fallback

Защо имаме нужда от развит капиталов пазар?

Вижте размислите на блогъра nedyalko за ползите от капиталовия пазар, които могат да имат компаниите у нас

07:44 | 28.06.10 г. 10
Автор - снимка
Създател

В този постинг бих искал да изкажа мнението защо имаме нужда от развит капиталов пазар и какви ползи би ни донесъл. Според мен наличието на развит капиталов пазар и борса са жизнено необходими за една развита икономически държава, каквато България иска да бъде.

Липсата на такъв според мен пречи за развитието на страната ни и забавя възстановяването от кризата.

Какво имам предвид:

В последните години преди 2009г. и 2010г. България бележеше висок икономически растеж. Той беше в по-голямата си част финансиран с преките чуждестранни инвестиции, които се вливаха в страната ни и стимулираха икономиката ни да расте.

През последните две години обаче този вид инвестиции намаля драстично, което се отрази в спад на БВП и влошаващи се макроикономически показатели. Връщането на чуждестранните инвестиции, които могат да помогнат на икономиката ни да излезе от кризата, остава загадка – дали, кога и ще ли се върнат, в какъв размер и т.н.

Като добра новина можем да отчетем постоянно увеличаващият се износ, който би спомогнал до някаква степен за излизането от кризата, но е трудно да кажем, че ще ни измъкне. От друга страна правителството ни се опитва да съкрати всевъзможни разходи и да увеличи приходите в бюджета в опит да го балансира и да измъкне страната ни от кризата, но за съжаление се върти в омагьосания кръг на спадащи приходи в бюджета, увеличаваща се безработица, от там по-ниски приходи от данъци и осигуровки и т.н.

Стигна се до там правителството да се изправи пред дилемата от къде да си набави пари за да плаща задълженията си фискален резерв или облигации или друго.

Какво общо имат развитият капиталов пазар и борса с всичко това?

Моето мнение е, че има много общо. В момента в България има достатъчно голям свободен паричен ресурс, който за съжаление не се използва правилно и затова излизането ни от кризата става все по-трудно.

За кои пари става въпрос?

По данни на БНБ за месец март 2010 г. депозитите на домакинствата и НТООД са на стойност около 25 млрд. лв., пенсионните фондове в България управляват няколко милиарда лева, сребърния фонд е натрупал около 1.6 млрд. лв. и т.н.

Тук е мястото на развития капиталов пазар….

Ролята на капиталовия ни пазар трябва да стане такава, че той да помогне на тези капитали да се превърнат от депозити и инвестиции в чужди икономики (пенсионните фондове това правят напоследък) в инвестиции в българската икономика, като по този начин да преодолеем по-бързо кризата.

Развитият капиталов пазар би помогнал на компаниите износителки да увеличат пазарния си дял и да се разраснат с помощта на финансиране чрез борсата (увеличение на капитала, облигации и др.). Това могат да направят и компании, които работят на местния пазар. Набирането на капитал от борсата е доста по-евтино от банков кредит особено сега.

Общините също ще имат възможност да издават облигации примерно, с които да съфинансират европейски проекти или да наберат средства за инвестиции, като завод за отпадъци или инвестиции в общинска собственост с цел повишаване на пазарната и цена (общински пазари, общински сгради и др.), строителство на детски градини и т.н.

Общински и държавни компании също могат да набират капитал и да се разрастват с помощта на борсата и след като станат публични ще се управляват по-прозрачно и по-отговорно. Като цяло и колкото повече публични компании имаме толкова по-малко сива икономика ще има.

От друга страна, хората, инвестиращи пряко и косвено (чрез пенсионен фонд или Сребърния фонд), ще получават добра доходност и добавена стойност (една инвестиция на моите пари за пенсия от пенсионния ми фонд в завод за отпадъци примерно освен доходност би ми донесла и по-чиста околна среда, което е по-приемливо за мен отколкото инвестиция в чужбина).

Една част от НАШИТЕ спестявания в момента, ако бъдат инвестирани в нашата икономика могат да донесат голяма добавена стойност.

Това е причината да искам развит капиталов пазар и призовавам всички: БФБ, КФН, ЦД, БАЛИП, Пенсионни фондове, Министерствата на финансите и икономиката, инвеститори, мажоритарни собственици на компании и т.н. да променим нещата и да направим един съвременен капиталов пазар. Един добре регулиран и ликвиден пазар би ни помогнал за по-бързото излизане от кризата.

Затова смятам, че правителството вместо да търси варианти за съживяване на икономиката ни, да обърне внимание на капиталовия ни пазар, като средство за излизане от кризата.

Тук мога да дам като пример Полша, която се характеризира със силно развития си капиталов пазар и това, че преживява кризата много по-малко засегната от всички държави в ЕС, като според мен има зависимост между двете.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:33 | 13.09.22 г.
fallback