IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В очакване на Годо, или кога ще дойдат институционалните инвеститори?

Само тяхното присъствие ще затвърди възходящия тренд на БФБ и ще повиши оборота, смята блогърът Under the Sun

15:01 | 27.01.11 г. 18
Автор - снимка
Създател
В очакване на Годо, или кога ще дойдат институционалните инвеститори?

След две години яростно противопоставяне на пазара на алчност, страх, его, надежда и още цяла палитра от чувства, вълнуващи човешкия род, емоциите взеха да отстъпват на фундамента по пазарите по света.

Някъде този процес започна по-рано, другаде по-късно. След като редувахме дъна след дъна, наблюдавахме безуспешно увеличения на капитала, бяхме свидетели на нови продукти и фондове, като пазарът се луташе в опити да намери посока и да отговори на очакванията, тази година започна със силен положителен импулс, който напомпа индексите на родната ни борса.

Какво се промени в последните два месеца, та сме на път да променим изцяло емоцията, която владееше БФБ през изминалата година? Фундаментът ли измести страховете? И дали това наистина е така?

За да отговорим на подобен въпрос първо трябва да разберем кои са участниците в този растеж... Дали той е предизвикан от спекуланти или от институционални инвеститори?А може би и от двете групи?

Обемът на търговия на БФБ ни дава отговор на този въпрос. Към момента основните участници са индивидуалните трейдъри, като фондовете се ограничават до търговия с близки до тях дружества и обемите са минимални, с много малки изключения.

Пенсионните фондове са заели изчакваща позиция, опитвайки се да се уверят в силата на възходящото движение. Втренчени в пазарния си дял, който не зависи от представените резултати, а от предприемчивостта (меко казано) на собствените си агенти, те са доста по-бавни и и консервативни в действията си.

Имат нужда от множество сигнали и дълъг период от време да сменят стратегията си.

Взаимните фондове са обезкръвени от тегленията през изминалите две години и на този етап освен да продават от време на време, други ходове не предприемат. Проблемът е, че в балансираните и високодоходни схеми не са останали много акции от така наречените сини чипове, поради факта, че за да отговорят на нуждата си от парични средства в миналото, те продаваха именно тези акции, които въпреки всичко осигуряваха някаква ликвидност на неликвидната ни борса.

Останали със слабо търгувани акции, те гледат с надежда екзотичния си портфейл и приветстват ръстове от по няколко процента, на цената на една сделка с три акции например. Точно поради тази причина януарският ръст почти не дава отражение в цените на рисковите фондове, а консервативните продължават да са пазарен хит.

Инвестиционните посредници се активизираха в някаква степен. По определени позиции те са основни купувачи или продавачи, но все още са далеч от темповете на търговия, които бяха присъщи за тях. Те участват на борсата, но с малки обеми.

С две думи, така наречените институционални инвеститори все още подминават борсовия ни оператор. Проблемът е, че без тяхното участие към този момент не може да се направи сериозен анализ и опит за прогнозиране на пазара. На този етап не може да се даде отговор дали сме стъпили на фундамента или се лутаме между еуфорията и паниката.

И докато на Уолстрийт чакат завръщането на дребните инвеститори, при нас положението е обратно. Ние продължаваме да очакваме Годо, в лицето на пенсионните фондове, който да ни даде трендпотвърждаващи сигнали.

Тяхната роля в момента не е никак лесна. Инвестирайки на чужди пазари, залагащи на суровини и пренебрегвайки БФБ, те в продължение на цяла година гледаха самодоволно свободното ни падане, което доказваше тяхната непогрешимост.

Сега, наблюдавайки недоверчиво ръстовете, те чакат отчетите на компаниите, прибирането на печалби, липсата или наличието на корелация с чужди борси, после отчетите за тримесечието, и т.н. и т.н.

Всяко нещо с времето си, е казал народът. Но не преминаването на 400 пункта на Софикс или 450, или пробивът на който и да е индекс, ще разчисти пътя към нови върхове.

Активното включване на институционалните инвеститори е факторът, който ще повиши и оборота и ценовите нива на БФБ, но и ще даде по-добра основа за прогнозиране на пазара. А на нас ни остава да се облегнем на фундамента, и след като преядохме със страха, да прегърнем алчността и да чакаме Годо да се събуди...

