fallback

БФБ е тръгнала по пътя на възстановяването

По-категорични знаци за подобряване на състоянието на икономиката ще привлекат чужд капитал, смята блогърът Under the Sun

10:46 | 14.06.11 г. 17
Автор - снимка
Създател

След  като направи ръст от порядъка на 20%, БФБ като че ли се умори и си взе заслужена лятна почивка. Както повечето от нас са забелязали, склонността на родната ни борса към летните отпуски се проявява още през месец май, а през август се показват признаци за активиране на търговията и опити за нови върхове.

Разбира се, това, че през изминалите години има подобна тенденция, не означава, че можем да говорим за правило. Усеща се известна умора, съчетана с непрекъснати малки и по-големи международни кризи, които чувствителните ни сетива понякога търсят осторожно, наплашени от случилото се в последните години.

След приключване на програмите за ликвидност и преминавайки през най-лошия етап от кризата, правителствата по света започнаха да отделят все по-голямо значение на дефицитите и опитите за намаление на дълговете си. Всяко орязване на разходи се отразява в краткосрочен етап на международните индекси, особено във времена като днешните.

Прави впечатление например високата кешова наличност на американските компании. Май по време на криза поведението на домакинствата и фирмите са сходни, а харченето не е на мода. Липсата на потребление от страна и на двете групи обаче затруднява икономическия растеж. Това, наред със задлъжнялостта на държавите, прави възстановяването бавно и несигурно.

Успокояващото е, че това е нормално следкризисно поведение и не е нещо, което светът вижда за първи път.

За да сме свидетели на растеж на БФБ в близките месеци, имаме нужда от свежи средства, успокоение на международните пазари и увеличаване на доверието в родната икономика, както от страна на населението, така и от страна на чуждите инвеститори.

Привличането на интерес, а оттам и ръст на ликвидността на борсата ни, може да бъде инспирирано от по-категорични знаци за подобряване състоянието на българската икономика. Независимо от добрите макроданни на България, липсата на вътрешно потребление (доскоро един от т.нар. двигатели), не дава признаци на оптимизъм в населението и очевидно това е основният фактор за усещането за криза и липсата на оптимизъм.

Не искам да коментирам причините за това, тъй като и без това всички са се вторачили в тях и коментират и анализират. Идеята ми е, че този фактор обуславя в чисто психологически аспект  негативните очаквания. 

От тази гледна точка данните на НСИ за ръст на БВП с 0,6% на тримесечна база и с 3,4% спрямо януари-март миналата година са повече от добри. През май пък експресните оценки, които са най-ранен ориентир, но често не са точни, показаха растеж на БВП с 0,4% и 2,5%, съответно на тримесечна и годишна база.

Очакванията за по-добър летен сезон, както и доброто представяне на аграрния сектор в последните години, ще допринесат за увеличението на растежа.

Правителството очаква в средата на юли повишение на кредитния рейтинг от страна на международните рейтингови организации. Това, наред с евентуалният прием на страната в Шенген и изгражданата инфраструктура, са факторите, които ще допринесат за по-добрия имидж на страната сред международната общественост, а защо не и сред чуждия капитал.

Надявам се да създадат и усещане в средностатистическия българин за подобряване на положението в страната.

Приватизационната програма в България (особено ако тя съвпадне и с тази в Гърция) може да предизвика интерес към Балканите. Понякога си мисля, че след като всички знаем, че де факто южната ни съседка е фалирала, целта на международните институции е да принудят държавата да се оттегли от икономиката за сметка на частния бизнес.

Това е наложително предвид неефективната чиновническа икономика на Гърция. От друга страна, чрез този натиск над страната за приватизация се предоставят възможност за покупки на подценени активи и то във времена, когато предпазливостта и уплахата властват и ни пречат да виждаме и преценяваме всички възможности.

БФБ е поела по пътя на възстановяването. Можем, разбира се, да имаме забележки за скоростта й. Но имайки предвид, че тя е огледало на държавата и че няма как компаниите ни да се развиват в условията на корупция и на нереформирани сектори, единственият ни полезен ход е да изискваме промени от управляващите, за да превърнем България в добро място за инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:45 | 14.09.22 г.
fallback