IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

“Лесното” решение струва скъпо

Вижте позицията на икономиста Георги Ангелов по повод спасяването на Ирландия и настроенията сред европейските политици

14:35 | 19.11.10 г. 20
Автор - снимка
Създател
“Лесното” решение струва скъпо

Ирландският финансов министър преди две години даде пълна държавна гаранция на всички банки в страната и заяви, че "това е най-евтиното спасяване на банки в света". Оказа се, че всъщност може да се окаже най-скъпото в света.

По онова време това беше модата в ЕС (и САЩ) – спасяването на банки беше разглеждано като начин за бързо излизане от кризата. До момента са похарчени трилиони и са дадени държавни гаранции за много повече, които разбира се увеличават рисковете за стабилността на публичните финанси (в Ирландия това е най-видимо в момента, но същото е и в други страни).

Въобще, разглеждането на държавните гаранции като нещо безплатно, е широко разпространено. В България многократно поддръжниците на АЕЦ "Белене" твърдяха, че да се даде държавна гаранция за кредитите по проекта не струва нищо, но спестява разходи за лихви.

Обратната позиция е, че държавните гаранции са скъпи и дори могат да имат катастрофичен ефект.

Има едно изключение – Исландия остави банките да фалират, като гарантира средствата само на местните граждани. Който е давал пари на исландските банки, се нарежда в листата на кредиторите и се надява, че при разпродажбата на активите на банките ще се съберат достатъчно пари за да му се плати.

През пролетта на 2010 европейските лидери – в нарушение на правилата – накараха Европейската централна банка да купува държавни ценни книжа "за да стабилизира пазара". Става въпрос за гръцки, португалски, ирландски, испански книжа. По този начин пазарният натиск върху тези страни беше намален.

Сега вече е очевидно, че това не е решило проблема, а го е задълбочило.

Първо, защото е довело до изкуствено успокояване в тези страни – вместо да правят по-дълбоки реформи и бърза бюджетна консолидация под пазарен натиск, те се поуспокоиха и започнаха да отлагат.

Второ, защото ЕЦБ държи все повече и повече книжа на тези страни, което означава, че реализира загуби при спадането на цените им. А въобще няма да повлияе добре на еврото ако Европейската централна банка отчита загуби.

Трето, защото политически се нарушава независимостта на ЕЦБ – а независимостта съществува именно за да предпази монетарната политика от политически натиск за "лесни пари".

През лятото на 2010 беше проведен "стрес тест" на големите европейски банки. Двете най-големи ирландски банки участваха в стрес теста, и двете минаха успешно. Само няколко месеца по-късно проблемите на ирландските банки повлякоха надолу ирландския бюджет, който трябва да налива нови и нови пари, за да ги спаси.

Какъв е този стрес тест, през който минават успешно проблемни банки? PR мероприятие, вместо реални действия за стабилизиране на еврозоната.

За да докаже късогледството и ограничения кръгозор на европейските политици, тези дни министърът на финансите на Франция каза, че ще използват слабостта на Ирландия, за да я накарат да вдигне данъците.

Ако успеят с Ирландия, ще се пробват и с източноевропейските страни.

Тогава край на надеждите за бързо сближаване на бедните страни и постигане на просперитет. Но кой ли се интересува от малките страни – големите си гледат краткосрочния интерес.

Единствените, наистина заинтересовани от малките страни, са самите малки страни. Ако те подкрепят безкритично всяка глупост, излизаща от ЕС и не защитят собствения си интерес, ще страдат много и продължително.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:02 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Ами то тогава излиза, че каквото и да стане, по единия (коктейли ***) или другия (високи данъци), победата на комунизма (каквото и да значи това) е неизбежна. Т.е. без високи данъци и все по- и по-солидна и здрава държавна намеса няма стабилност и няма щастие. Маркс ще се окаже най-големия пророк за всички времена. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
ravnovesie
преди 13 години
След подобен икономически армагедон, тези коктейли *** които летяха в Атина щяха да са в целия свят и то умножени по милиони. И всъщност комунизма щеше да победи. Края на пазарната икономика и за някой държави от развиващите се страни най-вероятно и края на демокрацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
ravnovesie
преди 13 години
Съвсем спокойно може да се каже че идеята му НЕ е работеща. Есента на 2008 паниката навсякъде беше огромна.Никоя банка не даваше пари на никоя друга. населението само му трябваше малко паника отгоре и щеше да тръгне да тегле масово депозитите си без да схваща че така всъщност ще спаси стотинки, защото просто няма толкова кинти в света колкото депозити има. първите щяха да вземат нещо. Следващите щяха да пият една студена вода. Ако тогава правителствата и централните банки не си бяха подкрепили финансовите системи нямаше да може в момента да се спаси нищо. Целия финансов сектор в развития свят щеше да се е сринал. Сега нямаше да се говори за пакети за спасяване от по няколко стотин милиарда, а как да държавите да излезат световния аналог на виденовата зима в България. Цели поколения щяха да са си загубили спестяванията, жилищата и работата. И тъй като целия свят щеше да е една голяма икономиска рана излизането щеше да продължи десетилет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
Dror
преди 13 години
за жалост е такатова би довело до отслабване на държавата и засилване на частния сектор и корпорациите (както стана в САЩ) - ресултата се вижда ясно сега
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
no-credit
преди 13 години
За съжаление, май няма как да разберем дали идеята на Г. Ангелов е работеща. Съвременните държави са толкова скъпи, че е невъзможно да съществуват без високи данъци (осигуровките спокойно могат да се класифицират също като данък).За още по-голямо съжаление, както се видя, и високите данъци не водят до стабилна икономика и растеж. Оказва се, че каквито и да са данъците, ако не се задлъжнява повсеместно и поголовно (а задлъжняването всъщност значи да се отлагат [и увеличават] днешните проблеми за утре) пак няма растеж и пак няма щастие. ...Явно още не е намерена рецептата за стабилност и просперитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
sashev
преди 13 години
Идеята на Г.Ангелов е:-ниски данъци-ниски осигуровки-липса на държавни гаранции-липса на бюджетен дефицит-за друго не се сещам..........Според неговата идея, ако тази формула бъде спазвана, ни очаква стабилен ръст и светло бъдеще!!!!Да, ама НЕ. Пак нищо няма да се получи. Лошото е, че не го разбира и създава илюзии в медийното пространство. Липсват му много неща във формулата, но явно не е бил в часовете по математика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Всъщност, така сме си най-добре - сме в ЕС, но не сме в еврозоната и няма да плащаме за спасяването й. Дето се вика, ако стане напечено може и от еврото да се отвържем, макар че това е доста краен вариант... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
йосиф
преди 13 години
френд , склонен ли си да заплатиш цената на една такава авантюра...Човека ти го казва ,че малките страни са малки и нямат много глас в съюза ... а излизането ще ни направи още по малка страна и всички ще ни обърнат гръб и ще стане мазало....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 1
хендехох
преди 13 години
И да станем сателит на Русия, Турция (80 млн. души) или на местната мафия.Предложението ви е роматично, но няма шанс за реализация особено при местния човешки материал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
ilussion53
преди 13 години
много ми хареса коментара и по този повод си мисля как няма един мъдър финансист или политик който да предложи излизане на България от Европейския съюз или да се инициира един референдум по този повод.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още