IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първи стъпки на октопода Паул на родната борса

Или по-доброто решение: Човек трябва да гледа напред, да преценява дали предишното му решение е било сполучливо, или не, и дали обстоятелствата около него не са се променили, пише блогърът underthesun

11:49 | 20.07.10 г. 34
Автор - снимка
Създател
Първи стъпки на октопода Паул на родната борса

След изчезването на родните портфолио мениджъри октоподът Паул остана единственото спасение за нашите инвеститори. Той беше спешно трансфериран на БФБ като генерален управител на останалите ни ПФ. Все още няма новина за изчезналите, като МВР и лично министър Цветанов не отрича тезата отвличане. Не са “Наглите”. Екип на Министерството на културата мисли име на новата групировка, която се занимавала с отвличане основно на финансови гурута, а жълтата преса коментира, че на нашата борса имало само такива. Имената гравитират от “Мързеливите”, “Алчните”, та до “Чиновниците”. На немското мекотело е назначена охрана от НСИ, а инвестиционната общност гледа с надежда на него. Според мекотелото с характер има няколко условия, които уленяват неговата работа.

1. БФБ получава публичен статут, държавата придобива мажоритарен дял и се подготвя за приватизация. Продажба на ЕРП-та чрез борсата. 

Един от проблемите, с които БФБ трябваше да се бори през последните две години, беше информационното затъмняване, в което тя беше изпаднала. Ние изпаднахме от картата на всеки потенциален инвеститор, поради факта, че не се чуваше или случваше нищо в държавата ни. Правителството на тройната коалиция не беше припознато по света, като накрая унищожи и последната капка доверие в последният си партньор ЕС. Тук не става въпрос само за спрените пари по европейски програми. Редица анализатори бяха определили държавата като “руски троянски кон”, а всяко сравнение с Русия е способно да разубеди и най-оптимистично настроеният за бизнес чужденец, особено когато не разполагаш с полезни изкопаеми.

Страната ни, поради малкия си мащаб и население, беше разглеждана в пакет с почти всички балтийски държави, а след като при тях рисковата фаза премина, ние бяхме трансферирани в групата на Гърция и Румъния. В тези анализи правеше впечатление, че слабостта на една от членките на тези групи, се разхвърляше автоматично и на останалите. Не се гледаха специфичните условия във всяка държава, които могат да бъдат както недостатък, така и предимство.

Тези анализи, правени с недостатъчна информация, или такава, чийто източник са представители на българска опозиция, се взимаха за отправна точка за бъдещи инвестиционни намерение. Излишно е да споменавам, че тези силно отрицателни анализи не се сбъднаха. Те бяха последвани от такива, които ни казват, че ни “разрешават” да растем, но ръстът ще бъде слаб и непостоянен.

Времето ще покаже кой е прав... Истината е, че България има определени предимства, които съм разгледал в постинга си „Страх и омраза на БФБ”, и ние трябва да ги рекламираме като държава.

Мисля че, крачката, която БФБ предприема, е в тази насока. Един от начините да стъпим на международната инвестиционна карта е свързана с производството на положителни новини, както в случая е придобиването на публичност и бъдеща приватизация. Към нашия оператор е имало винаги интерес от регионалните му събратя, а даже и от водещите европейски борси. Включването ни в по-голямо борсово обединение, ще повиши ликвидността ни и цените на акциите ще придобият реално измерение, за добро или лошо.  

2. Промяна на индекса, която отразява реалните условия към момента, и намаляване на броя свързани компании в индекса. 

Индексът ни (Sofix, бел. ред.) в този вид отдавна не отразява реалността на БФБ. Аз например не знам за световен борсов индекс, които да съдържа в себе си АДСИЦ. Това ми звучи, като забраната за инвестиране на Сребърният фонд в български ценни книжа. Типичен български случай. От друга страна, не приемам и вида му, в който част от даден холдинг, а и самият холдинг са в него. Очевидно е, че има дружества, които не отговарят при сегашните условия на изискванията за ликвидност. Всичко това налагаше тези промени, като за някои от тях е все още интересно, как изобщо сме допуснали да се случат.

3. Избор на КФН, като първият поет ангажимент е осветляването на собствениците на застрахователните, пенсионните, здравните и инвестиционни фондове.

По отношение на избора на КФН, според мен през изминалите години не видяхме това, което трябваше да свърши тази комисия, а определено видяхме събития, които изискваха някакви решения. Като се започне от сагата с КИ, през рънърството и приватизационните фондове и стигнем до множество абсурдни ситуации. Най-фрапантният случай за мен беше IPO-то на “Тодоров” АД, при което през първия ден акциите бяха заредени в брокерските терминали, а се появиха в Кобоски разчет на следващия ден, което обезсмисля напълно идеята за равноправно участие на каквато и да е борса.

Немощта на КФН се прояви напълно при IPO-то на “Трейс груп”, като започна да разглежда поръчките на клиентите, подали заявка за пълния размер на емисията, като същото беше не беше забранено от конспекта на дружеството.

