IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо и как Сребърният фонд трябва да инвестира на родната борса?

Нека не се опитваме и този път да оставяме собствен почерк, а да попием успешните практики, призовава блогърът Under the Sun

07:25 | 30.03.11 г. 34
Автор - снимка
Създател
Защо и как Сребърният фонд трябва да инвестира на родната борса?

След почти две години управление на ГЕРБ, управляващата партия погледна към борсовия ни оператор и си спомни позабравени обещания.

Министерството на финансите (МФ) реши да промени условията по управление на Сребърния фонд. Работна група подготвя промени в закона, които ще му позволят инвестиции в акции и облигации на български компании.

Това беше единственото правилно и възможно решение. След като беше създаден в края на 2008, той трябваше да акумулира средствата от приватизация и концесии, които да се управляват активно, за да може да се изплащат държавните пенсии, след като се отворят големи дефицити поради несъвършената солидарна пенсионна система.

Да, това е същата система, поради чиято справедливост и съвършенство се наложи да се национализират част от пенсионните фондове. Истината беше, че средствата се взеха от държавата ни, след като се оказа че пари няма и не стигат.

От една страна държавата създава фонд, чиято натрупана доходност през годините ще спасява солидарните пенсионери и солидарните данъкоплатци от липсата на средства, а от друга - извършва „частична” национализация, за да не ни тежи бремето на личната отговорност, личните партиди, наследяването и правото на собственост. „Параграф 22“ или „Процесът” на Кафка - изцяло по ваш избор.

Общото между двете събития е, че за подобно управление (било то солидарното на НОИ или това на Сребърния фонд) ще има нужда от фонд мениджър, управляващо дружество или инвестиционен съвет, названието в случая няма значение.

И докато Христина Митрова обяви, че щяла да си назначи такива, то поне МФ е достатъчно компетентно, за да знае сериозността на подобно начинание и ще изготви механизъм, на базата на който ще бъде избрано управляващо дружество за фонда.

Разликата в негативната оценка към национализацията и положителната такава към готвените промени говори достатъчно за правилността и важността на тези събития.

Идеята за създаване на Сребърен фонд, както всички се досещаме не е нова и не е българска. Българската следа беше в забраната за инвестиране на активите в България. Няма и едно логично обяснение относно това решение, нито едно...

Няма и аналог по света за такава забрана, освен Норвегия, но с едно уточнение. Там има два фонда, като единият от тях, чийто ресурс идва от петродолари, е създаден за инвестиране в чужди държави, а другият - на техния местен пазар.

Навсякъде по света Сребърните фондове инвестират на собствените си пазари, като освен това изиграват спасителна роля за собствените си държави по време на азиатската криза.

Най-интересното е, че нито един бюрократ не даваше и едно смислено обяснение на това странно решение. Изчервявайки се леко, родният чиновник промърморваше нещо под носа си за това, че сме били рискова икономика и не трябвало да се инвестира у нас.

Бърз въпрос към бивши и настоящи политици, използващи подобна теза: Господа управляващи, след като вие не искате да инвестирате в собствената си държава, как искате да привлечете чужди инвестиции?!

„Чужденците са балами”, рече бай Ганьо и засука доволно мустак...

След като разчитаме на инвестиции, защо да не си ги осигурим сами?! Защо трябва да наливаме ликвидност в чужди икономики, а не в своята?!

Кажете ни моля, коя е безрисковата държава или регион, в която всички вкупом заедно със Сребърния фонд да инвестираме? В края на годината за подобна дестинация се смяташе Азия. Дали след трагедията в Япония все още е така?!

При липсата на кредитиране и стагниращ вътрешен пазар, не смятате ли че имаме отчаяна нужда от свежи пари в икономиката ни?

Българският капитал е научен да оцелява, въпреки държавата и компаниите, представени на борсата го доказват. Вместо вълна от фалити, както се очакваше в последните две години, те започват да подобряват резултатите си.

Дори и да има дружества, който тепърва ще изпитват трудности, те ще бъдат доста по-малко на този етап. Частният сектор оцеля, независимо от пресъхналото кредитиране, ДДС конкуренция, картели, монополи, опити за вдигане на заплати и т.н.

Нека държавата се съсредоточи върху усилията си да спазва пазарните принципи и механизми, и да се опита да определи на базата на прозрачен конкурс кой ще управлява фонда, а не да се натоварва по подобие на НОИ с непривични за една държавна организация функции, като евентуалното управление на тези средства.

Вече имаме и успешния пример на Румънският държавен фонд за компенсиране на населението за отнетите в годините на комунизма имоти - Proprietatea, който през септември 2010 на общото събрание на акционерите си избра за управляващо дружество Franklin Templeton Investment Management Ltd, оглавявано от известният фонд мениджър Марк Мобиус, който заради всичко това не спира да рекламира Румъния из целия капиталов свят.

Нека не се опитваме и този път да оставяме собствен почерк, а да попием успешните практики!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 7 rate down comment 0
FINTA
преди 13 години
Именно! Ще има много лобистки интереси и ще се купуват целенасочено акции да се подпомагат нечии интереси. В милата ни татковина е така!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
FINTA
преди 13 години
Aз пък не съм! А в момента доста добри български компании имат проблем с "кеша". Има малка разлика с капитала. Разликата дали са в лева или евро според мен няма. Най-разумно е да се инвестират в ДЦК - гарантирани от държавата. Те не са с толкова ниска доходност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Damodaran
преди 13 години
Т.е. с набраните средства от България, да финансираме чужди компании. Браво!!! Трябва да има някаква диферсификация и капиталова алокация на различни пазари, но всичко зависи от компанията която ще управлява паричките! Според мен, основното разковниче е критериите за избор на управляващо дружество.... нека да дойдат най - добрите :))Оставям отворен въпроса, кой ще прецени, кои са най добрите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 4
unseen
преди 13 години
100 % съгласен с автора .За мен е логично и естественно фонда да може да инвестира на българският капиталов пазар . Но от същественно значение ще е избора на управляващ средствата на фонда .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 7
rootoffselo
преди 13 години
Aз лично съм против да се налива ликвидност в БФБ от Сребърният фонд. Причините са най-малко две. Първо, добрите български компании така или иначе разполагат с необходимият им капитал за развитие при българските условия. Второ, социалистически подход е да наливаш средства в нещо, като БФБ. Все пак зависи какъв портфейл ще се направи, но според мен това е голяма грешка. Сребърният фонд трябва да се обърне в евро, поради рисковете за реална девалвация на долара в близко бъдеще и да се инвестира там където ще донесе най-висока доходност при най-малък риск и независимо дали ще е в България или навън. Да не забравяме, че говорим за парите за пенсии, а не за спестяванията на бай Генчо от Горно Нанадолнище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още