Основните реплики, които вървяха сред инвеститорска общност страната днес следобед бяха: „национализация” и „борсов крах”. Причината за тях този път не бе настъпването на 9 септември, а поредната недомислена идея на правителството, този път в социалната сфера.
На днешното си заседание Министерски съвет реши към Националния осигурителен институт (НОИ) догодина да бъде създаден нов солидарен фонд, в който да бъдат прехвърлени натрупаните средства за категорийните работници по личните им партиди в частните професионални фондове.
С това си решение на практика „Правителството” ще национализира натрупаните средства по индивидуалните партиди в професионалните пенсионни фондове (ППФ) и ще ги прехвърли на разпореждане към НОИ.
Според сметките става въпрос за активи на стойност над 400 млн. лева, не малка част от които са инвестирани в държавни ценни книжа (ДЦК), облигации и акции. Независимо, че по време на заседанието на Министерски съвет това не е обсъждано, разбира се най-важният въпроса тук е: „как ще се осъществи това прехвърляне на активи от частните ППФ, към държавната НОИ?”.
Вариантите за съжаление не са много: осигурителният институт да смени фондовете в управлението на натрупаните активи и вторият - активите да бъдат осребрени и прехвърлени.
Независимо, че първият вариант има множество въпросителни пред себе си, свързани със спецификата на инвестициите, вторият може да се окаже напълно катастрофален за родният ни капиталов пазар и в частност за Българска фондова борса.
По данни на Комисията за финансов надзор, към 31 март 2010 година професионалните фондове имат вложения в акции, права и дялове за над 120 млн. лева, като голяма част от тях е в български ценни книжа. Или най-просто казано, приемането на това решение на МС ще доведе до масирани разпродажби на и без това крехкия ни капиталов пазар.
Само днес с излизането на новината, което съвпадна с края на борсовата сесия, водещият фондов измерител Софикс падна с над 2%. Какво ще бъде отражението й утре може само да се гадае, но в сегашното си състояние на ниска ликвидност, липса на сериозно инвеститорско търсене и икономическа криза, капиталовият ни пазар трудно би преглътнал 120 млн. хапка.
За съжаление, това е вторият негативен сигнал, който изпраща „правителството” към инвестиционната общност и то само в рамките на месец и половина. На 13-ти септември Министерство на финансите напук на всички пазарни правила увеличи капитала на БФБ-София ощетявайки всички останали акционери на борсовият оператор.
Сега се „национализират” пенсионните спестявания на хората, а какво ли можем да очакваме утре?