Тотална тишина относно действия на мажоритари. Затова с голяма надежда приемам новото изискване, относно истинските собственици на институционалните инвеститори. Добре ще е, ако КФН разсее слуховете на пазара за фиктивни сделки с облигации, както и купуване на съмнителни емисии от същия инструмент и демонстриране на искрена изненада при изпадане на неплатежеспособност.

Идва и естественият въпрос към тези професионалисти : г-да Финансови гурута, след като имате проблем с българските акции и искате да инвестирате в чужбина, защо нямате проблеми с българските облигации и докога ще влизате в медиите със скандали относно облигационна емисия, която е гръмнала или със скандали, свързани с акционерни събрания!?

Определено КФН ще има много работа, ако иска да работи, разбира се... Това, което ме прави оптимист, е, че за първи път ще имаме комисия, която е поела конкретен ангажимент да реши един наболял въпрос. В обществото върви подобен скандал, относно собствеността на медиите, като въпросът има голяма морална тежест. А нима няма подобно мерило относно въпроса за нашите пенсии, застраховки и спестявания (...). 

4. Изоставане на индекса на фона на най-силните покачвания, демонстрирани за последната година.

По последната, но не и по важност точка, ще цитирам мнението на г-н Иво Толев, дадено пред в-к Дневник, управляващ партньор в Ултима капитал мениджмънт, според когото ръст в близките месеци на БФБ е очакван. ”От няколко месеца основният индекс Софикс отчита непрекъснат спад, докато американските и европейски борси направиха най-силните си покачвания да последната година. Дори и силният спад, който направиха щатските пазари в петък, не е толкова показателен за тренда у нас, тъй като и с него българският пазар силно изостава както от САЩ и Западна Европа, така и от борсите на Балканите. Разбира се тази статистика не е основателна причина да очакваме рязко поскъпване, но дава нагласа за наваксане на нашата изостанала борса. А при липса на продавачи, това няма да е особено трудно”. В постингите си досега съм изказвал личните си виждания, които не се различават от тези на г-н Толев.

Страна
Седмична промяна
За годината
България
-2.42%
-15.34%
Хърватия
1.70%
-7.43%
Македония
-0.18%
-14.51%
Черна Гора
1.36%
-10.64%
Румъния
1.17%
4.27%
Русия
0.26%
-3.10%
Сърбия
1.29%
-4.84%
Турция
1.01%
9.28%
Украйна
-0.48%
37.90%
MSCI EE
-0.41%
2.35%
Данни: ИП Карол

Разгледах основни макроикономически, както и политически предимства на страната ни. Получих забележки, че сме скъпи и че дружествата ни имат аналог с подобни цени. Това е поредното клише, дами и господа, с което се крият родните ни ПФ-та, другото е корелация с международни пазари, която при родната ни ликвидност е най-малкото е невъзможна, регионални кризи, нестабилност, “наглите”...

В опитите си за извинение на собствената си липса, те проявяват безгранично въображение, на което би завидял и български политик от новата ни история. Дружествата не се оценяват само по отношение на индекси, а по много и най-различни признаци, които много хора пропускат. Малцина са тези анализатори, които освен компанията, оценяват и пазара, на който функционира дадено дружество, както и самата му среда. Нека един път завинаги всеки, който говори за подобни цени на компании, да спре да дава примери от бивша Югославия, Беларус или Украйна. Приемем ли подобно сравнение, зачеркваме плюсовете на това да сме страна членка на ЕС с достъп до над 500 млн. пазар.

Относно технически анализ на БФБ, който показва ужасни неща, няма смисъл да коментираме... Тук всеки уважаващ се технически анализатор ще се съгласи с мен, най-малкото заради липсата на маржин сделки, както и поръчки на късо. Без тези две условия, първото касаещо ликвидността, и второто, основополагащо за равнопоставеността на купувачи и продавачи, подобен анализ няма аналог по безполезността си за БФБ. Разбирам го като оправдаване на заплати и заставам зад хората, които го извършват, най-малкото заради любовта и щастието, с което го правят.

Не приемам и изказвания от рода на: “Това нашето борса ли е!?” Защо не го казахте по време на IPO-то на Трейс, когато се подадоха заявки за акции, колкото няколко пъти БВП на България!? Или когато на 19 декември 2007 голям пенсионен фонд изтегли почти 50 млн. от пазара по време на една сесия!?

Ситуацията изглежда ненормална, сякаш лудите са се събрали на БФБ и не могат да се налудуват. Доста икономисти разглеждат следкризисното състояние на мениджмънта, както и на участниците на пазара. Подобен посттравматичен стрес е повече от нормален, затова и мнозинството е обзето от него... по абсолютно същия начин, по който се подсмихваха ехидно и купуваха в навечерието на кризата.

