fallback

Гръцки предприемач имигрира в България - една нова реалност

Фирми прехвърлят дейността си у нас заради чувството на сигурност и безопасност, пише Христос Мурутис

13:45 | 19.05.12 г. 24

Дискусията за бъдещето на Гърция продължава. Днес ви представяме мнението на Христос Мурутис*. То дава интересен поглед върху намеренията на лидера на СИРИЗА Алексис Ципрас, както и последствията, които те могат да имат не само върху Гърция, но и върху България.

Изглежда, че в Гърция на изборите през юни партията СИРИЗА (Коалиция на радикалната  левица) ще стане първа сила и следователно ще има възможността да състави правителство като първа партия. Тя се състои от 12 малки екстремистки комунистически организации от маоисти, троцкисти, дори и анархисти и е обвинявана като виновна за големите бунтове в Атина с последвалите пожари и погроми.

Причината, поради която тази малка партия, обединяваща различни лумпенизирани елементи, спечели 16% и сега може би ще стигне и над 20% от гласовете, се дължи на проявите и качествата на нейния председател Алексис Ципрас, който излъчва харизматичност и печели гласоподавателите.    Тази  партия обаче се опира на някои кадри с малък практически опит и много от тях имат само бегла представа, но не и знание за начина на функциониране на държавата. Тя няма програма, а само едно общо описание на позициите си и се надява, ако поеме властта, да състави и истинска програма.

Сред различните й точки, наречени „програмни позиции”, е включено прекомерно данъчно облагане на фирми и богатства, дори и данък върху обема от дейности на едно дружество. По-конкретно, предлага се дружествата и лицата, печелещи над 500 000 евро годишно, да плащат данък от 75%, лицата, печелещи над 20 000 евро годишно да дават задължителен заем на държавата от 100 евро месечно завинаги, фирмите освен ДДС, който е 23%, да плащат и още 1% върху обема от дейността си и много други подобни мерки.    Естествено, СИРИЗА и левите вярват в държавно регулираното общество, което нанесе и най-голямата вреда на Гърция. Огромният държавен апарат от 711 000 души (който може да функционира и само с 200 000) трябва да намери пари за заплати и пенсии.

Ако новото правителство изостави Тройката и договорите за заем, ще трябва да ги плащат всички предприемачи, които са останали да работят и да създават в Гърция и по-конкретно 6 000 дружества, печелещи над 500 000 евро. Държавното регулиране на практика ще обяви гражданска война на произвеждащата частна икономика, която до този момент плащаше стойността на огромния държавен сектор с голяма рецесия и 1,2 млн. безработни, загубили работата си в периода 2009-2012.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:32 | 13.09.22 г.
fallback