IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

Отговорът се крие в баланса на централната банка на САЩ, анализиран от блогъра Красимир Йорданов

14:05 | 15.11.11 г. 70
Къде са „напечатаните” от Федералния резерв 2 трлн. долара?

1. ФЕД създава резервни пари („напечатва”) по програмите за количествено улесенение QE1 и QE2, с които изкупува финансови активи от пазарите – главно американски ДЦК и ипотечни облигации. В резултат балансът на Централната банка се увеличава с близо 2 трлн. долара (Табл.1)

2. Продавачи на 750 млрд. долара от тези активи по първата програма QE1 са американските домакинства (в огромната си част), а на други 450 млрд. долара по QE1 са чуждестранни инвеститори като вероятно тези пари напускат пределите на страната. Няма данни относно вероятните продавачи на ДЦК за останалите 600 млрд. долара по програмата QE2 (Председателят на ФЕД Бен Бернанке обяви, че по QE2 ще бъдат изкупени само американски ДЦК).

3. Бенефициентите на „новонапечатаните пари” сега разполагат със свеж паричен ресурс, с който могат или да купят активи от финансовите пазари и/или да ги депозират в търговските банки. Ако инвестират на финансовите пазари, те ще купят и някой друг ще продаде и това може да се случи многократно, но в крайна сметка парите биват „паркирани” в някоя банка на депозит. Последната от своя страна избира да депозира средствата във ФЕД, вместо да ги използва за кредитиране на реалния бизнес или за покупка на ценни книжа от финансовите пазари. Свръхрезервите (excess reserves) при ФЕД се „издуват” с 1,6 трлн. долара (Табл. 1), съответно паричната база бележи скок, тъй като резервите са част от нея, но същата мултиплицира свръхрезервите в парично предлагане в много по-малка степен, тъй като банките вече получават лихва върху резервите. Освен това икономическото възстановяване все още е анемично и не се нуждае от допълнителни пари за посредничество при размяна на стоки и услуги. Резултатът е умерена инфлация.

Защо американските банки не използват резервите от количествените улеснения, депозирани при тях, за инвестиции на световните финансови пазари? Отговорът вероятно се крие в това, че са нужни допълнителни капиталови ресурси за подобни действия, за да може същите да спазят изискванията за капиталова адекватност. Същевременно, както подсказва Графика 7, пазарите все още считат, че банковата система не е достатъчно капитализирана, тъй като през последните 4 години банките системно се търгуват при съотношение цена/счетоводна стойност на акция понякога значително под 1-ца. Отделно, за да отогворят на новите изисквания за капиталова адекватност - Базел III, банковите институции ще се нуждаят от допълнителен ресурс.

Доколко е разумно да се направи предположението, че преди да стигнат пасива на баланса на ФЕД, новосъздадените пари многократно са минавали през финансовите пазари, като по този начин са оскъпили цените на финансовите активи и стоки (commodities) и както мнозина анализатори считат, седят в голяма степен, ако не и изцяло, в основата на ралито на световните пазари? В крайна сметка цените на финансовите активи зависят от очакванията на инвеститорите за икономическия растеж и свързания с него риск, и ако очакванията бяха за допълнително влошаване на световната икономика, акциите и борсово търгуемите стоки щяха да продължат низходящото си движение.

От друга страна Централната банка на САЩ изкупи с „напечатаните” пари държавно-гарантирани ценни книжа – ДЦК и ипотечни облигации, които са издадени от институции, за които американското правителство е обявило, че гарантира (Freddie Mac, Fannie Mae). Съответно тези книжа притежават най-високия рейтинг ААА и инвестиралите в тях са направили това с презумпцията, че те са нискорискови и са структурирали така портфейлите си, че те да включват именно нискорискови книжа.

Защо сега, след като са се освободили от тях, същите тези инвеститори ще искат да увеличат експозициите си към рискови активи – акции, борсово търгуеми стоки и др. рискови инструменти? Още повече, че световната финансова система и световната икономика бяха разтърсени из основи, което де факто действа задържащо на рисковите апетити. Депозит в частна банка и оттам във ФЕД носи същата доходност при сходен матуритет както безрисковите ДЦК и считаните допреди за безрискови ипотечни облигации на Freddie Mac и Fannie Mae.

Раздутият баланс на ФЕД разбира се не може да се каже, че съвсем не крие рискове. Когато безработицата в САЩ започне да пада, икономическото възстановяване набере сила, а банковата система се стабилизира, то това ще увеличи търсенето на пари, както и рисковите апетити. При това положение централната банка на САЩ трябва да реагира със затягане на монетарната политика, като част от мерките вероятно ще включват и продажба на ипотечните облигации и ДЦК в баланса на институцията. Повишаването на основната лихва ще означава и повишение на доходността от excess reserves, което би оказало задържащо влияние върху растежа на кредитите и паричната маса. Рисковете, както преди, така и сега, са ФЕД или да закъснее със затягането, което да ускори инфлацията, или да увеличи лихвата прекалено рано и с това да убие възстановяването.

