В каква посока трябва да е насочена политиката на следващото правителство? Увеличаване на помощите за по-уязвимите слоеве на обществото? Премахване на плоския данък? Теглене на външен заем за вдигане на доходите? Включете се в дебата на Investor.bg като ни изпратите мнението си на info@investor.bg.
Днес ви представяме позицията на Димитър Неков, известен във форума на Investor.bg с прозвището Императорът:
Изминалата зима ни донесе (не)очакваното усещане за нещо вече видяно и това дежа вю модел 1997 навява зловещи предчувствия. Шамарът срещу електроразпределителните дружества всъщност бе насочен не толкова срещу високите сметки за електроенергия, колкото невъзможността на средните граждани да ги платят.
Лъсна грозната истина за поредната социална катастрофа и провалилото се след гръмките си и неадекватни предизборни обещания правителство на ГЕРБ си отиде безславно.
Причините за настоящето състояние на държавата са очевидни – ескалиращата безработица, спадът на доходите, икономическият, а оттам и социален крах. Разбира се, ако се ограничим с тези азбучни и очевидни истини би било все едно да твърдим, че причина за атомният взрив е атомната бомба.
Къде всъщност са реалните проблеми на Отечеството ни?
Ние твърдим, че основният проблем, мултиплициращ се с различен мащаб и дълбочина из много страни в Европа, е стремежът към тотален контрол и все по-голямо преразпределение на капитали и блага от „имащи” към „нямащи”, наричано с извратен популизъм „социална политика”.
В тази насока – примамливо за обедняващите или за „професионалните бедни”, но неадекватно за мислещите хора са и предизборните обещания, както на прясно прогонените от властта, така и на техните конкуренти. Всички те са единодушни, че проблемът е в ниските доходи, но никой не се осмелява да предложи непопулярни, но единствено адекватни мерки за неговото преодоляване.
Нека започнем с една очевидна истина – отнемането на все повече пари от „имащите”, например чрез премахване на плоския данък, няма как да помогне трайно на „нямащите”... просто първите все повече ще се доближават до вторите като социален статус или ще хванат пътя към широкия свят, а тогава кой ще дава за в бъдеще на „нямащите”, превърнали се неусетно в професионални нямащи?
Ерго – единственият път към общият просперитет е икономическото развитие и трудовата заетост... но реална заетост, а не социални програми, изразяващи се в безцелното подпиране на метли. Подобна форма на бутафорен труд, за която доскорошните управляващи харчеха стотици милиони и дори се хвалеха с това, не произвежда никакви реални блага, но е платена с реални пари, които някой друг е заработил с истински труд и е платил под формата на данъци.
преди 11 години Императоре, всеки от нас е мотивиран от собствен интерес. Т.е ако човек трябва да произвежда картофи, то той трябва да може да ги продаде на цена покриваща разходите + труда + рента. Това няма как да стане при положение че картофите произвеждани от окрупнени и механизирани стопанства са на пазара. Не може да очакваш да задвижиш малки селки стопанства, ако те са неконкурентноспособни на големите. Въпреки че проповядваш "свободния пазар" желаеш насила(с политики) да заробиш едни хора да произвеждат под себестойност.Задвижване на вътрешно потребление + вътрешна размяна на свободен пазарен принцип в сегашния свят е възможна само чрез локален технически регрес (екстензивно производство). Т.е. затваряме се и задвижваме вътрешно потребление за да запазим капитализма. ВСЕКИ друг вариант изисква някакъв вид "социализъм" за да могат "бедните"(консуматорите) да купуват стоките на "богатите"(производителите). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Кое е сложното ?....Много просто е "браточка"...Живеем в ДЕМОКРАЦИЯ..."браточка"...ей, затова е мноооого сложно ша знаиш!!!!!!Живеем в ДЕМОКРАТСКА РЕУБЛИКА ...както е заръчал Левски....ако не знаеш случайно!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Сократе, кое не е ясно? Създаване на Държавно Предприятие "Зеленчукопроизводство" (например), описване на наличните държавни годни за обработка земи, купуване на ръчни инструменти (родно производство) и всеки безработен в работоспособна възраст бива превърнат в наемен селскостопански работник. Ако не иска - няма помощ. Кое е сложното ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Известни неща, познати неща...да се напишат не е много трудно. Трудното започва когато посочиш практически стъпки за реализиране на идеите посочени в статията. Автора съзнателно не ги посочва защото знае, че ще нагази в "небрано лозе", така да се каже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Немоя техническа грешка - стават такива работи. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Немоя техническа грешка - стават такива работи. ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "профеЦионално"?!? ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Все още такива изявления са глас в пустиня. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ного сте бръзи, бе... извинявам се, че аз се замотах с написването - мързеше ме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар