Земеделският министър Мирослав Найденов за пореден път се изяви като стожер на социалната справедливост и гарант за оцеляването на най-бедните. В това, разбира се, няма нищо лошо – работата му е да прави политика, която е в унисон с цялостното виждане на правителството за развитието на държавата.
Тази сутрин министърът се изля пространно в ефира на bTV, като говори за „замразените“ цени на „минималната социална кошница“, която включва основни хранителни продукти, за сушата и прогнозите на ООН, за цените на дървата.
В изказването на Найденов ярко проличават няколко нюанса, които моментално го нареждат в левия спектър на политическата палитра. Замразяване на цени, дълги промоции и куп откровени глупости, които министърът изтъква като изключителен успех в борбата за подкрепа на едва оцеляващите пенсионери и безработни.
Реториката на министъра също е лява – като най-мръсна дума се подхвърлят спекула, спекуланти, прекупвачи. Говори се за най-бедните, които Найденов редовно посещавал и които му благодарели за борбата с високите цени.
По-подробно на излиянието в тази му част няма да се спирам. Само ще поставя въпрос. Колко от участващите в „дългата промоция“ вериги имат търговски обекти в населени места под 20 хил. души? Защото министърът говори за доволните хора от селата - най-бедните, а аз поне за хипермаркети около села не се сещам.
За мен като участник в борсовата търговия акцентът в днешното изказване беше случващото се с търговете за държавна земя. Именно то ме доведе до паралела между минималната социална кошница и минималната интелектуална такава, която трябва да „носят“ министрите.
Днес Найденов каза, че плановете за продажбата на земя срещу компенсаторки не са били тайни – преди три месеца за това знаели около 1 000 души. Дали някога министърът е поглеждал към котировките на БФБ? Едва ли. Сигурно затова не е видял, че точно за периода юни-август цената на поименните компенсаторни бонове (PKB) се повиши...двойно.
Според него това пречело на спекулациите с цената на компенсаторките. Ама господин министър, точно това е смисълът на търговията на финансовите пазари – спекулацията. Но да, за вас това е мръсна дума.
Найденов обясни, че с търговете не се облагодетелствали кръгове от фирми. Забележете – защото компенсаторките се търгуват на борсата, където дори сега можело да идеш и да си вземеш. Само че преди три месеца цената бе 40 стотинки за лев номинал, днес е 62, а преди седмица беше 83.
И това ако не е спекулация – здраве му кажи.
Очевидно е, че пазарните механизми и инструменти са изключително далеч от ежедневието и сферата на интереси на земеделския министър. За жалост на всички, които се опитват да развиват пазар и се смятат за дясномислещи.
Ако това не е основание да въведем минимална интелектуална кошница, кое ли ще бъде?