Графика 7 – Съотношение цена/счетоводна стойност на американския банков индекс KBW Bank Index

Източник: Блумбърг
[1] 2008 Monetary Policy Releases
[2] Marvin Goodfriend, “Interest on Reserves and Monetary Policy”, FRBNY Economic Policy Review
[3] Christopher Payne, “Following the QE Money: Rising Risks, Dwindling Returns”
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

53
rate up comment 3 rate down comment 2
tigerdragon
преди 13 години
Едно пояснение: Не е съвсем точно, че доларът не е обезпечен. Доларът е обезпечен с позицията на САЩ на най-силна икономика и на световен лидер. Те всъщност този продукт продават продават имиджа си пред света. Но това не са икономически покрития. Това не прави доларите по-реални или обезпечени. Това са просто претексти да могат да продават на останалите доларите си.И в един момент всички държави са им длъжници. А дългът е зависимост.А днес сме в нова фаза спукването на надутия икономически балон. То е също виртуално. Същите печатари просто решиха да "спрат кранчето" на длъжниците си.Това е същността на европейската дългова криза. Дълговете са виртуални, защото са срещу виртуални кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 4 rate down comment 1
tigerdragon
преди 13 години
Най-сетне се разбра какво толкова произвеждат САЩ, та поддържат тоя ненормален стандарт и дават дългове на всички - произвеждат долари. За разлика от всички останали, те могат да го правят, без да предизвикат инфлация, защото доларът е продукт за износ. Доларът е наложен като световна валута и светът го изкупува. Както борецът казал пред кафе-машината: "Докато печелим - ще играем!" САЩ могат да печатат долари, докато световния пазар се насити с тях.Чаткате ли? Уолстрийт печата долари. С тези виртуални пари без покритие изкупува отвън реални блага и дори отпуска на всички дългове под лихва. А дълговете и лихвите по тях се връщат винаги в кеш - т.е. пак в реални блага. Уолстрийт играе номера на конквистадорите - разменя с диваците цветни стъкълца срещу злато. Това горе представлява фазата надуване на икономическия балон, което започва след отмяната на златното покритие на долара през 70-те.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 2
Sokratus
преди 13 години
В америка има една професия, която много ще ти помогне - психоаналитик. Ти говориш едно, той съвсем друго. Но в крайна сметка всички са щастливи. Ти си си поговорил с някой, а той е изкарал пари. Възползвай се, дано ти стигнат парите, които ти дават за съвети!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 3 rate down comment 0
Danny666
преди 13 години
Aaaa забравих да поздравя аффтора на статията . Краси WTI мина 100-ката ха ха ха УСПЕХ с прогнозите за разтеж в ЩАТИТЕ и вдигане на лихвата ха ха ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 9 rate down comment 1
Danny666
преди 13 години
Хайде сега комплименти :)А сега сериозно.На следващите избори гласувайте МАСОВО за този които ви даде СВОБОДА и ЛЕГАЛИЗИРА ОРЪЖИЕТО в тази изоставена от бога държава. В личен план докато има още време си купи имот на село и създай поне 2-3 деца. Ще ти трябват повервай ми. Ако попиташ некой стар човек ще ти каже в какво се е изразявала ПЕНСИЯТА по техно време. Сори за сега фактите са доста тегави и малко хора ги приемат сериозно. Човешката психика е така устроена да НЕ приема негативна реалност. Да се самозалъгва и успокоява ( разбирай всекаквите видове вяри ).Най-важното - създай си среда , тука му викат комюнити, от хора дето имат близки до твоите виждания и ценности в живота. Ще имаш нужда от помоща им един ден. Фактите са такива, че поединично имаш малко шансове !Успех :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 1 rate down comment 0
ihrivanov
преди 13 години
Изглеждаш интелигентен , не се дръж като ощипана мома
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 1 rate down comment 0
ihrivanov
преди 13 години
Danny666 ,Danny666 ........................
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 2 rate down comment 1
Danny666
преди 13 години
Пич като балкански субекти се държиш ТИ и този приятел под тебе !!!ЗА ТЕЗИ НЕЩА СЕ ПЛАЩА ! КАПИШ ? Не да си чешеш т...те в таксито а друг да ти дава съвети как да се оправиш ха ха ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 4 rate down comment 1
Sokratus
преди 13 години
Никой няма да ти каже тук. В този форум, ако някой сподели мнение другите му се нахвърлят, но никакви факти не излагат в своя защита. Ужким живеят в чужбина, а се държат като балкански субекти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 1
ihrivanov
преди 13 години
Стига сте се закачали като ученички , Дайте някаква работеща формула за ситуацията в която ще попаднем след 2 3 месеца. Къде да ориентираме малкото останали средства , да не ги изпапа инфлацията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още