IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Количествени улеснения, евфемизми и въобще как боговете полудяха?

Правейки пари от нищото, централните банки атакуват ниските лихви с още по-ниски, пише Кузман Илиев

09:00 | 17.12.12 г. 45
Количествени улеснения, евфемизми и въобще как боговете полудяха?

3) При операцията „Туист” Фед замени падежиращи краткосрочни облигации от баланса си с дългосрочни ипотечни облигации. Целта отново е да се облекчи пазарът на недвижимости, като се повиши цената на ипотечните облигации, дохоността им падне, заедно със спад на лихвите по кредитите.

Ако цените на имотите тръгнат нагоре, вярва Бернаке, американците ще се почустват спокойни и уверени във финансовата си сигурност. Ще започнат да теглят заеми, да потребяват повече, а това най-общо казано, се възприема като икономическа благодат.

Нулевите лихви, скокът при активите и добрите корпоративни резултати ще се отразят  благотворно на пазара на акции, което вече ще е знак за излизане на икономиката от рецесия и високо инвеститорско доверие. Ето как считат, че се генерира растеж в икономиката американските централни банкери.

4) Две думи за Европа. Видяхме какво става с баланса на ЕЦБ. Чрез LTRO („Операцията по дългосрочно рефинансиране”) Марио Драги успокои за кратко високите разходи за финансиране на Испания и Италия, а търговските банки получиха безплатно финансиране, каквото нямаше да получат от капиталовите пазари.

Пазарният механизъм на финансиране действително бе заобиколен, но не и надхитрен – доходността на проблемните държави продължава да е висока. По същество и тук имаме скрито количествено улеснение – ЕЦБ даде пари на банките, с които те купиха държавни ценни книжа на закъсалите държави.

Но тези повече от над трилион не се оказаха достатъчни. Освен това изложиха на сериозен риск балансите на търговските банки – в случай че цените на купените от тях дългови книжа паднат, това ще значи проблем за банките. И така, Марио Драги намери решението: „преки монетарни транзакции”( Outright Monetary Transactions). Операция, която, ако влезе в действие, ще превърне ЕЦБ в откровен кредитор от последна инстанция за правителствата.

Отново, в случай на нужда, ЕЦБ ще купува дългове на проблемни  държави „неограничено” само и само да поддържа цените на ДЦК високи, тоест при разходите за финансиране по-ниски от пазарните.

Обещанието е, че тази операция ще влезе в сила само и единствено за държави, помолили за помощ някой от спасителните фондове на еврозоната. Обещание? Помните ли какво стана с критериите на Пакта за стабилност за дълг и дефицит спрямо БВП. Просто никой не ги спазваше.

Исторически факт е, както добре знаем, че политиците не обичат да спазват обещанията си много-много. Особено, когато това ограничава харчовете им или с други  думи – възможността да натрупат политически дивиденти с чужди пари.

