IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сребърният фонд срещу външния дълг

Как да се действа с парите в Сребърния фонд - какво смята Стефан Асенов

08:10 | 20.04.12 г. 22
Сребърният фонд срещу външния дълг

4.              Банкови депозити – от 10 до 30%.

Тази практика не е нова. Дори в момента се знае, че през времето от 300 до 600 мил. лв. са били на срочни депозити в български банки. И тук е важно авоарите да бъдат разпределени между различни банки, отговаряйки на определени критерии и избрани на конкурсен принцип!

Ако се спазва стриктно подобна консервативна инвестиционна стратегия, годишната доходност на Сребърния фонд може от 0,2% да бъде вдигната до около 5%. Но по-важното е, че по подобен начин могат да бъдат подпомогнати българския бизнес и капиталовия пазар.

Но да се върнем на начините по които правителството може да финансира падежа на облигациите.

Ясно е, че само с емитирането на нов външен дълг няма да е изгодно. В момент като този, когато пазарите са изключително волатилни и предпазливи за държава като нашата с такъв кредитен рейтинг и между 260 и 290 пункта рискова добавка срещу фалит /в началото на м.март 2012 г., което е значително намаляване, при положение че беше стигнала 350 пункта/ практически ще е невъзможно да пласираме емисията на нива под 5,5%. Дори съществува хипотетичния риск да ни се наложи да плащаме по-висока лихва от тази по съществуващите облигации.

От друга страна мисля, че и вътрешният пазар може да поеме  част от новия дълг. Банковата система е свръх капитализирана с над 32 млрд. лв. спестени от домакинствата, а кредитирането е ограничено. На този фон доходността, която постига на търговете МФ изглежда добра – малко над 5% при десет годишните и над 4% при седем годишните ДЦК.

За съжаление и тук съществува риск, тъй като интересът към аукционите на МФ намалява. Най-вероятната причина за това е, че през последните три години бяха пласирани на вътрешен пазар ДЦК за няколко милиарда лева. Купувачи по които бяха основно банки опериращи в страната, които вече имат значително количество книжа. Не на последно място и фактът, че МФ вече не предлага обратно изкупуване на книжа по всяко време /практика от последните години на няколко финансови министъра, което правеше емисиите по атрактивни и ниско рискови/.
Мисля, че и едно предпазно споразумение с МВФ ще изиграе по-скоро положителна роля. То ще влезне в сила само при определен случай. Но от друга страна правителството ще разполага с определен свеж ресурс, който ще им позволи по-голяма свобода на действие при емитирането на нов дълг и определянето на неговата доходност. 

В тази обстановка мисля, че няма да бъде неразрешим проблем пред държавата посрещането на плащанията в началото на 2013 г. Оптималният вариант би бил емитиране на вътрешен и външен дълг /по този начин ще се хеджира риска и ще се постигне по-добра цена по него/, да се използват разумно в гореописаните граници възможностите на Сребърния фонд, но не трябва да се изключва и опцията с МВФ!

Но каквото и да се реши, по който и път да се тръгне, трябва да се действа сега и на момента. Защото колкото повече наближава падежа на книжата, толкова по-скъпо ще можем да привлечем ресурс!

Стефан Асенов е експерт с над 15-годишен опит на капиталовите пазари. Повече за него може да научите в личния му блог

