IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравната система - проблеми и решения

Вижте провокативната позиция на Александър Тодоров за задължителното осигуряване в частен фонд и бъдещето на лекарското съсловие

08:45 | 25.09.12 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Здравната система - проблеми и решения

Чисто математически при равни други условия, нещата стоят така:

Здравна каса = разходи за здравеопазване + разходи за издръжка на здравната каса

Частен здравен фонд = разходи за здравеопазване + разходи за издръжка на частния здравен фонд + печалба на собствениците на този здравен фонд

Ама те „частниците“ знаят как да оптимизират дейността, че да не излиза по-скъпо. И от къде точно ще режат? От печалбата на собствениците на схемата, или от разходите за лечение на болните?

А може би трябва да се спомене и че един принудителен задължителен „частен здравен фонд“ ще се стреми към постигане на частен монопол върху здравната система. Тоест ще трябват допълнително разходи за медийна пропаганда, за подкупи и т.н. Иначе схемата няма да работи.

И внимание, написаното по-горе важи за основната идея на лобистите – и здравеопазването да се приватизира. При допълнителното доброволно осигуряване в частен фонд вече нещата не стоят така. Там човекът отива и сам си вкарва парите – тоест доброволния частен фонд действително трябва да предлага най-добра допълнителна услуга, на най-добра цена.

Действително тогава може да има конкуренция между фирмите и те действително могат да се наричат частни. Но те и сега си съществуват и който иска може да ги ползва и да се осигурява допълнително.

Идеята на лобистите обаче е не да се подобри здравеопазването, а да се накара населението да плаща данък здраве на „частни фирми“. Държавният монопол върху системата за национална сигурност – клон здравеопазване, да се превърне в частен монопол. Но това е публична тайна, не казвайте на никой.

Решения и реформи

Когато се прави здравна реформа, трябва на първо място да се определят функциите, които един лекар или болница трябва да изпълняват. Къде са местата им в системата? Има ли въобще нужда от тях?

На последния въпрос отговора в момента е определено да. Хората все още не са достатъчно развити технологично, могат да се разболяват, значи има нужда от лекари.

Какъв трябва да бъде статутът на лекаря?

Определено на ценен човек, на когото е поверен живота на хората. А животът на хората е въпрос свързан с националната сигурност. Може ли националната сигурност да бъде поверена в частни ръце? Или по друг начин казано въпросът е така – Може ли лекарят да е търговец? Да си търгува със здравето на хората? Да предлага “по-качествено” здраве? Да е печалбар? Да печата касови бележки?

Това е толкова голям абсурд, колкото полицията да стане частна, за да предлага “по-добри услуги” и да има конкуренция.

Друго нещо важно е, че никой не мечтае особено да ползва услугите на лекари или на болници. Както всяко нещо от националната сигурност (полиция, военни, пожарна), тази професия я има да решава възникнали проблеми, не я има, за да “продава услуги”. Никой не иска да ходи на лекар, както и никой не би искал да ползва защитата на държавата срещу военни нападения примерно или други бедствия.

Здравната реформа трябва да се състои в следното:

Всички лекари стават държавни служители – със заплата = коефициент, обвързан със средната работна заплата в страната. Личните лекари ще обслужват всички, като могат да получават някаква надбавка за броя на пациентите, за които ще отговарят денонощно (нали са и лични лекари на пациенти).

Личните лекари повече няма да бъдат търговци, защото със здравето не може да се търгува, а професията лекар е призвание – тези хора трябва да живеят достойно и да не се тревожат за бъдещето си, но в никакъв случай не могат да стават милионери.

Премахване на клиничните пътеки и всички останали регламенти, които да стимулират болниците да лекуват ненужно повече (да източват бюджета), или да пестят от упойка.

Лекарите трябва да лекуват, когато има защо, да използват оптимално количество ресурс за това. Болниците не могат да бъдат търговски дружества и не могат да се конкурират за качество на услугата. То трябва да бъде стандартизирано. Български държавен стандарт за здравеопазването.