Последна актуализация: 08:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Като цяло статията е много добре написана и ми харесва, но както каза и Hahoto не дава цялата картина. Примерно едно много важно нещо което пропуска е за мултипликатора на парите който се загатва по едно време, та колкото по-малка е лихвата толкова мултипликатора е по-малък и съответно парите като цяло са по-малко, т.е. при основа примерно 5 трильона на ФЕД и лихва 10 % това означава общо пари в системата около 50 трильона, но при лихва от 5 % дори при основа 10 трильона означава пари в системата около 30 трильона това съвсем хипотетично. Така че това е основната причина да не избухва инфлация въпреки увеличението на базата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto
преди 11 години
Цените на суровините не са като през 2009 година, а доста под тях. Това е, защото производството се свива и няма кой да купува, така както в предкзирисния период. Голяма част от инфлацията у нас например е изкуствено - от мита и акзици. Разбира се има инфлация и от спекулативно /т.е. пазарно надценени/ стоки и услуги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
balkando
преди 11 години
Истинският проблем е отделен още на първа страница - изкривяванията ! Последиците върху световната икономика, и върху бъдещето на света по-общо, трудно могат да се изразят с няколко думи. Борбата да се запазят равнища на печалби в сектори, чиито производства вече не са толкова необходими на обществото, поражда по-страшното - натиск върху обществото да консумира точно тези продукти ! Петрол, сигурност, имоти .. когато е очевидна нуждата от чисти технологии в енергетиката; мобилността, комуникациите, миграцията отдавна създават търпимост между хората, която обаче не хаби муниции и оръжия; отрицателната демография прави излишно строенето на повече нови жилижа и имоти... Но лобитата създават натиска - игри с цените на петрола; финансиране на групировки и откровено радикални движения с цел създаването на конфликти; психози за имоти.. Влиянието на тези практики върху живота ни в бъдеще може да е катастрофално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
Людени
преди 11 години
Боговете полудяха и .... всички станахме (в една или друга степе) икономисти!:-[]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Цените на имотите, май са единствените, които намаляват. Нормално е, след най-големия имотен балон в историята. За други намаляващи цени не се сещам!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
lordrad
преди 11 години
Изход има!Купувайте имоти и злато и никога не теглете кредит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto
преди 11 години
Интересен анализ! Според автора, трябва да се очаква спукване на балона на парите във видът им в момента, като дълговете ще се изчистят с хиперинфлация. Изглежда логично на фона на цената на златото например и съмнително на фона на цената на петрола и други суровини. Вярно е, че се печатат трилиони, за да се покрият токсичните активи.Факт е обаче, че се наблюдава спад на цените на основните стоки от 2007 до днес. Т.е. въпреки трильоните евра, долари и ейни, които печатат банките, ефектът от тях не стимулира нито инвестициите, нито потреблението, което всъщност е двигател икономическата активност. Напротив хората и в Европа и зад океана, отлагат инвистициите си, отказват да потребяват днес.В резулта потреблението се свива, цените се претискат на долу, безработицата се вдига и се завърта едно - ДЕФЛАЦИОННО колело!Така от цялата тази напечатана виртуална шума, няма никъкъв пазарен ефект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
mick
преди 11 години
Никой не е казал, че цените на имотите трябва все да растат нагоре. Както имотите, така и парите са просто стока и цената им се движи нагоре надолу.Всичко зависи от това кое е в повече и кое по-малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 1
nesduhan_trader
преди 11 години
Автора се е опитал да погледне реалистично на нещата и... не е успял. Очевидно е, че защитава едностранчиво интереси на една определена прослойка от хората. Парите за 0.5 къщи вложени в депозит през 2007-а, сега биха се равнявали на 2 къщи. Някак си тъпо е да искаме още по-големи лихви та да се равняват на 7 къщи. От друга страна елементарни неща поскъпват и инфлацията е факт. То скоро една къща продадена на търг ще е колкото хамбургер без кет чуп. Въпроса е един - колко нагоре ще стигне процеса на обедняването. Очевидно е, че засяга стабилно т. нар. богата средна класа. Но, вервайте ми, виновници не са бедните бачкери, позволили си 1-2 кредитчета за семки и бонбонки. Реално - доходите паднаха, хората компенсираха с кредити и влошиха още повече положението си.И ако това положение продължи да се влошава още "ниските" лихви ще ви се видят песен.. А дотогава мислете си че има какво още да се съдира от бедняците под вас, те и тези над Вас с това се успокояват.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 11 години
Не прочетох цялата статия, но за мен е абсолютно точен анализ. И въпроса е какво от това. Политиците не се съобразяват с реалната икономика , а единствено с това да бъдат преизбрани. Обама повиши бюджетния дефицит на САЩ със 6 ТРИЛИОНА долара, но американците си го харесаха. В Европа е същото, че и по-лошо. Ще плащаме здраво за това. Бъдете сигурни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още