В събота вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков заяви, че в момента се работело по текстове за облагане на печалбите от фондовата борса, като вероятно те ще бъдат предложени между двете четения на бюджета.
Предлаганият данък върху капиталовата печалба от търговия с ценни книжа на регулиран пазар ще съсипе БФБ-София и капиталовия пазар в България изобщо, като могат да се откроят следните проблеми, които ще възникнат поради въвеждането му.
Проблем 1: Бягство към OTC пазара
На първо място сделките на БФБ-София рязко ще намалеят, защото сега само сключените на регулиран пазар на БФБ-София са необлагаеми. Когато станат облагаеми с 10%, инвеститорите ще ги сключват на OTC (т. нар. извънборсов пазар - over the counter). OTC сделките се обявяват в уеб страниците на инвестиционните посредници, като инвеститорите плащат такси и комисионни само на посредника си и на Централен депозитар. БФБ-София става излишно звено, тоест няма защо да се плаща нейната комисионна.
Малкото изключение ще са пенсионните фондове, които са задължени да купуват и продават на регулиран пазар. Обикновените физически и юридически лица обаче ще предпочетат да спестят борсовата комисионна, когато става дума за уговорена сделка, а големите сделки на БФБ-София са уговорени предварително, което ще удари по приходите на БФБ-София.
Проблем 2: Намаляване на прозрачността и видимостта на пазара
Сега повечето сделки се регистрират при БФБ-София и съвсем малка част в близо 100-те уеб страници на инвестиционните посредници. В бъдеще много повече сделки ще се обявяват само на уеб страниците на посредниците (включително банките). Тоест информацията ще се разпръсне и ще стане невидима. Представете си, че в раздел Сделки на Investor.bg ще се виждат не 211 сделки, както в петък (12 октомври 2012 г.), а само 1/3 от тях, или около 70 сделки, а другите са разпръснати по сайтовете на блио 100-те посредници у нас.
Проблем 3: Отписване от търговия на редица публични дружества
Много дружества са на борсата, или са били, именно заради неблагаемостта на капиталовите печалби на регулиран пазар. Например през юли 2002 г. Пиринско пиво АД стана публично дружество. Тоест още в първата година на данъчната префенция, тя започна да се използва, без това използване да носи стойност за капиталовия пазар.
Carslberg купи 67% от Пиринско пиво през август 2002 г. След това Carslberg отправи търгово предложение за останалите акции и отписа дружеството от публичност в началото на 2003 г., само няколко месеца, след като продавачът на акции от Пиринско пиво си осребри печалбата без да дължи данък.
Десетки дружества са се листвали на БФБ-София с причината, че няма да се дължи данък при продажбата. Например Бялата лагуна АД. Други дружества, в които само 1-2% от акциите са в дребни инвеститори, вероятно са все още на борсата, само защото при продажба на основният пакет, няма да бъде дължим данък.
Такива може би са Петрол АД и Булгартабак холдинг АД, например. В тютюневия холдинг основният акционер БТ Инвест Гмбх държи малко под 80%, придобити от държавата в края на 2011 г. Всъщност в големи акционери са 98% - група от лица, някои от които с обща стратегия при покупката на земи от държавния поземлен фонд (ДПФ) срещу ПКБ (поименни компенсационни бонове) държат други 18% от Булгартабак холдинг АД към 13 юни 2012 г.
Това са Полет – 2000 ЕООД с 363 663 акции, Принт Инвест ЕООД с 302 515 акции, Агроленд Консулт ЕООД с 347 773 акции и Никкомерс 01 ЕООД с 305 182 акции. Дяловете на 4-те фирми са съответно 4,9%, 4,1%, 4,7% и 4,1%, или общо 17,8%. С дела на БТ инвест Гмбх това са общо почти 98%, а всеки дял над 95% дава възможност за безпроблемно отписване от публичност след съответната процедура от няколко месеца.
Наскоро Investor.bg писа, че има силен дим, а огънят не се вижда при Маунтин Парадайс АДСИЦ и Артанес Майнинг Груп АД, тоест оборотите с акции и капитализациите на дружествата не съответстват на финансовия им фундамент. Също така обикновените акции на Химимпорт АД бяха с по-малка капитализация от дружеството Велграф Асет Мениджмънт АД или Инвестиционната компания Галата АД.
