fallback

Идва моментът, в който негативите се обръщат в позитиви

Това, което прати много дружества на дъното, сега може да ги издърпа от там

08:03 | 02.02.11 г. 16

Какво реално се случи в последните 3 години и половина с компаниите в България?

Получи се наслагване на негативни фактори – при много компании имаше спад на продажбите, съчетан със спад на рентабилността и ръст на лихвите по кредитите им. Тоест, три негативни тенденции, които, на всеки е ясно, могат да разбият всяко дружество.

Да добавим невъзможност за рефинансиране в случай, че дружеството е по-задлъжняло и ето, че имаме технически фалит.

Добавете и негативна преоценка на материалните му запаси (ОЦК преоцени оборотните си количества олово и цинк с милиони, подобно нещо се случи и със Свилоза). Помислете си за строящите имоти АДСИЦ, които са произвели сгради със себестойност X и очаквани доходи Y, конкурентите им вече строят при себестойност X минус 20%, докато доходите от наем или продажба са Y минус 30%.

Същата е логиката и за производството на целулоза, олово, мед и т.н.

При хората също имаше наслагване на негативни тенденции. Спад на доходите (или безработица), комбинирана с ръст на разходите за лихви, поради ръст на лихвите по кредити. Едва ли и спечелилите от ръста на лихвите по депозитите са били много щастливи, тъй като всички техни активи са отчитали поевтиняване, включително движимото, недвижимото имущество и акциите.

Може би обаче това е минало.

Може би ще има мощно възстановяване, част от което вече наблюдаваме, като най-добрият пример вероятно е Свилоза. Тя просто имаше залежала продукция, която след ръста на цените на световните пазари се преоцени по-високо.

И не просто това, а при затворилите целулозни заводи по света се оказа, че през 2010 г. Свилоза е имала шанса да работи на страхотна рентабилност. Тоест това, което пречеше на Свилоза през 2008 г. (свръхкапацитет в света, понижени продажни цени, залежала скъпа продукция), я издърпа през 2010 г. (липса на работещ капацитет, повишени продажни цени, залежала евтина продукция).

През 2010 г. видяхме ръст на продажбите при едва ли не всички индустриални компании, всяка от които изнася между 5 и 95% от продукцията си. При някои видяхме и ръст на рентабилността.

Това, което все повече ще виждаме, е увеличени продажби, увеличена рентабилност, намалени лихви по кредитите (в САЩ и Европа централните банки намалиха лихвите и бизнеса им стана по-конкурентен, за разлика от ситуацията при нас). Ще видим и преоценка на складовите наличности в посока нагоре (инфлацията се завърна), включително на стойността на проектите на строителните АДСИЦ и земята на земеделските АДСИЦ.

Някои АДСИЦ за земеделска земя например обявиха, че ще оценяват имотите си по цени на придобиване, и вече го правят. Някои намалиха таксите за обслужване и ги ограничиха върху инвестираните средства.

В една посока може да се задействат фактори като увеличени ренти, намалени разходи за обслужващо дружество, увеличен процент на отдадените площи (например не 75%, а 85%, което е значителен ръст), увеличена цена на земята, продажби на концентрирани (или комасирани) имоти.

Ще видим и размразяване на проекти и производствени мощности (Фазерлес обяви, че работи по пускане и на втората си производствена линия през 2011 г., Свилоза възобнови производство още в края на 2009 г., Алкомет закупи ново оборудване, за да увеличи капацитета си, Каолин завърши инвестициите си в завода за кварцови пясъци в Украйна и т.н.).

Можем да видим размразяване на проекти на АДСИЦ, след като някои стари проекти вече са отдадени под наем на 100% (Камбаните бизнес център на Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ). И защо не, след като точно до Камбаните бизнес център, ФНИБ АДСИЦ има парцели, подходящи за офис сграда, и в момента е обявило, че работи по смяната на предназначението им.

Можем да очакваме и рефинансиране и преструктуриране на кредити (последният случай е кредитът за Холдинг Пътища към ПИБ).

Можем да очакваме и ниски разходи за производство, тъй като високата безработица не дава основания за вдигане на заплатите. А ръстът в заплатите убиваше българския износ в годините преди кризата.

И сега си представете единното действие на всички тези фактори - ръст в продажните цени, понижени разходи за труд, положителна преоценка на материалните запаси, вкарването в оборот на замразените производствени мощности (проекти), спад на разходите за лихви, преструктуриране и рефинансиране.

Единното им негативно действие срути някои цени на акции многократно. Единното им позитивно действие може да изненада доста песимистите. Когато всички, или почти всички, важни фактори се обърнат от негативни към позитивни, те могат да предизвикат коренна промяна в ситуацията.

Но не всички хипотези са розови. Възможни са много черни сценарии. Например неуспешен мениджмънт, нов цикъл на криза (например срив в Китай и нов спад на суровините, който да повлияе нагативно на ОЦК, Свилоза и т.н.), замразяване на евросубсидиите на площ до текущите 25-30 лв., политическа криза у нас, стагфлация, продължаване на спада в цените на недвижимите имоти, спад на износа, продължаващ спад на потреблението и т.н.

Въпросът е кое е калкулирано в цените на акциите и кое не е.

* Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:55 | 13.09.22 г.
fallback