IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Много държава или гражданско общество

Позицията на Димитър Неков – Императорът в дебата за ролята, която трябва да има държавата в съвременния свят

09:30 | 06.08.12 г. 23
Много държава или гражданско общество

Държавата – за едни майка, за други мащеха. Ролята й – от просто осигуряване на правилата до намесата във всички обществени процеси и нарушаване на личната свобода. Къде е истината – колко държава ни е необходима?

Днес представяме позицията на Димитър Неков – Императорът. Ако и вие имате своя позиция – очакваме я на редакционната ни поща – info@investor.bg.

Този въпрос, не – тази битка всъщност, не е нова. Историческите корени можем да открием дори в битката на свободните гръцки полиси с пълчищата на Ксеркс. Сблъсъкът на диктатурата (прикрита понякога дори и демократична форма) със свободата на личността, отразена в свободата на цялото общество, преминава през историята.

Но тъй като ние не сме историци, а икономисти, ще търсим следите не на политическото могъщество, а на икономическия просперитет. Къде той е по- отчетлив – в „силната” или в „минималната” държава?

Още в далечното минало Финикия, а после Атина, са били синоним на богатство и финансова мощ. По-късно, при странно повтарящи се обстоятелства на политическа разпокъсаност, виждаме техните наследници - Венеция и Генуа. Следва могъществото на Англия, после „американската мечта”, докато стигнем до последната цитадела на „минималната държава” – териториалното джудже и финансово-икономически колос – Хонконг.

Общото между тези, разхвърляни из времето и пространството страни, е икономическата свобода. Повечето от тези държави дори са твърде малки и бедни на ресурси – факт, всъщност стимулирал предприемчивостта и търговията. Къде е тайната на „минималната държава”?

Всъщност тайна надали има. Когато в една страна хората са наясно, че ако „затънат” няма кой да им помогне, то те развиват изключително чувство за отговорност към собствената си съдба, а тези, които са безотговорни или лениви, просто отпадат от обществото – по жестоките, но справедливи принципи на естественият подбор.

В тези страни хората са успели да изградят самочувствието и увереността на свободни граждани, за разлика от поданиците в съседните страни.

Друг „задкулисен” момент е отношението към парите на двата типа финансови субекти – държавата и гражданите. Цел на всяка една държава и на нейните служители винаги е „усвояване”, тоест изразходване на финансов ресурс. Цел на предприемчивия частник винаги е икономията.

Никой бизнесмен няма да похарчи 1 000 000 долара там, където може да мине със сто хиляди – просто защото харчи свои пари, докато чиновникът „усвоява” парите на другите. Не  е нужно да се спираме и на факта, че една администрация е непроизводителна, но консуматорска част от обществото – т.е. чиновникът не произвежда нито машини, нито картофи, но трябва да яде.

Последна актуализация: 12:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 1 rate down comment 0
madcow
преди 11 години
Точно защото при референдумите гласът на един специалист и на един неграмотен тежат еднакво отговорът на въпроса "Много или малко държава" е напълно еднозначен - дори всички *** да цоцат държавата, малко държава значи малко за цоцане ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 0 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
Сори, не посещавам блогове. Ясно е, че числото 3.1 милиарда си го измислил или е цитат от рода ЕЖК/ една жена /или мъж/ каза/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 11 години
Сократов - отвори блогът ми и си го намери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 0
skitalo
преди 11 години
Евала Императоре! Правилно си им го казал, но май няма кой да те послуша... На европейско равнище също е така. В крайна сметка единственият шанс нещата да си дойдат на място и тези които се трудят да бъдат възнаградени подобаващо по-добре от "нуждаещите се" и преразпределящите, е Европа да фалира и да се разпадне под тежестта на взаимни обвинения и неплатени дългове.Затова и връщането към нормално функциониращо общество ще е дълго и болезнено... ако изобщо се случи вече някога на нашият континент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
Сократов - смятай реално - колко са ***, какви са помощите (напримерно майчинските и чааветовските) и сам прецени дали 3 000 000 000 са нереална цифра. ==========Както се казва....ресто, не става така....чакам си изчисленията който правиш ти /или източника ти/ за да получиш 3,1 милиарда....В такива случай се пише ..малко над 3 милиарда...но, не ..написано е 3,1 милиарда...Чакам реалните ти изчисления ...или линка... в противен случай си един виртуален "бомбастичен" тип....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
Сократов - смятай реално - колко са ***, какви са помощите (напримерно майчинските и чааветовските) и сам прецени дали 3 000 000 000 са нереална цифра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
Сократов - ако не се лъжа, давал съм и линк към институцията, посочила това число. - Ето това е пример за спекулативно-манипулативно изказване. "чуйте" само - ...ако не се лъжа, давал съм линк... туй говори за неувереност, несигурност....аре, ако обичаш се сети за линка...пък тогава ще видим дали пише със сигурност точно толко...или имаме нещо приблизително ...и т. н....Вижте в публичното пространство много лесно могат да се хвърлят произволни числа които само пишещия знае откъде са взети....като например печалбата от експлоатацията на АЕЦ Белене която хвърлиха от БСП...абсолютно произволно...веднага се усетиха и изоставиха произволното число... Чакам линка....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
SEBULBA
преди 11 години
Импе, един виц по повод твоя материал:Нали знаете, защо Август в исторически план е най-силният месец за индексите на БФБ ?Защото тогава Парламента и управляващите са във ваканция...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 0
Императорът
преди 11 години
Сократов - ако не се лъжа, давал съм и линк към институцията, посочила това число. То и аз мога да кажа (не без основание), че про-*** умишлено се мъчат да замажат нещата, за да не разбере обществото колко му струва издръжката на тая пасмина. Но като знаем, че мръснокафявите са около милион, като разделим три милиарда на тая цифра се пада под 300 лева на месец. Е, нереално ли е това, като знаем какви помощи за *** лапат ***, а някой от тях имат по десет и повече?Биков - да - споменал съм и паразитните касти - основно ушевите. Привилегиите и броят им са просто срамни, като се има предвид пълната липса на законност в държавата - ние просто гоим тия *** напразно. Неведнъж съм казвал, че Ушев трябва да служи до 50 години, а после още 10 години да бъде селски пъдар (въоръжен с пушка или шмайзер, не с гьостерица) - и чак тогава - пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
cokrat1
преди 11 години
... производител ще откара черешите направо при потребителите, ще спечели двойно, а те ще купят двойно по-евтино. Работата на държавата е само да осигури свободен пазар. Анджак де...това е работата на държавата... Ама нали няма да напишете, че в момента в БГ има свободен пазар. Явно не познавате действителността. Свободен пазар означава, че пазара е навсякаде...производителя трябва да може да продава навсякаде срещу някаква неголяма месечна сума за тротоарно право да го наречем. Ето това трябва да осигури държавата, но явно малко хора по върховете го разбират това "животно" свободен пазар.Впрочем чакам отговор на ония 3,1 милиарда които държавата давала за ***...как го получаваш това число ...или така за по удобно си го увеличил. Шом го пишеш требе да знаеш как се изчислява...въпроса ми е много *** ...а отговора що го няма не знам... Сигурно както повечето антицигани хвърляте бомбастични числа за подсилване на ефекта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още