Последна актуализация: 07:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 2 rate down comment 2
21.12.2012
преди 12 години
Освен дълго и неясно написана, статията не е и редактирана - множественото число за одушевени лица завършва на "и" - лекари, икономисти, юристи, педагози, учители и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Don Quijote
преди 12 години
Хехе, естествено, че е така. Просто България още десетилетя няма да бъде бяла дъжава и се опитах да потърся решение в сегашната обстанвка на разлагащ се комунизъм. Иначе трябва да знаеш, че самите лекари са си една особена каста. Те са си саможиви. Ако им осигуриш нормални условия за живот, повечето ще си живуркат и ще си практикуват професията с удоволствие. Ако лекаря спокойно може да отиде и да си купи нова Шкода или Дачия, него не го интересува да има БМВ или Мерцедес. Ако може да си купи жилище с поне една детска стая, нямя да иска мезонет с двоен гараж и т.н., но когато заплатата му не стига за нищо, изходите са три - чужбина, друга работа или корупция. Тези избрали 3-то обикновено са най-слабите медици и именно с тях се сблъскваме най-често.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 12 години
Твърде тоталитарно и комунистическо - аре да направим докторите някаква закрепостена каста. Само свободната конкуренция може да донесе качествена услуга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 1
Don Quijote
преди 12 години
Това вече е друга приказка. Нормално заплащне за мен е поне 1200 лева чисто за специализант и поне 2500-3000 лева за специалист. В отделни случаи, държавата може да отпуска до 5000-6000 лева заплата. Реално безпаричието и мизерията оставиха в системата, хора които не заслуават тези пари, но пък и системата се грижи освен за всички осигурени, и за всички неосигурени. Така че - да. Вече има сближаване на позициите ни. Тогава наистина ще са нужни и медицински стандарти. Не само за лечението, а въобще за обслужването и отношението към пациентите. В началото глобите трябва да са жестоки за да бъдат изхвърлени от системата всички, които не могат да предложат обслужване подобаващо на високата (за България) заплата, която получават.При всички положения, ако сме тръгнали за риба ще трябва първо да закачим червейче, а не да обясняваме на рибата, че част от националната сигурност е да се хване не въдицата за да не умрем от глад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
Един лекар не би трябвало да се тревожи за оцеляването си, а да е концентриран върху лечението на болните. Държавата има ресурса и интереса да осигури на съсловието спокойствие, но и задължително да се премахне търговската част от лечението. Лекарят трябва да лекува, не да продава услуга. Като държавен служител трябва да му се осигури нормално съществуване и възпроизводство.Частния сектор не може да отговори на тези условия, най-малкото защото там лекарят ще трябва да продава. Държавното здравеопазване обаче има друга цел - защита на националната сигурност, а каква по-голяма ценност за обществото има от здравето?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
Така нещата започват да се поизясняват. Сега да видим какво пишеше в статията как да се задържат, за да не бягат в чужбина: "при нормални условия за живот и възпроизводство, без лукс".500 лева доход за лекар, пък бил той и прохождащ не отговаря на "нормални условия за живот и възпроизводство". С толкова малко пари по никакъв начин не може да се възпроизведе човек и съвсем естествено ако живее в България, от първостепенно значение ще бъде да намери ресурси за собственото си оцеляване, а не да го е грижа особено за живота на пациентите. Тук е важно да се каже, че парите за здравеопазване в последните години са скочили многократно, качеството обаче май не се е вдигнало. Лекарите са се превърнали в търговци и това е проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
Don Quijote
преди 12 години
Отново подчертавам, че коментирате предметна област от която не разбирате. Ще внеса малко яснота. Медицина се учи 10 /десет/ години. Безплатно е обучението в първите 6 години. След тези 6 години нямаш право да практикуваш. За да практикуваш ти трябва специализация. Ако специализраш държавна поръчка, трябва или 4 години след завършване да работиш в клиниката която те обучавала или те разпределят на прозиволно място в държавата. Алтернатвата е да заплатиш обучението си и да върнеш всички получени стипендии. Ако избереш първия случай, то значи 4 години да бачкаш за 390 лева на месец, след което да ти предложат договор за около 500 лева. Така за 8 години се натрупва разлика със специалист учил 2,5 пъти по-малко в рамер на 75 000 евро. Ако 75 000 евро не е добра отплата за държавата здраве му кажи. Не виждам да сме цъфнали и вързали от това, че лекарите заплащат образованието си. На пракитика Вие не давате предложение, защото това отдавана е така. А за 5%-те процента е дълго за обясяване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
На базата на какви емпирични данни се правят констатации, че само 5% от населението има интелигентност да си вземе изпит в университета?Ако е така, значи нещо му е сбъркано на университета, едва ли е възможно населението да е толкова загубено.После емиграцията на лекари в момента е възможна, защото няма пазарни отношения между тях и държавата. Последната ги дарява с безплатно образование и не иска нищо от тях. Ами нормално ако след това не им предлага сносна работа, конкурентни системи да ги привлекат.Между другото подобни идеи като отпадане на държавното здравеопазване и държавното образование може да ги разширим още малко. Хайде да няма и МВР, и национална отбрана. За какво ни са?И като се срещнем по улицата ще почваме да се стреляме на месо на свободния пазар, без никакви норми и ограничения, нищо държавно, всеки сам за себе си. Добра ли е идеята, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
Драги Донкихоте, БДС е гаранция за качество. Нещо против стандартите за качество? Защото и облигациите на банки и държави ги оценяват по определени стандарти. Някой се оценяват с "ААА", други с "ССС" и т.н. Като на даден продукт му се сложи БДС, това е гарант за качество, може да се приеме, че е равностойно на облигация с рейтинг "ААА". Нещо лошо да има като човек отиде в магазина и да си купи нещо по стандарт с признати качества?Като става дума за планиране, какво би станало с една фирма, която не си планира разходи и приходи? Май ще фалира, нали?Какво ще стане с една държава, която не планира? Май ще фалира, нали?Както една фирма няма да дари с безплатно образование свой служител и да го пусне просто така да избяга при конкуренцията, така и няма причина държавата да е вечно дойна крава, да дарява с безплатно образование, а след това съответния лекар примерно да забегне при конкуренцията, където и да е тя, нали така?Защото и държавата трябва да се води от пазарните принципи, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 1
suniverse
преди 12 години
:-) това за кражбата на онези пари го въртят онези, чийто лобистки номера не постигнаха целта си, а именно да се въведат мутанти от вида ДЗПО и в здравеопазването. Ами да, на лобистите като нищо е било платено да облекат в закон подобен абсурд, но нещо не им е станала работата и се чувстват ограбени сега. Какво да се прави, онези 2% допълнително, които бяха пазени като излишък бяха похарчени за здравеопазване.Не за магистрали, за здравеопазване. Магистралите се строят изключително с европари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още