IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

2014-а – годината на държавния дълг

Колкото повече вземаш заеми, толкова повече им се качва цената, а на България ще й трябват 4-5 млрд. лв., пише в блога си Бисер Манолов

14:10 | 11.10.13 г. 18
2014-а – годината на държавния дълг

Представете си муха, затворена в буркан. Вие държите буркана в ръцете си. Мухата лети нагоре в стъклото, а вие местите буркана надолу. И така, спрямо буркана мухата лети нагоре, спрямо ръцете ви обаче мухата се движи надолу.

Нещо подобно се получава и при вземане на решенията на настоящото правителство. Те са свободни да вземат управленски решения, но в рамките на политическите програми на подкрепящите ги партии. С всички условности, разбира се!

Като финансов министър премиерът Орешарски определено не симпатизираше на политиката по увеличаване на държавния дълг. Напротив, по негово време той осезателно бе намален. Сега правителството е изправено пред точно обратната дилема.

Какво да направи, за да озапти безкрайните претенции на всички вертикални и хоризонтални структури на държавната администрация за увеличаване на бюджетите? Какво да направи по отношение на ангажиментите в предизборната програма на БСП за откриване на неколкостотин хиляди нови работни места, при условие че икономиката е във фаза на замръзване.

Ами по-високите пенсии и нови социални придобивки? Към днешна дата тези огромни допълнителни харчове, натоварващи държавния бюджет, може да бъдат покрити или чрез заемането на допълнителен държавен дълг, или чрез увеличаване на преките и косвените данъци.

Държавният дълг винаги подвежда политиците при вземане на дългосрочни решения. Това се получава, защото инвеститорите в държавен дълг не симпатизират на политиците, те симпатизират най-вече на „доходността“, която могат да реализират при такава инвестиция. Това определено дразни властимащите.

Нали знаете кой е най-евтиният заем – този, който все още не е взет. Колкото повече вземаш заеми, толкова повече им се качва цената. Когато говорим за държавен дълг, максимата на Мечо Пух „колкото повече, толкова повече“ не е вярна, защото ефектът от нея е „по-висока цена“.

Последният аукцион на 10-годишни облигации показа ново увеличаване на цената на държавното финансиране. Държавата набра 50 милиона лева за малко над десетгодишен период при средногодишна доходност за инвеститорите от 3,79%. При предишния аукцион на подобни държавни облигации средногодишната доходност бе 3,43%.

През 2014 г. държавата ще трябва да набере между 4 и 5 млрд. лева от финансовите пазари. По всяка вероятност ви прави впечатление, че казвам „между“. Тази разлика от 1 млрд. лева зависи от „социалните фокуси“, които ще измисли лявата партия. Тези социални фокуси винаги са за сметка на държавния дълг при левите управления.

Последна актуализация: 00:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 18 rate down comment 0
Pivoley
преди 11 години
Кои десни по-точно визираш? Тея дето до 1989г. са се клели в комунизма и неговите ценности ли :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 21 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Мухата от примера в статията не се движи в един буркан, а в няколко един в друг. И първия (най-малкия) е този описан в статията!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 27 rate down comment 0
deant
преди 11 години
няма десни-леви. за 23 години 1/2 са били левите на власт така, че няма какво да се заблуждаваме. краха е благодарение на всички тях и леви и десни. бъдещето в политиката е ПРАКТИЧНОСТ, дори в другите страни започнаха да го разбират. и дясното и лявото са водени главно от популизъм и никакви действия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 1
Jay Gould
преди 11 години
Причината за заемите в България - проста математика, макар за много от вас тя да е трудна http://borsi.blog.bg/***/2013/10/11/shte-ima-sykrashteniia-v-dyrjavnata-administraciia-no-edva-l.1191014
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 8
georgi.benevolenet
преди 11 години
При Сорос в ЦЕУ ни преподаваха преди кризата как се правят финансови кризи и картели. Участваха евродепутати (Бокрош), финансови министри на Полша, Унгария (Ростовски). После открих, че всички имаме неволни импланти за контрол на съзнанието на мрежата на Телеком Австрия и така е с много политици и основни бизнесмени в България от няколко години. Истината е, че зад всичко е ЕК и ЕЦБ с търговските им банки. После рабитих в БНБ когато училите при Сорос и останалите организираха умишлено балон на фондов пазар, жилищен пазар за около 30 млрд лв което съсипа икономиката за това десетилетие. Проблемът е че хора като говерньорите на БНБ, Орещарски, Чобанов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Калин Христов, Стати Статев са организирана престъпност от търговските банки, телекомите и енергетиката с контрол на съзнанието, работил съм с тях, опитаха се да ме накиснат за кризата, даже ме отровиха когато разкрих тези факти. До къде очаквате да ви доведът морално деградирали, корумпирани, контроли
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 2
albobo76
преди 11 години
На практика и сега който има пари се лекува, който няма да го д...ха. Но си плащаме вноските, от които нищо няма да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 2
albobo76
преди 11 години
Да критикува може и 10 годишен, но не виждам да предлагаш някакво обосновано решение?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 6
Vesko94
преди 11 години
А десните какво построиха, бе друже!? Защото големите блага идват с големите производства. За 23 години преход никой не построи нищо, нито леви, нито десни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 35 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Талибан анархисти, ще викаш на онея дето загробват народа си с дългове! А именно 99% от всички имащи достъп до властта през последните 20 години. Народа продължава все по-настойчиво да се пита, защо плаща данъци, като те се пилеят ама пилеят е слаба дума. Мене лично ми писна. Колко години трябва да плащам вноски за да имам право на един ЯМР на коляното, а? Що след като 10 години съм плащал осигуровки, без да съм влизал в болница нито един път, аз трябва да се бръкна 200 лв за едното коляно за един ЯМР? Ми не съм само аз дето се питат тея работи. А да не говорим и че в Русе изобщо няма ЯМР и трябва да пътувам до Шумен или Плевен. Ми няма им плащам осигуровки разбира се!! Ще си спестя парите за когато ми трябват наистина в болница!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 1
naso_fr
преди 11 години
... защото дори банановите републики успяват да оцелеят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още