Насим Талеб говори за това състояние, като го илюстрира със следният пример. Представете си, че управлявате своя автомобил, в който, освен вас, са вашата жена и вашите деца. Наближавате катастрофа, като пътните полицаи ви дават знак да намалите... Вие минавате с бавна скорост, като подчинени на човешкото любопитство, вие бавно оглеждате щетите. Продължавате своето пътуване, но подсъзнателно доста време след видяното вие придвижвате на бавна скорост... Просто нашето съзнание не е способно да се настрои на друг режим на работа, без нужния му период на адаптация.

Стиглиц пише за друг психологически момент, наречен „затвърждаване на решимостта”. След като един човек е взел решение, се чувства длъжен да го защитава. Историята показва обратната перспектива: било каквото било. Оставете миналото. Човек трябва да гледа напред, да преценява дали предишното му решение е било сполучливо, или не, и дали обстоятелствата около него не са се променили.

В рамките на шегата може да се каже да се слушат историците, а не икономистите... Просто на едните емоциите им идват малко в повече... За наша радост мекотелото Паул е професионалист без чувства и емоции и смело навлиза в дълбоките води на БФБ. Очакванията са големи, но нима октоподът, който е виновен за успеха на толкова хора и едно световно първенство, ще бъде спрян от една борса, било то и българска!? 

Повече информация за блога на underthesun

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:38 | 31.08.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 4
Гари
преди 13 години
Как пък видя, че ги защитавам. Не стават за нищо мениджърите и на ПФ и на ДФ. Определено октоподът ще се справи по-добре от тях. И монетата с ези-тура, правени са много такива изследвания по света. И всички с еднакъв резултат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 1
airush
преди 13 години
Гари, ти да не работиш в ПФ..недей ги защитава, че ще те наградят със снимка под знамето...Я по-добре се дразни на рекламата, поне ти отиваше :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 6
Гари
преди 13 години
Аз пък мисля, че това, което ни липсва, е нормални и читави компании и мажоритари, а не институционални инвеститори. Има тук там някои изключения, но са по-малко, отколкото броя на компаниите в SOFIX. Фондови борси има от 300-400 години, пенсионните и взаимни фондове са скорошно изобретение. КФН трябва да се занимава повече с търгованите компании, а не толкова с тези, които ги купуват и продават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 0
Хосе
преди 13 години
Няма да имаме нормална борса, ако нямаме нормални, читави институционални инвеститори. Така че няма как да не ни липсват фондовете, няма как да ги отпишем. Ако те не търгуват на родния си пазар какъв пример е това за чужди играчи, как да дойдат те на борса от която масово са абдикирали родните и играчи?! Сами ще научат че навън не е по-добре, но това ще стане по трудния начин и за него ще платят осигурените. И там има кофти мажоритари, измамни схеми, пазарни манипулации, но въпреки това цените са в пъти по-дебели от тук. Щом си добър миниджър и тук можеш да остееш зърното от плявата и да направиш страхотна дългосрочна инвестиция при сегашните цени. Акцента им обаче явно не е върху дългосрочната, а върху краткосрочна и бърза печалба, докарваща бързи бонуси и облаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 1
airush
преди 13 години
наистина ако това си разбрал от постинга, просто трябва да си смениш хобито...като не ти препоръчвам и кръжока по дебат, защото когато от един постинг, които се надява и дава предложения км КФН, който иска по-контрол над далаверите в ПФ, ти да ми акцентираш върху рекламата е повече от тъжно..не си губи времето, има и Sporting Bet,ама не знам дали предлагат Демо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 0
sting
преди 13 години
напротив, аз мисля че основният момент в постинга е КФН и изисквания към него, ако тебе те впечатлила рекламната част, или акцента ти е върху нея...човече, просто си объркал сайта...А е факт, че навън, ако имаш контакти с колеги работещи в чужбина, никой не знае какво се случва тук, освен обичайните общи анализи за ЦИЕ. Явно е, че автора е в час с това което се случва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
Гари
преди 13 години
Отдавна не ме интересуват анализите на разните "светила" от Карол, Елана и т.н. И фондовете не ми липсват ни най-малко. Да си оправим къщата е добра идея, но в горния постиг не виждам нищо конкретно в тази посока. Анти-фонд риторика и вайкане, че индексът ни изоставал. BigBear имаше интересни предложения, underthesun иска само с по-добра реклама на борсата да качва цените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
sting
преди 13 години
в постинга става въпрос за това, какво може да се подобри. Никой не кара никого да взима инв.решения относно всички акции на БФБ, знаете че подхода е селективен. Странна е реакцията на Гари, който като че ли се чуства обиден..Факт, е че на БФБ има толкова кусури, на фона на повишени изисквания от общността, че всеки опит за подобряване дейността и трябва да бъде адмириран и окуражаван.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
Tiki
преди 13 години
Хареса ми това за техническия анализ. Липсата да ликвидност не генерира достатъчно информация за да работи той.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 0
unseen
преди 13 години
Блогъра предлага друг поглед върху настоящето на борсата ни . Няма ги сложните изрази термини и т.н. Може би това е вярния път да възвърнем частимно доверието ."професиналните коментатори /анализатори/" трябва да се засрамят и да признаят грешките си .Стига са си въртяли *** като някой к...тини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още