Британски експерти предвиждат, че до 2019 г. хората редовно ще имат работа с напълно автоматични машини, които ще могат да се приспособяват, да се учат от грешките си и ще бъдат в състояние сами да взимат решения, засягащи живота и смъртта. Тъй като няма да се уморяват и да изпитват емоции, автономните системи ще изпълняват отегчителни, опасни и напрегнати дейности по-добре от хората, съобщи вестник Daily mail.
До десет години по шосетата на Великобритания може да се появят 42-тонни камиони без водачи и роботизирани таксита, казват проф. Уил Стюарт от Университета на Саутхемптън и проф. Крис Елиът от лондонския Импириъл колидж. Камионите са предвестниците на очакваната революция на роботите.
Според проф. Стюарт след десет години 30% от камионите ще се управляват автоматично. Компютрите им ще са програмирани да предвиждат поведението на другите участници в движението и безопасно да намаляват скоростта си, ако други превозни средства се приближат твърде много до тях.
В лондонското метро и сега има влакове, които се управляват сами между метростанциите, а "водачът" им бди само за препятствия и за затварянето на вратите, отбелязва Guardian. След десетина години роботизирани хирурзи може да извършват операции много по-сигурно от всеки човек. "Умни" жилища ще наглеждат старите хора и ще им дават по-голяма самостоятелност. Самошофиращите се автомобили ще намалят задръстванията, ще използват горивото по-ефективно и ще сведат до минимум броя на пътните произшествия.
Двамата британски експерти пишат доклад от името на Кралската академия по машиностроене. Той е озаглавен "Автономни системи" и анализира социалните, правни и етични проблеми, свързани с автономните системи. Докладът ще е основа за публичен дебат за проблемите около приложението на "мислещи" машини като хирурзи, бойци, детегледачи, лечители, санитари и дори партньори в секса.