fallback

Никой не допусна, че мажоритарят в ЧЕЗ няма да наддава за държавните акции

От 511 оферти за акции на ЧЕЗ на аукционите вчера, нито една не е била на минималните цени, защото никой не е очаквал, че може да купи на тях

12:20 | 30.10.12 г. 706
Автор - снимка
Редактор

От 511 оферти за акции на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро по време на вчерашния аукцион, нито една не е била на минималните цени (съответно 1 415 и 8 660 лв.), защото никой не е очаквал, че може да купи на тях.

Тоест никой не е очаквал, че мажоритарният собственик, чешката CEZ няма да участва в наддаването и ще останат непродадени акции (1/4 от тези в ЧЕЗ Разпределение и 2/3 от тези в ЧЕЗ Електро). Съответно вчера средните цени на аукциона бяха с 13% над минималната при ЧЕЗ Разпределение и с 10% над минималната при ЧЕЗ Електро въпреки голямото количество непродадени акции.

"Решихме да не участваме в приватизацията, тъй като според нас притежаването на 67% е достатъчно, за да ги контролираме", каза говорителката на ЧЕЗ Барбара Пулпанова пред чешки медии. Според нея работата на двете компании няма да се промени дори и след продажбата на акциите на българската държава.

Неочакваното събитие дойде, след като при предишните две електроразпределителни дружества, а именно ЕВН и Енерго-про, мажоритарните акционери участваха, като искаха да купят всички предложени държавни акции.

При търга за Енерго-про на 3 октомври 2012 г. имаше три оферти на минималната цена от 109,87 лв. за акции на Енерго-про Мрежи АД, както и една оферта при минималната от 11,09 лв. за акция за Енерго-Про Продажби АД. Тоест тогава се е вярвало, че може да се купи на минималната.

На 21 декември 2011 г. при продажбата на държавните акции в ЕВН имаше две оферти за акции на ЕВН Разпределение при минималната цена от 1 373,92 лв. за акция. При всички случаи и на трите търга очакванията мажоритарният собственик да не участва са били ниски. В днешния втори ден от аукционите за ЧЕЗ вече имаше голямо търсене на минималната цена. При ЧЕЗ Електро имаше оферта за 225 акции (над 10% от предлагането) при 8 660 лв. и бе изпълнена. При ЧЕЗ Разпределение България имаше оферта на минималната цена (1415 лв.) и много оферти малко над нея. Вече имаше вяра, че може да се купи на минималната и съответно опити за това.

Ситуацията около трите енергоразпределителни дружества много напомня на „самонадъхването” на инвеститорите  след всяко поредно IPO в периода 2006-2007 г., за да се стигне до фиаското в края на 2007 и началото на 2008 г. довело SOFIX до 85% спад.

Свързани компании:

Електрохолд Продажби АД(CEZE)

Електроразпределителни мрежи Запад АД(CEZD)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:42 | 14.09.22 г.
fallback