fallback

Сребърният фонд – доходност и сигурност

Как да се действа с парите във фонда - дискусия сред читателите на Investor.bg - какво смята Императорът

13:00 | 19.04.12 г. 8

Дискусиите за бъдещето на Сребърния фонд стават все по-разгорещени. Те вече излязоха извън пределите на България, като дори Европейската централна банка изказа становище по въпроса – при това доста остро. След като през последните седмици се чуха мненията на политици и експерти, Investor.bg се обърна към своите читатели – дребни инвеститори, анализатори, за да се чуе и тяхното мнение.

В поредица от публикации ще ви покажем мнението на онези, които се осмелиха да изразят своята позиция. Започваме с мнението на Императорът - един от нашите най-верни и постоянни читатели, автор на близо 17 хил. мнения във форума на Investor.bg: В последно време се разгоря сериозна дискусия относно бъдещето на т.нар. Сребърен фонд, чиято роля е да спомогне за финансовата стабилност в бъдеще, когато броят на работещите ще намалее  под „санитарния минимум” за сметка на издържаните от тях пенсионери и неработещи. Сблъсъкът на двете  позиции – Сигурност и Доходност , обаче е до голяма степен безмислен, тъй като всички сме наясно с някои основни принципи при управлението на финансите в съвременната епоха: От една страна прекалената  сигурност (т.е. ниска доходност) по същество е губеща, тъй като ако загубите от инфлацията са по-големи от доходността, то тогава капиталът се обезценява; Oт друга страна нека не забравяме основополагащият принцип, че няма рискови инвестици- само  инвеститорите могат да бъдат  рискови. Накратко това означава, че най-доброто  решение е да се намери такава инвестиция, която да съчетава високото ниво на сигурност, заедно с една висока или поне прилична доходност.  Съгласни сме, че „инвестирането” на тези около 2 млрд. лв. в ДЦК на практика са заграбване от страна на правителството, съгласни сме също, че ако парите останат „на склад” в БНБ самата инфлация ги обезценява. Вариантът, който можем да предложим, е инвестиция, търсеща дългосрочна и сигурна  възвращаемост, а такава носи например инфраструктурата. Допълнителен плюс е, че по този начин парите от Сребърния фонд, вместо да стоят бездейни, ще носят ползи не само на бъдещите пенсионери, но на много по-широк кръг от хора. С цел допълнителна диверсификация можем да потърсим инвестиция в стратегически суровини, а с цел по-бърза доходност  - част от парите могат да бъдат насочени и към Българската фондова борса. Накратко, идеята е следната:

- 45% от парите, натрупани в Сребърния  фонд, да бъдат използвани за  разширение и довършване на  мрежата на софийското метро,  както и за изграждането на  метро във Варна – общо 4 или  5 нови линии, генериращи до 500 хил. пътувания на ден.

Като най-бърз, удобен и ефективен градски  транспорт, всяко метро носи  сигурни и стабилни печалби  в продължение на десетилетия,  освен това всестранният ефект върху самото качество на живот в съответните градове ще бъде  огромен. Бъдещите приходи директно  ще бъдат насочвани за подпомагане  на пенсионната система, която  на практика ще бъде собственик на тези съоръжения.

- 25% от Сребърния фонд да  бъдат насочени в енергетиката, по-точно в изграждане на малки  водноелектрически централи. Известно е, че след построяването си тези енергийни мощности се  нуждаят от съвсем малки разходи  за поддържка, така че в средно- и дългосрочен план те са  неизменно печеливши заради евтината си енергия.

- 20% от средствата да бъдат  използвани за създаване на  специален резерв от благородни  метали, чиято цена (по обясними  глобални финансови причини) неизменно  ще нараства. За целта могат  да бъдат разработени златни  и сребърни залежи, намиращи се  на територията на България, тоест и тази инвестиция, както и горните, ще създаде и допълнителни  работни места.

- 10% да бъдат инвестирани в  листвани на Българската фондова борса публични компании, като  бъдат избрани най-доходоносните  и стабилни измежду тях.

Това е накратко моята идея, която  намирам рационална и удовлетворяваща  и двете нужди – за стабилност и доходност.

Димитър Неков представя себе си така: роден през 70-те години на миналият век в семейство на скромни служащи, инвестира самостоятелно на БФБ от 1998 година, регистриран в сайта Investor.bg от 2004 година с ник Императорът. Образование - магистър по философия, настояща професия - застраховател, кореняк софиянец, политическа ориентация – патриот. Повече за автора може да научите в личния му блог  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:28 | 13.09.22 г.
fallback