Вероятно случаи като с Пиринско пиво и други подобни са причина за намерението на правителството да обложи печалбите на регулиран пазар с данък. Подобни са и случаите с десетките публични предлагания на съществуващи акции, при които данък печалба не беше платен от продавачите.
преди 12 години Този е пълна откачалка и хухавел. Непрекъснато измисля бомбастични цифри и ги пуска ей така пространството...Сайта явно толерира такива типове щом го оставя да пише пълни измислици...Данъка върху лихвите...лихвите...само лихвите...е нищожен данък. Който не го мързи нека си направи сам изчисленията и ще се убеди сам. Това което е написано в коментар 31 е абсолютно така...да не повтарям!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ама вие какво очаквахте? Начело на държавата е криминален престъпник, виден деец на бухалковите финанси, който в нормална държава щеше да е в затвора, а не в премиерското кресло.Щял да се съсипе капиталовият пазар, много му дреме на СИК-аджия за капиталов пазар. Върви му обяснявай на сопаджията, че държавен бюджет се укрепва със стимулиране на икономиката, а не с данъчен терор.Най-проста сметка показва, че орязване на издръжката на паразитиращите касти ще спестява на бюджеда около 10 милиарда годишно - ама за подобна мярка трябва държавническа визия в дългосрочен план, а мутрата иска да граби днес и сега.Тая престъпна хунта трябва да бъде свалена и всичките и закони - отменени с общ указ - това е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ?Хахахах,а бе що за бизнесмени сте като не можете да платите и 10 % данък върху доход от капиталов източник ?!Момци, ако се занимавате с производство ще се хванете за главата колко косвени данъци и такси има.А вие тука кос коджамити "пишман бизнесмени" ИнвистИтори" не можете да платите 10 % данък. БФБ се е превърнала в пералня за легално избягване на данък печалба.Марияне, ако от това се е изхранвала БФБ, това не е борса а пералня !!!Смешен плач на хора, които са оставени за няколко години да са без данъци.Ако за 10 години не се замогнахте, и 100 да ви оставят без данък все тая, бедни душици ще сте !БСП и богати велможи крадци реват до безобразие, че ще трябва да плащат милиони данъци, като плашат бедния българин, че видите ли държавата щяла да му вземе 4 лева на година от данък върху лихвата !!!Толкова смешни и жалки новобогаташи няма никъде по Света.Ревящите са толкова способни бизнесмени, колкото Божков, Банев, Прокопиев и др. Смени се властта и обедняха, егати бизнес, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години МВФ вече притиска Унгария за въвеждане на данък върху земята . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Защо не обложат , зем земя е доброволните пенсионни и осигурителни фондове.Те ще докарат много повече средства от данъците върху влоговете и брсата взети заедно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Dqnkov sega sled kato ot tri godini e finansov ministur nai posle razbra,che lihvite po-depozitite ne se oblagat:)))))) Trudno mi e da pvqrvam,che tozi smeshen bezdarnik si dava smetka kakvo shte se sluchi s kapitaloviq pazar sled novata mu blestqshra ideq:)))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Марияне, поздрави за смелостта!Ще те допълня:Ще пострадат директно всички тези 3,5 млн. българи купили си бонови книжки и финансирали държавата с между 1 и 5 лв. и сега са акционери в бившите ПФ!Тези около 100 хил. човека, на които са взети имотите и за обезщетени с Компенсаторни инструменти, в момента номинала им е около 1 млрд. лв.При допълнително разклащане на БФБ, ще пострадат: ПОК, 2 стълб на пенсионната система управляващи близо 5 млрд. лв.; Гаранционните фондове, които в момента са 7 в БГ; Колективните инвестиционни схеми; Емитентите и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години I DON'T NEED SEX, DYANKOV FUCKS ME EVERY DAY отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много се радвам за теб. Печелиш потупване по главата от премиера и значка с лика му. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бележката ми е към коментар 21. отговор Сигнализирай за неуместен коментар