IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сребърният фонд срещу външния дълг

Как да се действа с парите в Сребърния фонд - какво смята Стефан Асенов

08:10 | 20.04.12 г. 22
Сребърният фонд срещу външния дълг

Подходящ пример е портфейла на консервативна до балансирана колективна инвестиционна схема от типа на „Паричен пазар – фондове“. Инвестициите са в български и чуждестранни нискорискови финансови инструменти на паричните пазари, а именно: банкови депозити; български и чуждестранни държавни дългови ценни книжа; общински дългови ценни книжа; ипотечни и корпоративни облигации /застраховани/, издадени от български и чуждестранни кредитни институции и лизингови дружества и на последно място в акции.

1.              Държавно гарантирани ценни книжа (ДЦК и/или облигации) – от 30 до 50%.

Тези книжа трябва да бъдат с отличен инвестиционен рейтинг и минимална добавка срещу фалит на държавата емитент.

Ако приемем, че се вземе решение да се инвестират  50% от фонда в такива книжа /горната граница/, то сумата ще възлезе на близо 1050 млн. лева.

Тези инвестиции трябва да бъдат ограничени и от гледна точка на хоризонта за инвестиране в книжа с един издател. За мен той трябва да бъде до 10% за една емисия и до 15% общо за различни класове книжа от един емитент.

При тази хипотеза Сребърният фонд би могъл да инвестира 10%, приблизително 105 млн. лева /при налични 2,1 млрд. лв. във Фонда в началото на 2013 г./ в български държавен дълг, примерно в еврооблигации. Това прави близо 5,85% от дължимата сума по падежа.

В този случай ще могат да бъдат вложени още 5% или 52,5 млн. лв. в ДЦК. Което представлява още 2,9% от общата сума за погасяване. По този начин фондът ще запише 157,5 млн. лв. от предвидения за емитиране дълг, което представлява общо 8,77% от него.

Инвестиране на 70% от авоарите в български дълг ще бъде рисково и до някъде ще обезмисли идеята за съществуването на фонда. Неговата идея е да гарантира стабилността на осигурителната ни система при нужда и да я подпомага от определен момент нататък /когато се предполага, че ще е акумулирал сериозен ресурс/. А нуждата за използването му преди определения срок, ще значи икономическа нестабилност в страната.

При хипотезата икономическа нестабилност, то логично и държавата няма да е в състояние да изплаща лихвата и главниците по своя дълг. Респективно инвестициите няма да има как да бъдат осребрени и системата ще остане без своя буфер.

2.              Общински дългови ценни книжа, ипотечни и корпоративни облигации – до 30%.

Тези книжа трябва да разполагат също със съответния рейтинг и да бъдат застраховани. При тях ограничението трябва да бъде до 5% от лимитираната сума за емитент.

3.        Акции – до 20%. Освен гореописаните критерии за ценни книжа, акциите трябва да са т.н. сини чипове, да бъдат включени в съответните борсови индекси /следователно ликвидни, с документирана финансова история и достатъчен free float/ да са с добро корпоративно управление и да изплащат редовно дивидент.

За да има максимален ефект от подобна инвестиция, минимум 20% и максимум 50% от сумата трябва да бъде инвестирана на БФБ! Българският капиталов пазар е оптимална възможност за инвестиции. Качествените акции се търгуват под или около номинал и в повечето случай много под счетоводната си стойност. При тези нива дивидентната доходност, възвращаемостта на капитала, рентабилността и всички останали икономически индикатори са на изключително атрактивни нива.

Не на последно място, защото и държавата е длъжник на инвестиционната общност. От края на 2008 г. до момента борсата се е декапитализирала няколко пъти и от капитализация от над 24 млрд. лева стигна до смешните под 10 млрд. лв. Липсва ликвидност, среднодневните обороти са на жалките нива от по половин милион лева, индексите са замръзнали и т.н. Изоставаме не само от тенденциите в Европа, но дори и от капиталовите пазари на Балканите.

А както знаем, всеки капиталов пазар е огледалото на всяко управление и икономика пред чуждите инвеститори. Защото няма как да обясним, че на фона на добрите макроикономически показатели, фондовата ни борса изнемогва и е на нивата от началото на глобалната финансова криза, противно на тенденциите на останалите пазари.

