Основният индекс на българския капиталов пазар – SOFIX, изпрати ноември със спад от 2,54%, с което се смъкна с една позиция в сравнение с октомври в своеобразната класация на най-добре представящите се индекси в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Родният борсов измерител е на 14-о място от общо 19 индекса, чието изменение Investor.bg следи.
В единадесетия месец на годината SOFIX се представя по-добре от водещите индекси на борсите в Хърватия, Полша, Турция, Украйна и Гърция. Но от началото на годината българският бенчмарк трупа загуби, които го поставят на трета позиция по най-голям спад сред индексите в региона след пазарите в Украйна и Гърция. По всичко личи, че всички водещи индекси на Българска фондова борса ще изпратят годината с понижения.
Но в предпоследния месец равносметката за пазарите в ЦИЕ е следната - от общо 19 индекса 9 изпращат месеца с ръстове. От тях само един бележи двуцифрено покачване, други пет – повишения в интервала 2-5%, а други три – в границата от 0-1%. Сред губещите четири индекса изтриват над 5% до 10% от стойността си.
В топ 3 на най-добре представящите се индекси влизат тези на борсите в Унгария, Словакия и Русия.
Лидер по ръст през ноември е водещият индекс на борсата в Будапеща – BUX. Той увеличи с 10,3% стойността си до 23 768,8 пункта. Това се случва на фона на национализацията на фондовата борса, бъдещите насоки на централната банка за паричната политика, по-рязкото поевтиняване на форинта спрямо долара и по-ограниченото спрямо еврото. Освен по покачване през месеца унгарският борсов показател е и вторият най-добре представящ се в региона от началото на 2015 г.
Топ 3 на най-добре представящите се капиталови пазари през ноември допълват тези на Словакия и Русия. Словашкият SSI се повиши с 5,2% до 303,31 пункта след ръст от над 7% през октомври. Руският MICEX пък увеличава с 3,5% стойността си до 1 771 пункта.
Покачването за руския индекс контрастира със спада на турския ISE 100. През ноември той е от 5,3% и е факт след обтягането на външно-икономическите отношения между двете страни заради сваления от турските военни сили руски самолет.
Именно водещият индекс на борсата в Истанбул е третият най-зле представящ се през ноември. Той е и с 12,2% под стойността си, с която изпрати 2014 г.
Компания в дъното на таблицата му правят Украйна и Гърция, където PFST свива с 8,9% стойността си през месеца, а ASE – с 9,5%. Двата индекса са и най-губещите от началото на 2015 г. Месец преди края й украинският бенчмарк е надолу с 36%, а гръцкият – с 23,2%.
Първи по ръст от началото на годината продължава да е латвийският OMX Riga, който скочи рязко през септември заради по-голяма сделка с една емисия.