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
mpy_yordanov
преди 13 години
Днешната новина за ЕМКА АД показа, че ЗУПФ Алианц България си е увеличил дела през Q4 на 2010 г. с 0,26 п.п. до 5,18%.http://***.investor.bg/news/article/111586/339.htmlИма и други данни за влизане на фондове в позиции.Вероятно въпросът е колко мощно е то.Както и дали искат да мърдат цените или само обират пакети, обикновено от позицията на кредитор от последна инстанция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
Zashtontcho
преди 13 години
Седнали на масата и раздали картите, и както си му е редът, заложили по някоя пара. Започнали да обявяват: една купа, три спатии, 4 пики! Без коз, Всичко Коз, всеки както си знаел. Хитър Петър ги погледал, погледал, па се усмихнал и казал: БОНГО! и след това прибрал всички пари.-Как така, какво е това? попитали останалите.-Еми тука са такива правилата в България, който каже пръв Бонго, печели.На следващото раздаване отново започнали да обявават: бонго! - Бонго! - Бооонго! Бунго!, кой както си може. Хитър Петър отново се подсмихнал и казал: ГОЛЯМО БОНГО! и отново прибрал всички пари.Минало се време обаче и Хитър Петър установил, че никой не иска да играе нищо с него и бившите му приятели вместо бонго играят китайски шах, мятат табла и пият чай в съседна Турция или друсат меренге чак у Бразилия. Парите свършили и Хитър Петър много се отчаял и си помислил: Ей, ако бях на БФБ, сега в това положение щях да викам: Еей, къде сте инвеститори, елате, върнете се да играем на Бонгооо :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
Zashtontcho
преди 13 години
Една история за голямо бонго и БФБИграта на карти е забавление за много хора в цивилизования свят. Хитър Петър и той искал да играе на карти и поканил свои приятели от всички страни на западния свят. И им казал: сега ще играем на карти, това е игра както вие играете, но ние и казваме БОНГО :) Неговите приятели били доверчиви и решили да не го обиждат и да поиграят малко с него. Седнали на масата и раздали картите, и както си му е редът, заложили по някоя пара. Започнали да обявяват: една купа, три спатии, 4 пики! Без коз, Всичко Коз, всеки както си знаел. Хитър Петър ги погледал, погледал, па се усмихнал и казал: БОНГО! и след това прибрал всички пари.-Как така, какво е това? попитали останалите.-Еми тука са такива правилата в България, който каже пръв Бонго, печели.На следващото раздаване отново започнали да обявават: бонго! - Бонго! - Бооонго! Бунго!, кой както си може. Хитър Петър отново се подсмихнал и казал: ГОЛЯМО БОНГО! и отново прибрал всички пари.Минало се време обаче
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Андрей Любенов
преди 13 години
Еми Джейми, виждам, че имаш мнение - опиши го по-подробно ако искаш, развий тезата си и да видим - може и други съгласни да има :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
jamiemirror
преди 13 години
Липсва фрийфлоут. При поведението на мажоритарите кой преживял спада от 2008-*** насам би се доверил на сляпо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
Андрей Любенов
преди 13 години
Насърчаваме всеки, който има мнение, да пише. Факт е, че за момента най-активните блогъри са Under the Sun, BigBear и Пламен Дерменджиев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
ivo111
преди 13 години
Напълно подкрепям автора. От пръв поглед си личи , че без ръстове съпроводени с обеми на водещите сини чипове /Софарма , Монбат..../ няма да видим за съжаление един устойчив възходящ тренд.Интереса към тези акции , ще е сигнал , че големите се завръщат.Вариант е двойното листване . За съжаление времето там е много по-дълго . КФН /не знам какво толкова работят там/ трети месец не може един проспект на Монбат да одобри и още няколко месец по други процедури отиде една година.А иначе и миналата година го гледахме тоя филм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
bondinio
преди 13 години
вече се чудя каква е разликата между блогърът Under The Sun и Investor.bg, направо го вземете на работа при вас човека... ако не сте още
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още