В събота вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков заяви, че в момента се работело по текстове за облагане на печалбите от фондовата борса, като вероятно те ще бъдат предложени между двете четения на бюджета.
Предлаганият данък върху капиталовата печалба от търговия с ценни книжа на регулиран пазар ще съсипе БФБ-София и капиталовия пазар в България изобщо, като могат да се откроят следните проблеми, които ще възникнат поради въвеждането му.
Проблем 1: Бягство към OTC пазара
На първо място сделките на БФБ-София рязко ще намалеят, защото сега само сключените на регулиран пазар на БФБ-София са необлагаеми. Когато станат облагаеми с 10%, инвеститорите ще ги сключват на OTC (т. нар. извънборсов пазар - over the counter). OTC сделките се обявяват в уеб страниците на инвестиционните посредници, като инвеститорите плащат такси и комисионни само на посредника си и на Централен депозитар. БФБ-София става излишно звено, тоест няма защо да се плаща нейната комисионна.
Малкото изключение ще са пенсионните фондове, които са задължени да купуват и продават на регулиран пазар. Обикновените физически и юридически лица обаче ще предпочетат да спестят борсовата комисионна, когато става дума за уговорена сделка, а големите сделки на БФБ-София са уговорени предварително, което ще удари по приходите на БФБ-София.
Проблем 2: Намаляване на прозрачността и видимостта на пазара
Сега повечето сделки се регистрират при БФБ-София и съвсем малка част в близо 100-те уеб страници на инвестиционните посредници. В бъдеще много повече сделки ще се обявяват само на уеб страниците на посредниците (включително банките). Тоест информацията ще се разпръсне и ще стане невидима. Представете си, че в раздел Сделки на Investor.bg ще се виждат не 211 сделки, както в петък (12 октомври 2012 г.), а само 1/3 от тях, или около 70 сделки, а другите са разпръснати по сайтовете на блио 100-те посредници у нас.
Проблем 3: Отписване от търговия на редица публични дружества
Много дружества са на борсата, или са били, именно заради неблагаемостта на капиталовите печалби на регулиран пазар. Например през юли 2002 г. Пиринско пиво АД стана публично дружество. Тоест още в първата година на данъчната префенция, тя започна да се използва, без това използване да носи стойност за капиталовия пазар.
Carslberg купи 67% от Пиринско пиво през август 2002 г. След това Carslberg отправи търгово предложение за останалите акции и отписа дружеството от публичност в началото на 2003 г., само няколко месеца, след като продавачът на акции от Пиринско пиво си осребри печалбата без да дължи данък.
Десетки дружества са се листвали на БФБ-София с причината, че няма да се дължи данък при продажбата. Например Бялата лагуна АД. Други дружества, в които само 1-2% от акциите са в дребни инвеститори, вероятно са все още на борсата, само защото при продажба на основният пакет, няма да бъде дължим данък.
Такива може би са Петрол АД и Булгартабак холдинг АД, например. В тютюневия холдинг основният акционер БТ Инвест Гмбх държи малко под 80%, придобити от държавата в края на 2011 г. Всъщност в големи акционери са 98% - група от лица, някои от които с обща стратегия при покупката на земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) срещу ПКБ (поименни компенсационни бонове) държат други 18% от Булгартабак холдинг АД към 13 юни 2012 г.
Това са Полет – 2000 ЕООД с 363 663 акции, Принт Инвест ЕООД с 302 515 акции, Агроленд Консулт ЕООД с 347 773 акции и Никкомерс 01 ЕООД с 305 182 акции. Дяловете на 4-те фирми са съответно 4,9%, 4,1%, 4,7% и 4,1%, или общо 17,8%. С дела на БТ инвест Гмбх това са общо почти 98%, а всеки дял над 95% дава възможност за безпроблемно отписване от публичност след съответната процедура от няколко месеца.
Наскоро Investor.bg писа, че има силен дим, а огънят не се вижда при Маунтин Парадайс АДСИЦ и Артанес Майнинг Груп АД, тоест оборотите с акции и капитализациите на дружествата не съответстват на финансовия им фундамент. Също така обикновените акции на Химимпорт АД бяха с по-малка капитализация от дружеството Велграф Асет Мениджмънт АД или Инвестиционната компания Галата АД.
Вероятно случаи като с Пиринско пиво и други подобни са причина за намерението на правителството да обложи печалбите на регулиран пазар с данък. Подобни са и случаите с десетките публични предлагания на съществуващи акции, при които данък печалба не беше платен от продавачите.
преди 12 години Повечето простотии ги приемат м/у 1во и 2ро четене.Сега Дянков като разбере,че дивидента се облага само с 5%....Няма съмнение,че БФБ ще се съсипе.Кой сега ще иска да купи такава борса и на каква цена?Купувачът ще предпочете да я купи след като ГЕРБ загубят изборите,което е неминуемо при такава политика.Ако може да направите справка в кои околни държави има такъв данък.В САЩ има,но там какви сда оборотите и колко са участниците?Надеждата е,че много от депутатите и членовете на правителството са активни инвеститори,а и Президента уж е технократ.Ако видим скоро търгово при БТХ,значи данък ще има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Няма две мнения. Този данък ще съсипе капиталовия пазар, такъв какъвто е, включително дефектите му и добрите му страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар