fallback

Каквато държавата, такива и пенсионните фондове

Не може да се срути нещо на кота 0, посочва в блога си Пламен Дерменджиев и пита защо портфолио мениджърите се загрижиха за пазара чак сега

09:47 | 25.10.10 г. 24
Автор - снимка
Създател

„Национализират пенсионните фондове”, „Правителството срива капиталовия пазар”, „доверието изчезва” и т.н. все плашещи заглавия в медиите, които вещаят апокалипсис на БФБ.

За да не остана погрешно разбран по-нататък, ще кажа, че предложението на правителството за национализация на професионалните ни пенсионни фондове е абсурдно и ако искаме да правим пенсионна реформа просто трябва да се поучим от Чили.

Въпросът тук е друг - трябваше ли правителството да заплаши, че ще „бръкне” в джоба на финансовите посредници, за да ги събуди от сладката дрямка, която мислеха, че ще продължи вечно. Изглежда портфолио мениджърите са проспали Апокалипсиса.

Разбираемо е, след като си получават възнагражденията, независимо от постигнатите резултати. Какво им пука, че спестяванията на клиентите им са се изпарили, нали все още е останало нещо, с което да им платят заплатите и бонусите.

Сривът на капиталовия пазар у нас, втори след този в Исландия, където банковата система фалира и държавата заедно с нея, не им направи голямо впечатление, просрочията по облигации в портфейлите на управляваните от тях фондове - също. Но когато става въпрос за комисионните им, всички се притесниха сериозно за капиталовия ни пазар.

Спокойно уважаеми – не може да се срути нещо, което е на „кота 0”. Събудете се, апокалипсисът свърши, а вие вероятно ще сте последните оцелели. Единствената заплаха за „частните” ни пенсионни фондове е създателят им – държавата. Така, че ако искате да оцелеете, е време да се събудите и малко да се потрудите, но не плашете с нещо (фондовия пазар), което е нищо.

„Прехвърлянето на активи и ликвидирането на позиции ще срине капиталовия пазар и ще унищожи доверието в него – нещо което не се случи дори в условията на глобална криза – изтъкват от БАУД и БАЛИП.”

„Идеята парите от професионалните фондове да се прехвърлят в НОИ крие непредвидими последствия и звучи шокиращо – твърди председателят на Асоциацията на частните пенсионно осигурителни дружества (АЧПОД) Никола Абаджиев”.

Айде не се шокирайте толкова! Та нали и в други държави това вече се е случвало. Явно тук посредническата общност пак нещо са се объркали. Очевидно е, че доверието в капиталовия ни пазар си отиде още по времето на Апостол Апостолов. И още нещо - ако стойността на един актив вече е паднала с 90%, дали ще падне до 99% няма голямо значение.

Към настоящия момент са оцелели само дългосрочните инвеститори. За тях не е важна депресираната текуща цена на акциите, те нямат проблеми с ликвидността, а с оцеляването на компаниите в портфейлите им. Последното едва ли ще се повлияе от евентуална национализация на пенсионните фондове.

БФБ има вече значение само за акционерите си. За повечето от тях интересът им е финансов, но не и за мажоритарния акционер. Неговият интерес е ПР-ски. БФБ отдавана вече не е пазар на акции от публични компании, а пазар на дялове и няма абсолютно никакво значение за икономиката на страната.

Светът е глобален, малкото ни публични компании гледат към други борси, към други инвеститори. Изглежда портфолио мениджърите проспаха липсата на прозрачност в дейността на т.нар. публични компании. Проспаха и некадърната работа на КФН или може би не спяха, а само си затваряха очите, нали в крайна сметка си взимаха комисионните.

В противен случай трябваше да признаят, че портфейлите им са пълни с „боклуци” (акции и облигации от недостатъчно прозрачни компании), вземали са необосновани решения когато са инвестирали, поемали са прекомерен риск или казано по друг начин - просто не са си вършили работата както трябва, но са си получавали комисионните.

Именно тяхната политика на прикриване и спотайване позволи на лошите практики на корпоративно управление да изместят добрите, а истинските публични компании да гледат към други борси. Между другото, дали балонът на БФБ не беше създаден точно от същите „големи” експерти управляващи пенсионните и други взаимни фондове?

Материалът има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:07 | 11.09.22 г.
fallback