Нищо ново под слънцето
Един от първите сигнали за все по-голямото отдалечаване между образованието и бизнеса бе даден през 2004 г. с проект на Министерството на икономиката: „Изследване и анализ на състоянието на процеса по възпитание, обучение и образование в предприемачество в средните професионални училища в България и Пакет от мерки за повишаване нивото на образование, обучение и възпитаване в дух на предприемачество”.
Изследването констатира, че на национално ниво отсъства цялостна политика, съгласувана с бизнеса и ориентирана към съобразяване с възможностите и изискванията на пазара на труда.
Липсва създаден работещ социален механизъм за съчетаване на интересите на бизнеса и трудовия пазар с капацитета на професионалните училища и демографското развитие на страната, областите и общините. Не съществуват методика и индикатори, въз основа на които да се оптимизира училищната мрежа от професионални училища и да се оцени нейната ефективност.
Контактите и ангажираността на бизнеса с професионалното образование и обучението по предприемачество са силно ограничени. Връзката на професионалните училища с бизнеса е до голяма степен формална и декларативна, защото все още не се основава на взаимен интерес.
Особено ограничени са контактите на професионалните училища с малките и средните предприятия, които не се разглеждат като желан и търсен партньор. Предпочита се сътрудничеството с големи фирми, финансови институции и държавни ведомства.
Подготовката, познанията и уменията, които учениците получават, не са достатъчни да задоволят потребностите на бизнеса. Тази констатация се отнася особено за средното професионално образование и се споделя от мнозинството интервюирани бизнесмени.
За съжаление тези изводи (и редица други), до които достига проектът, надживяват последните 8 години и звучат така, сякаш е съвременно и актуално проучване, реализирано само преди дни, а инвестициите в образование през последните години надхвърлят милиони левове.
Бяха разкрити един куп ИКТ центрове в цялата страна, с което се целеше да се повишат уменията на гражданите да работят във виртуална среда, но останаха празни. А помните ли, че най-мощният компютър на Балканите бе приютен от България? Едва ли, защото никой не е видял как неговата страховита мощ произвежда стойност за икономиката.
Да, има нужда
Определено има крещяща нужда от инвестиции в образованието, но не намерените милиони левове за създаване на пустеещи сгради ще реализират добавена стойност в икономиката. Истинският ръст ще бъде резултат от инвестираните усилия за създаване на работещ диалог между бизнеса и образованието.
Именно доброто сработване между тях е ключът към създаването на една прогресираща икономика. Диалогът между двете страни би осигурил на бизнеса кадри, от които той наистина се нуждае и не му се налага да инвестира в преобучаване и преквалифициране на такива.
Постигането на консенсус за необходимите познания и умения, които трябва да притежават специалистите, за да се впишат в съвременния бизнес модел, би облекчило фирмите и би дало възможност на младите хора да бъдат по-конкурентни със своите познания и умения на пазара на труда. Изграждането на визия за професиите, които умират, за тези, които се раждат, и тези, които тепърва ще се родят, ще спомогне не само за развитието на икономиката, но и ще позволи младите да се реализират в собствената си страна.
Именно тук президентската институция може да инвестира усилията си, защото за толкова години и правителства именно това се оказа най-скъпоструващо, за да бъде направено.
Какво е вашето мнение? Какво куца на страната ни? Изпратете ни вашата позиция на info@investor.bg и ние ще я представим на останалите читатели!
преди 12 години Не говоря да има по-малко висшисти, а те да придобиват адекватни познания, за да се адаптират по-лесно в съвременния бизнес и по-лесно да си намерят работа. Иначе защо ти трябва да учиш висше образование 4-5 години и в последствие бизнесът да те обучава от самото начало на всичко, което ти трябва. Бизнесът и образованието трябва да работят заедно в процеса на изграждане на специалистите, а не всеки да прави каквото си иска, а студентите да се спасяват кой както може. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Общи лафове по президентски тертип. Какво лошо има в това че се произвеждат вишисти на кило. Така за всеки ще има. И цената им няма да се качва много. Ако някой иска свестни работнци ще си ги намери и отгледа още от средата на образованието им. Студент се привлича лесно с летен стаж за някакви дребни пари. Едната страна ще види кой какво може, другата ще изкара лев за моренце и парцалки и ще научи как се работи. И има хора дето го правят. А то иначе всеки иска бачкатор дето още в първата секунда да почне да дава стойност. А иначе че програмите и базата в университетите са безумно стари всички си го знаят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Сфери си часовника мой човек.Дори и да вземеш 2500 евро, данъците ще ги направят 1500, и хоп доходът ти ще е като в Б-я. Като се вземе впредвид и покупателната способност, един такъв човек се чувства като в Африка - може да си купи всичко, но не и да живее като бял човек. Следва емиграция в бяла страна, често за доходи съизмерими и дори по-ниски от Б-я. Текучеството е голямо, защото когато хората започнат да получават доходи като за бял човек, те искат и да живеят като бели хора. Скоро разбират че това няма да стане в Б-я, хваща си багажа и да го няма.Аз им разправям на хората че Б-я няма проблем с парите, а те ме гледат като че ли съм преживял слънчев удар. Ако се оправи инфраструктурата, поразвият се малко и другите градове, и се въведе законност - държавата ще бъде залята с бели хора !!! Кофти средата създава и кофти мат'рял ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Верно е става с много пари отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А най същественото е, че там живееш в общество и има някаква обществена организация. В БГ един вход хора не могат да се организират да си стегнат кочинката обикновено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Хахах армия ИТ специалисти.Кой ще седи тук за мизерните 2000-3000 лв като на запад започваш на 2500 евро без проблем, а много и да повече.Българските ИТ не могат да си задържат хората. Текучеството е огромно както в страната така и в посока на вън.Не може хора, които има напълно свободен достъп до целия ЕС да ги задържиш с "трици" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Високите доходи на IT специалистите са привлекателни за младите хора в една бедна страна и апетитът към тези профилирани специалности нараства постоянно, в резултат на което в рамките на следващите няколко години се очаква армия от IT специалисти да залее българския пазар на труда."А един мармот завиваше шоколада...Ако авторът беше в бранша, щеше да му е ясно колко трудно се намират компютърни специалист. Хора с диплома колкото щеш, да, както и икономисти дето не разбират от икономика, прависти без елементарна правна култура и т.н. ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар