fallback

Как ще се движи SOFIX през 2012 г.?

Водещият индекс на БФБ показва добра корелация с американския S&P 500 и немския DAX и вероятно ще продължи да се движи успоредно с тях

12:36 | 30.12.11 г. 6

Основният борсов индекс у нас - SOFIX, показва добра корелация с американския S&P 500 и немския DAX в последните 3 години и вероятно ще се движи като тях и в бъдеще.

Това показват данните от модула за сравнение в сайта Investor.bg, който позволява сравнение между максимум 4 индекса и/или акции.  Корелацията между българския, американския, немския и румънския (BET) индекс е много силна след април 2010 г., е видно от графиката.

Въпреки че корелацията се осъществява не винаги на момента. Например на графиката много ясно се вижда, че ръстът на чуждите индекси започнал през август 2010 г., задейства SOFIX чак през ноември 2010 г. и в чужбина продължава до април 2011 г., а у нас върхът е през февруари.

Спадът след юли 2011 г. е обхванал всички пазари. Възстановяването при S&P 500 и DAX и дори при румънския BET започва през септември 2011 г., а при нас през ноември 2011 г. Тоест SOFIX реагира със забавяне, но корелация има.

Корелацията не може да бъде търсена на дневна база, най-малкото поради факта, че БФБ-София работи до 13:45 ч., а дневните движения се определят от новините от САЩ, които традиционно се публикуват час преди началото на търговската сесия там, която започва в 16:30 ч. наше време. За разлика от БФБ, по това време борсата в Германия още работи.

В България движенията могат да се отразят чак на следващия ден. Поради това пазарът ни е малко встрани от полезрението и корелацията, но тя рано или късно идва, показват графиките.

Пътищата по които движенията на чуждите пазари се отразяват на SOFIX са много, като един от тях е психологическата настройка на местните инвеститори, които виждайки спад или ръст в чужбина реагират с парите си тук. Друг проводник на корелация са чуждите инвеститори, които продават или купуват тук. Важен фактор за тях е ликвидността, която у нас е ниска и ги въздържа да влизат в пазара ни защото после трудно ще излязат. Слабата ликвидност пречи и за осъществяване на мигновена корелация с нашия пазар, а освен това компаниите от SOFIX не са достъпни по-лесен начин защото малко глобални брокери ги предлагат чрез платформа (а може би нито един), както и почти не са част от портфейли на регионални или световни фондове.

Трети проводник са местните инвеститори, в лицето например на пенсионните фондове, които инвестират и в България и в чужбина, и при ръст или спад на един от двата пазара, може да реагират и на другия.

Четвърти проводник са двойните листвания на Софарма и Еврохолд България в София и Варшава, които засега не са много задействани.

Не на последно място проводник е реалният сектор. Данните за европейската икономика се отразяват на българския капиталов пазар поради факта, че основната част от износа ни е към страните от ЕС. Съответно повечето ни банки са с европейски капитали, а например цената на пшеницата влияе, макар косвено и пречупено през много фактори, върху АДСИЦ-ите за земеделска земя.

Вероятно поради тези и други причини SOFIX не страни от световните тенденции в последните 3 години и може би прогнозирането му за 2012 г. се свежда до прогнозиране на S&P 500, DAX и развитието на европейската икономика въобще.

Не бива да се забравя още, че българският и индексите на големите пазари отчетоха върхове по едно и също време през 2007 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:19 | 13.09.22 г.
fallback