На този фон една инжекция от 105 млн. лева /при хипотеза за инвестиране в акции на 10% от фонда - 210 млн. лв., от които 50% на БФБ/ не само ще влее нови сили на БФБ, ще влее ликвидност, цените и индексите ще се покачат, но ще сложи и началото на нейното възстановяване. По този начин ще се даде ясен положителен сигнал към всички инвеститори, ще се реализират и замразените заради кризата IPO на сериозни български компании. Българският бизнес отново ще получи достъп до финансов ресурс, чрез фондовата борса /при ограниченото но скъпо финансиране от банките/. Не на последно място ще бъде и част от антикризисните мерки на правителството за подкрепа на реалната икономика и бизнес.

За акциите ограничението би трябвало да е до 2% за една емисия и до 3% общо за различни класове ценни книжа от един издател. Друга сегментация, която можем да направим, е на кои фондови борси могат да бъдат инвестирани. За мен това са пазарите в Европа и САЩ.

Последна актуализация: 04:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 9 rate down comment 1
Konsultant
преди 12 години
агресивно и ВУЛГАРНО неспазвайки елементарни правила за правопис и граматика?! И то за пореден път срещу хора опитващи се да помогнат със свой знания, умения, опит и застанали с името си!Направи ми лошо впечатление, че дори във Вашата разработка от вчера се криете зад ника си? Сигурно за да не дадете и на нас шанс да се пенсионираме като ....Предлагам Ви на Вас и на всички останали да продължим делово темата, ако можете експертно, не е толкова трудно!Поздрави! ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Konsultant
преди 12 години
Уважаеми СУБЕКТЕ Danny нещо си, Не Ви познавам, но виждам че сте "КОМПЕТЕНТЕН" по всички теми налагайки мнението си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
hellwitch
преди 12 години
Големия проблем е, че това правителство не направи нищо в областта на пенсионната с-***, а тя е развалина от отдавна.В икономическо отношение по скоро липса политика, а нещата са оставени както дойде.Социалните услуги - като се изключи известното подобрение в МВР(2008 всеки можеше да набие полицай без последствия и институцията я нямаше никаква), но не кой знае какво в останалите свери е трагедия - образование(то не е пипано от Татово време), здравеопазване, околна среда, води и т.н.Нищо.Аз не съм поддръжник на ББ , но нека сме обективни. Резерва е последното за което могат да бъдат упрекнати при дефицита който завариха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Да не съм прочел правилно нещата, за борда които си написал.Второ работя в европейска фирма за европейска заплата и печалби сравними с целия бюджет на БГ.Това което критикувам са глупостите, които много хора и ти пишат за фискалния резерв. При 12 млрд. юли 2008 - юли 2009 серГея остави 8 млрд. с 2 млрд. непокрити задължения, които доведоха до 5% дефицит в Бюджет 2009. Да Герб и Дянков направиха и продължават да правят глупости. Обаче с подхода на Орешарски 2010 щяхме да се обявили фалит при 4 млрд. дефицит за 12 месеца в последната година от управлението им.За СФ - това е безсмислен фонд, който не гарантира нищо, а е един депозит в БНБ и даже не е фонд де факто. За мене лично вместо Дянков да прави глупости и да влиза в конфликт на интереси с продажба на ДЦК на себе си би трябвало ясно да се заяви. Имаме пари. Имаме и дълг за погасяване. Искам да погася част от този дълг до ххх мил. лв със средства от резерва(СФ), а останалото да се рефинансира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
vzhekoff
преди 12 години
"Още повече резерв от 4,3 млрд. лв. през 2012 г. е напълно съизмерим с този от 8,2 млрд. лева през 2009 г. обаче с над 3,5 млрд. лв. неразплатени разходи."Това би било вярно само и единствено ако неразплатените разходи в момента са 0. Има ли трезвомислещ човек, който да го вярва ? Очевидно е, че неразплатените разходи сега са около и над обичайното, което съдейки по многократните намеци в медиите е около 1-1.5 млрд. лв. Т.е. технически правителството отдавна е нарушило изискването за 4 млрд. праг и само със счетоводно нагласяване показва едни числа в определени дати. Както се казва в приказката - "Царят е гол".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
