fallback

Спекуланти vs. Инвеститори

Блогърът Under the Sun прави опит да посочи какво отличава акциите, любими на портфолио мениджърите от тези, предпочитани от спекулантите

16:24 | 19.01.11 г. 4
Автор - снимка
Създател

С началото на новата година липсата на новини и събития в родния капиталов свят ни принуди да акцентираме вниманието си на множество заключения за изминалата година и прогнози за настъпващата.

Прави впечатление, че със закъснения от няколко месеца, първите зрънца на оптимизма започнаха да се появяват и на родна почва. След като вече се обединихме около мнението ни за отличното представяне на някои от дружествата, които работят за износ, към основната им група се присъединиха и някои позабравени играчи, бъдещи (засега още държавни) частни компании, като слънцето огря и инфраструктурното дружество Трейс груп, представител на „позабравения” строителен бизнес.

Добрият борсов дебют на БФБ дава надежди, че през идващата година борсовият оператор ще възвърне част от изгубения блясък. Очевидно е, че има положителна нагласа за положително развитие и при сагата Булгартабак, независимо от предишните неуспешни опити.

През изминалата седмица блогърът BigBear изготви анкета сред потребителите на форума на Investor.bg, в която те посочиха списък от акции с потенциал за ръст и такива, при които мечите настроения взимат връх.

След като разгледах класацията с интерес първото, което ме впечатли, е това, че тя доста се различава от същата такава, изготвена от портфолио мениджърите.

„Спекулантите” пренебрегват компаниите Монбат, Адванс терафонд, Булгартабак холдинг, Индустриален холдинг България, Енемона, Неохим. Съответно, те залагат на акции, които не присъстват сред любимите на институционалните инвеститори - Софарма трейдинг, Евроинс, Сапрки Елтос, Унипак, БТК.

Това има и своето обяснение с различните цели и подходи, поставени от двете групи. Едните залагат на дружества с по-добра ликвидност, с по-малка задлъжнялост и по-стабилни финансови резултати, докато „форумците” не са толкова притеснени от ликвидността (разбираемо) и са склонни да инвестират в по-рискови компании.

Ако едните са се облегнали на състоянието, фундамента и перспективите, явно е, че другите се водят по-скоро от движението на цената на самите акции. Дребните инвеститори се концентрират по-скоро на дружества, които се търгуват на дъната си. Факт е, например, че в техните очи най-големият проблем при Монбат, е обратното му изкупуване, което прави дружеството да изглежда „скъпо” на фона на всеобщото „свободно падане”.

В този случай отношението на мажоритаря към своите съдружници (акционери) и към стойността на собствената си компания, се разглежда като процес с изключително отрицателен принос.

Разликата в получените резултати се дефинира и от сравнително по-краткосрочния хоризонт на „спекулантите” спрямо портфолио мениджърите. Всичко това е нещо нормално и го има на всеки пазар, без значение от размер, континент и др. Прави впечатление, че след дискусии и безброй кръгли маси мнението на професионалистите явно не се възприема от широката публика, виждаме различията сред компаниите отличници и в двете класации.

Фрапантното в случая според мен е присъствието на Холдинг Пътища и в бичата, и в мечата класации, изготвени от BigBear., след като в последните две години масово се наложи мнението относно важността на фигурата на мажоритаря и недоволството от неетичното му поведение.

След случилото се с Мостстрой и сагата с холдинга, явно харизмата на най-богатия българин не избледнява от масовото съзнание и надеждата за магическо излъскване на имиджа на двете дружества, в комбинация с „ниската” цена на компаниите, дават надежда за борсов удар. Странното е, че след като се посочва като една от основните причини за пълзенето на дъното, некоректното поведение на собствениците, или собственика, на дадено дружество, очевидно това все още няма тежест за спекулантите.

Ако трябва да обединим „бичите” класации и на двете групи, можем да направим и още един извод. Дружествата, които присъстват в класацията на институционалните инвеститори, а са пренебрегнати от „форумците”, имат голям потенциал за ръст - Монбат, Адванс терафонд, Булгартабак холдинг, Индустриален холдинг България, Енемона, Неохим.

Поради простия факт, че присъствайки в портфейла на УД-тата, те ще бъдат следени и поддържани ако трябва, както и заради вероятността за добра дивидентна политика поради натис от страна на пенсионни фондове, взаимни фондове и управляващи дружества, те не са сред любимците на спекулантите.

При достигане на определени ценови цели, или пък и недостигане, диверсификация, отношение на мажоритар, или смяна на поредната „модна” акция, тези позиции ще бъдат забелязани и от дребните играчи, които гонят краткосрочни цели.

При нисколиквидната ни търговия сделките, направени от малките инвеститори, дават посока на пазара, така че присъединяването на „форумците” към „портфолио мениджърите“, ще даде необходимия тласък. Смятам, че е по вероятно спекулантите да сменят позицията, поради краткосрочността на инвестициите си и опита да се отиграе всяко движение на пазара.

„Индексът” на BigBear е първият опит да се обхванат предпочитанията на малките играчи и е нещо много полезно. Неговата класация показва една много широка палитра от инвестиционни интереси и начина, по които пазара интерпретира представянето на компаниите, както и поведението на мажоритаря.

* Мнението има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:31 | 08.09.22 г.
fallback