо. Единственият начин за противопоставяне срещу неравенството в доходите е намесата на държавата. Ограничаването на монополи, олигополи е първата стъпка за постигане на целта. Монополните структури ограничават възможността към стремежа за съвършена конкуренция. Трябва да се създадат успешни държавни регулатори, които да контролират мониполите в страната. Но за тази цел правителството трябва да работи в интерес на обществото. В много страни ставаме свидетели на корупция на държавни служители, които предават интересите на страната,но това е друга тема. Ще оставим корупцията като негативен фактор. Във всяка държава има проблем с разпределението на доходите, но навсякъде проблемите са различни и трябва да се наложат специфични мерки за предотвратяването им. Глобално решение не е възможно.Държавата трябва да осигури нормален начин на живот на гражданите си. Здравеопазването и образованието да са главни приоритети. Осигуряването на безплатно здравеопазване и образование е предпоставка за едно развито и интелигентно общество. Става въпрос за равен стартов шанс.
Ще дам един прост пример в България: поради несъответсвието в образователната система и по-точно от момента на завършване на средно образование и преминаването в университет. Пропуските в училищните програми не могат да подготвят учениците за нормално кандидастване във ВУЗ-овете. Това води до провеждането на частни уроци, които костват допълнителни разходи за семействата, а повечето учители преподават без да отчитат допълнителни приходи и така държавата губи пари, които могат да се вложат в образователната система. Друг е въпросът какво правят семействата, които не могат да си позволят частна подготовка? В страни като Германия и Дания образованието е безплатно. Държавният бюджет трябва да е максимално оптимизиран и да задоволява всички приоритети на правителството. Повишаването на заплатите, осигуряването на нормални условия за труд от страна на работодателите, като цяло всички възможни подобрения да са в интерес на работната сила, защото тя е движеща в икономиката. Сама по себе си държавата не може да действа без работническите сдружения, синдикатите. Те са представители на работната сила. Пазарите не могат сами да се справят с проблема, защото по-голямата част се пада на монополистични организации. Възможността за прогрес е ограничена. Този дефект може да се промени само ако икономиката работи в условията на съвършена конкуренция, където няма бариери и ограничения, достъпът до информация е свободен. Но в реалността тази опция е трудно достижима. Икономиката е един голям цикъл, който много зависи един от друг елементи. Точно за това трябва да се правят опити за промяна от всички елементи.* Наградата е предоставена от Ozone.bg! Специално за читателите на Investor.bg от Ozone предоставят 10% отстъпка на всеки, който поръча "Цената на неравенството" от електронния магазин. За целта в полето Промо-Код въведете INVESTOR-78 при поръчката. Доставката на всички поръчки е напълно безплатна!