Internet
преди 12 години
Слушай, първо не си чел това, което съм написал - а критикуваш.Второ ясно е, че си ГЕРБ-ески писач на заплата - 50 лв дневен надник, защото не се занимаваш с икономическата същност на нещата и проблемите, които обсъждаме тук, а ругаеш на политика и обиждаш.Но това си е твой проблем и той едва ли ще те спаси от всеобщо освиркване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 8
Danny666
преди 12 години
Пич " пазарната капитализация " е скълъпена ИЗМАМА ЗА НАИВНИЦИ !Определя се от маниполирана маргинална стойност на ПОСЛЕДНАТА транзакция.Един проззз пример:Фирмата Х има 100 акции с цена 10 лева - според ГЛУПАВИТЕ расъждение на брокерчетата ПАЗАРНАТА и капитализация е 1000 лева.Аз КУПУВАМ 10 акции по 10 лева = 100 лева разход.С едно аверче си купуваме и продаваме 1 акция и стигаме цена 20 лева !Според ЕКСПЕРТИ като този сладур капитализацията ВЕЧЕ е 2000 ха ха хаИдват ТЪПИТЕ пари и на цена 20 лв им продаваме ВСИЧКИТЕ си 20 акции.За мен ПЕЧАЛБАТА е 100%. За експерта капитализацията е 2000. За тъпите пари ...ами за тях е РЕАЛНОСТТА.Когато се опитат да продадат акциите установяват че ПАЗАР за 20 лева НЯМА ! Аааа м/у другото останалите инв. като видят, 100% увел. на цената СЪЩО ПРОДАВАТ ха ха ха и ЦЕНАТА ПАДА на 5 лева.Та така с ПАЗАРНАТА КАПИТАЛИЗАЦИЯ ха ха ха ( за такси шафиори ПРИМЕРА Е ОПРОСТЕН ЗА ДА СЕ РАЗБИРА ОТ ХОРА КАТО ТЯХ ) не че реалността е по-различна де .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 12
Danny666
преди 12 години
Г-н Асенов, стига мокри сънища на брокери !!!Я ни дайте с ЦИФРИЧКИ колко на МИНУС са ВСИЧКИТЕ тези БАЛАНСИРАНИ фондове дето ЕКСПЕРТИ КАТО ВАС УПРАВЛЯВАТ !Знам , че МНОГО ви се иска да има някой БАЛЪК ( израза беше *** ПАРИ ) да купува, за да може да му ПРОДАДЕТЕ буклука който държите по различните портфейли. Защото както сам знаете ВСЯКА зделка на борсата има ВИНАГИ ДВЕ СТРАНИ - продавач и купувач !!!Странен е и ФАКТА, че НИКЪДЕ не споменавате че доходността от вашите ИНВЕСТИЦИОННИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ е по НОМИНАЛ !!! Номинал който ИНФЛАЦИЯТА го яде като топъл хляб ха ха ха ....Германски 10г. облигации с 1.7% лихва ли ни ПРЕПОРЪЧВАТЕ ? ха ха ха....щото офиц. ИНФЛАЦИЯ е 2.7% в ЕС ха ха хааааа....АМАН ОТ ПИШМАН СПЕЦИЯЛИСТИ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
bstoyano
преди 12 години
... и е толкова широко разпространен, защото е най-лесен за изчисляване. Но това в никакъв случай не означава, че трябва да се абсолютизира стойността му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
bstoyano
преди 12 години
Хубав опит за обобщение на всичко казано до момента, за което - поздравления. Не съм съгласен с две неща:Първо, погрешно е схващането, че купуването на български акции и наливането на пари на БФБ ще "вдигне цените и индексите и ще раздвижи пазара". Както съм казвал и преди, капиталовият пазар не съществува сам за себе си, а се явява функция на икономиката. Ако икономиката куца, няма капиталов пазар и купуването на акции на БФБ няма да донесе ефекта за борсата, който се цели. Ако на човек с отслабнал организъм му се даде чаша хубаво силно вино, нали си представяте какво ще стане с главата му ...2. Не е коректно да се сравняват текущите нива на капитализация с нивата от 2007, когато имаше ценови балон на борсата. Сравнението трябва да е с някаква стойност от нормален период, преди кризата, или с оптимален показател за българския пазар (ако въобще това е известно). А и въобще пазарната капитализация е много "смотан" показател за пазара, за мен има преди всичко статистически смисъл...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още