fallback

А. Николов: Таргетът за SOFIX е 330 пункта

Българският пазар не изживя силни ръстове през 2009 и началото на 2010 г., каквито имаше в Румъния и Украйна например, уточнява анализаторът

13:11 | 25.05.10 г. 29

Александър Николов. Личен архив

Александър Николов е портфейлен мениджър в УД Карол Капитал Мениджмънт. Във връзка с динамичните пазарни тенденции от последните седмици го потърсихме за отговори на наболяли въпроси.

- Г-н Николов, каква е целта пред SOFIX?

Трендът e низходящ. Ако някой е имал колебания, че трендът е низходящ, след пробива на 415/420 пункта с ускоряването на спада, вече едва ли се колебае. Минималният таргет е спад до 330 пункта - това ниво е 61,8% корекция на качването от дъното от март 2009 г. до върха от септември 2009 г.

- Какво ще се случи след това?

Зависи по какъв начин се държи SOFIX и докъде падне, в момента по-голямата картина също е негативна. Преди да започне движение нагоре, трябва да се формира дъно, след което бихме могли да разсъждаваме за поскъпване. Преди да има формирано дъно (а този процес ще отнеме месеци), следва да респектираме низходящия тренд.

- Целта от 910 пункта за SOFIX остава ли?

910 пункта отговаря на 61,8% корекция на целия спад от 2007 до 2009 г. Пазарът показа, че не е готов за такова движение и засега то не е актуално. Първо трябва да се смени краткосрочния тренд, а след това и средносрочния, което ще отнеме месеци. Това ниво остава дългосрочна цел, като тя става все по-дългосрочна с оглед развитието на пазара сега.

- Румънците и украинците изживяха ли своята корекция от 61,8% на целия спад след 2007 г.?

Да, румънците изживяват корекцията на големия спад и дори надхвърлиха с малко изискваните 61,8%. Украйна се справи доста по-добре и почти достигна върха си, като остана със само 20% под него. Сега тези два пазара стремглаво падат. Там текущата картина не е толкова добра.

- Защо в Румъния и Украйна коригираха спада си с 61,8%, а ние не?

Това е голяма тема. Вероятно там пазарите са по-ликвидни и това за мен е основната причина. Явно ниската ликвидност тук беше фактор пазара да замре. В Украйна 20-тата по ликвидност емисия е по-ликвидна от първата по ликвидност тук.

- Каква е ситуацията на американския пазар и по-точно при индекса S&P 500?

Американският пазар в момента е по-скоро в ситуация на голяма паника, което съответства на формиране на дъно и би трябвало да сме близо до формирано дъно. Очаквам то да е около 1040-1045 пункта за S&P 500. Ако отидем много по-надолу, би било доста негативен сигнал. Ако в близките три дни пазарът успее да формира дъно, ще е позитивен сигнал.

- Какво ще стане, ако големите риби направят фалшив пробив до 1000 пункта например?

Важно е дали ще остане трайно под 1040 пункта, или ще направи спад, който още в същия ден ще бъде покрит. Фалшив пробив е възможен, защото на пазара всеки се опитва да вземе парите на останалите.

Трендът в САЩ си остава настрани и има шансове по-късно през годината да се върнем до постигнатите наскоро върхове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:11 | 10.09.22 г.
fallback