fallback

Фасадни инвеститори

През последните седмици ни заливат утопични идеи, желания за национализация и отказ от демокрация, коментира Павел Бандилов

14:30 | 04.03.13 г. 13

Фабриката за илюзии отново отвори врати. Желания валят в наши дни отляво и отдясно, сякаш те мигновенно ще се превърнат в реалност, и най-вече ще решат проблемите ни.  Иска се смяна на модела. Утопични идеи, желания за национализация и отказ от демокрация. Край! Писна ни от нея.

Протестите  са справедливи. Никой не оспорва това.

Проблемът е, че болката от която се оплакват самите протестиращи, няма кой да я диагностицира и лекува. Управляващите избягаха. Така се стигна до абсурдната ситуация, в която болният сам си слага диагноза, убеден е в нея, и е решен да се бори докрай за убежденията си.

Няма как да раглеждаме всяко едно от поставените искания, но това, което прави впечатление, е че повечето са нереални, неизпълними и дори опасни за реализация.

Смяна на елита! Според мен пък един от големите проблеми на България е точно липсата му. Или може би някой си мисли, че един бивш пожарникар или експремиер без един ден трудов стаж преди това, са представители на родния елит? Не съм сигурен.

В същото време ние си сменяме повече от половината депутати на всеки мандат, лутайки се между изкараните нови “месии” на пазара. А може би трябва да се обърнем към бизнеса, за да видим лидери, с който да се гордеем? Не знам защо се сещам за брадати лица с апетити в къмпинг туризма и за някогашни горди ветеринарни инспектори, сега опиянени от панаирна суета.

България има проблеми със съдебната система и с наличието на монопол от всякакъв характер – частен  и държавен. Имаме една фирма, от която зависи колко ще отделяме от джоба си за гориво, друга която ще определи сметките ни за тока, вода и т.н.

Защо никой не протестира срещу цените на кабелните оператори например, или срещу доставчиците на интернет, застрахователните или пенсионните дружества? Защото там има някакво наличие на пазар, има конкуренция.

Държавата е длъжна да осигури тези условия, а чрез съдебната система да осигури безопасността на гражданите си и да гарантира техните права. В момента тя не прави нито едно от двете.

Убеден съм, че протестиращите, както всички хора по света, искат да имат работа, да са здрави и да живеят добре. Това е част от демокрачният процес, а наличието на свободен пазар е един от основните принципи на либералният модел в икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:36 | 13.09.22 г.
fallback