Последните няколко дни, следейки отблизо събитията в Унгария, се чувствам малко като бушмена от филма "Боговете сигурно са полудели". Гледам и не вярвам на очите си, как уж отговорни политици съзнателно могат да лъжат за фалита на собствената си държава и да я тласкат към финансова криза!
За да разберем логиката на събитията е добре да се върнем до октомври 2008-ма година, когато Унгария наистина беше в технически фалит и единствено заемът от 25 милиарда долара от МВФ, СБ и ЕС беше в състояние да спаси ситуацията. Оттогава обаче положението коренно се промени! Благодарение на строгата фискална политика, наложена от МВФ, СБ и ЕС, и успешното управление на технократа министър-председател Гордон Байнаи бюджетният дефицит беше овладян, а Унгария отново безпроблемно можеше да се финансира от пазара. Скоро дори американският президент Барак Обама в писмо до вече бившия премиер Байнаи обяви стабилизационната му политика, като пример за всички изпаднали в беда държави!
Ако всичко е ок, какво тогава накара в четвъртък зам-председателят на спечелилата парламентарните избори през април дясноцентристка партия ФИДЕС, Лайош Коша да обяви, че Унгария е на ръба на фалит и избягването на гръцкия сценарий ще е много трудно? Не стига това, ами в петък говорителят на премиера Виктор Орбан, Петер Сиярто вместо да тушира скандала, обяви, че думите за фалит на Унгария на Лайош Коша изобщо не са преувеличение!
Пазарите естествено реагираха мигновено. Форинтът се обезцени спрямо еврото с 6%, борсовият индекс BUX падна с близо 12% от максимума си, акциите на най-голямата унгарска банка OTP (собственикът на банка ДСК) се сринаха с около 20%, а суаповете за защита от фалит (CDS) скокнаха до невиждани от една година нива.
Как е възможно отговорни политици съзнателно да тласкат държавата си към финансова криза? Повечето анализатори нямаха отговор, а отговорът на инвеститорите беше натискането на sell бутоните! В петък все пак започнаха да излизат първите теории за на пръв поглед тотално безумното и самоубийствено поведение на унгарските упрaвляващи.
Най-вероятният сценарий е опитът на спечелилата изборите дясноцентриска партия ФИДЕС да намери извинение пред избирателите защо няма да изпълни предизборните си обещания за радикално намаляване на данъците, подпомагане на задлъжнялите в евро и швейцарски франкове и т.н. Цялата комyникация на ФИДЕС преди изборите беше, че положението е тежко, управляващите лъжат, а бюджетният дефицит вероятно ще скочи до 7-7,5%. Така ФИДЕС искаше да си осигури 3-4 милиарда евро за изпълнение на предизборните обещания. Студеният душ обаче дойде в четвъртък, когато при срещата на унгарския министър председател Виктор Орбан с председателя на европейската комисия Жозе Мануел Барозо стана ясно, че ЕК няма да подкрепи промяна на заложения 3,8%-ен бюджетен дефицит. В резултат на това ФИДЕС се оказа в тежка комуникационна клопка и за излизане от ситуацията избраха аматьорското решение да обявят, че Унгария е на ръба на фалита и избягването на гръцкия сценарий ще е много трудно.
При нормална обстановка едно такова изказване, насочено изцяло за вътрешна консумация, може би нямаше да предизвика чак толкова голямо сътресение на пазарите, но, както коментира един западен анализатор: „В сегашната напрегната ситуация аз избягвам да споменавам дори, че съм вечерял гръцка салата, за да не ме разберат грешно, а унгарските управляващи в прав текст обявяват, че най-вероятният сценарий за Унгария е гръцкият!”
Засега е много трудно да се каже докога ще продължи кризата на доверие спрямо Унгария. Днес (понеделник) спадът на борсата в Будапеща продължава, въпреки че през уикенда правителството на Унгария потвърди, че ще се придържа към дефицитната цел от 3,8%, а председателите на Унгарската национална банка и Европейската централна банка обявиха, че нямат никакви притеснения за платежоспособността на Унгария....