Каква е вашата позиция за Сребърния фонд? Доколко опасно е инвестирането на средства от него в България? Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 3 rate down comment 0
Konsultant
преди 12 години
No comмent ....http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/bylgarskiiat-srebyren-fond-e-diskriminiran,132857/Good luck!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 15
Danny666
преди 12 години
Забравих :) за да съм ти полезен разгледай това:http://***.youtube.com/watch?v=lsmbWBpnCNk&feature=player_embeddedБъди жив и здрав !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 16
Danny666
преди 12 години
Другарю Консултант за разлика от вас аз не правя ПАРИ от мизерията на глупаците. Ако сте толкова професионалисти, ЕКСПЕРТИ и още куп други ФАНТАСМАГОРИИ дето си пишете ЧЕ СТЕ, ЗАЩО РАБОТИТЕ даващи съвети на другите и по този начин изкарвате СЪЩЕСТВУВАНЕТО СИ ???Защо просто не направите НЯКОЛКО десетки милиона на БОРСАТА с вашите ЗНАНИЯ ха ха ха...Истината е че сте ЧАСТ от армия некъдърници с големи усти добре платени от кукловодите на съвременната ФИНАНСОВА СИСТЕМА да разпространявате дезинформация и откровенни лъжи, като например БИСЕРА ви - цитирам " ИНВЕСТИЦИИТЕ НА БФБ СА ДИРЕКТНА ТРАНСМИСИЯ КЪМ РЕАЛНАТА ИКОНОМИКА" ,..... муаахааааа ама вие СЕРИОЗНО ли си го вярвате това ?!?Намери си ИСТИНСКА работа мили. пик ойл скоро ще ти помогне ако ти не можеш.Успех !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 18 rate down comment 3
Konsultant
преди 12 години
Здравейте,Относно първото Ви твърдение:Инвестирането на средства от СФ, няма да доведе до моментално увеличение на акциите и индексите. Основно правило при инвестирането на подобни значителни средства е да става без да се шуми и на възможно по-добри цени.Но за сметка на това ще даде по-висока ликвидност на БФБ, дълбочина на пазара, които ще са първите бели лястовички носещи положителен сигнал.Следващата крачка ще е увеличението на капитализацията на пазара. Ще се отпушат IPO /съгласен съм с автора за това, както и че ИНВЕСТИЦИИТЕ НА БФБ СА ДИРЕКТНА ТРАНСМИСИЯ КЪМ РЕАЛНАТА ИКОНОМИКА/.Едно положително развитие на пазара ще се мултиплицира средносрочно и в икономиката.А що се отнася за тезата, че не трябва да се инвестира на БФБ за да не се дават пари на олигарси, то това е нонсенс. Ако има подобни притеснения, това би значило че има интегрален проблем, шум в системата и някои институции не си гледат работата.Поздрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 3
Konsultant
преди 12 години
Здравейте,Напълно съм съгласен с Вас. Идеята на форуми, като настоящия е да се обменят професионални, експертни мнения. Още повече темата е изключително сериозна и важна!Мисля, че в този сайт и форум има много знаещи и можещи хора, които има какво да кажат.За съжаление има и такива "елементи", които криейки се зад анонимността си, си позволяват поведение, което отблъсква хората. Защо да пишеш експертно, ако ще бъдеш наплют и квалифициран от "АНОНИМЕЦ", без значение какво си написал?!Що се отнася до т.н. Данни*** се опитах да му обясня. А какво се получи, голямо нищо!Това, което разбрах от него, че е АНОНИМЕН от 1984 г. /което може да значи че се срамува от нещо или пък избива комплекси/ с което се гордее, никой не го познава и не знае какъв опит и знания има, но за сметка на това е "компетентен" по всички теми, оплюва и обижда всички, а *** не само му го позволяват, а дори публикуват и негови "анализи"!ПРЕДЛАГАМ ДА СЕ ВЪРНЕМ НА ТЕМАТА ПО СЪЩЕСТВО ..С поздрави! :-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 5
bstoyano
преди 12 години
Виж Danny, обикновено като се изказват мнения във форуми, това се прави толерантно, т.е. без да се обиждат другите участници. В крайна сметка всеки има право на мнение. И обикновено в постовете хората се стараят да пишат правилно и подредено. Това е моето мнение.Разбира се, всеки действа според собственото си виждане. Ако искаш да споделиш нещо интересно или различно - "ефира" е твой. Само че го прави така, че да се чуе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 20
Danny666
преди 12 години
Другарю Konsultant значи ИСТИНАТА дето пиша е ВУЛГАРНА а ?Е знам, че предпочитате ПРЕФИНЕНИ КРАДЦИ-ИКОНОМИСТИ ха ха ха обаче истината е една мили !А тя е че ВСИЧКИ тези "СПЕЦЯЛИСТИ" като този сладур дето ги е наръсил простотии от учебници от УНСС-то постигат , както ВИЕ САМ ТВЪРДИТЕ : " При добър мениджмънт се постигат оптимални резултати. " ЗАБЕЛЕЖЕТЕ ПО НОМИНАЛ !!! Щото ако не помпат ТРИЛИОНИ ЦБ знаете ли какви резултати ще имате ха ха ха ...Всъщност що не попитате ЧАСТНИТЕ ПЕНСИОННИ ФОНДОВЕ КАКВИ РЕЗУЛТАТИ ИМАТ ?Ееее малко е ВУЛГАРНО, но е ФАКТ че са на ЧЕРВЕНО мили !С печатането на ТРИЛИОНИ от ЦБ по света и края на парадигмата за ВЕЧЕН РАСТЕЖ НЯМА АЛТЕРНАТИВА за инвестиции мили ! Света е краен и вече май сме го изпапали целия ха ха ха А за псевдонима, ами в свят ала 1984 най-добре си е да си анонимен. А за сладури като този от статията с 15г опит да търка бюрата ами те са ГОРДИ с това що да не се ИЗЛОЖАТ ха ха ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Един въпрос който не е засегнат е управлението на СФ.В момента той е просто депозит. Следване на инвестиционна политика и т.н. ще изискват сериозен мениджмънт. А в БГ такъв липсва като цяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Да статията е добра и предложението в него е разумно.Проблем както винаги когато става дума държавни инвестиции в частни компании вкл. както в предложението през БФБ е, че ще дадем едни пари на олигарсите.Основен проблем на БФБ е, че повечето по-силни компании имат мажоритар/олигарх/, който може да направи най-различни мизерии. Пресен пример е Мостстой.Същевремено КФН и другите контролни институции са толкова мудни и незаинтересовани, че.... няма как да убедиш външен инвеститор, че БФБ ще се развива за в бъдеще.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 1
Konsultant
преди 12 години
Мнението ми е, че материала има фундамент и дълбочина, която позволява да се направи смислена дискусия.Също така подобно управление Паричен пазар фондове е стандартно за управление на обществени средства и фондове. При добър мениджмънт се постигат оптимални резултати.P.S. Няма смисъл да се залита ГЕРБ, БСП ...., хайде да се придържаме на темата и видим, кое вариант за СФ би бил най-изгоден за България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още