Pink Floyd, известна с хитове като Money и Shine On You Crazy Diamond, скоро може да стане с 500 млн. долара по-богата, тъй като Warner Music и подкрепяната от KKR BMG се конкурират коя ще купи целия каталог на групата, съобщава Financial Times, позовавайки се на запознати източници.
Британската прогресив рок група изпробва интереса на пазара в опит да последва звезди като Брус Спрингстийн и Боб Дилън, които продадоха песните си за стотици милиони долари, докато цените растат.
Сделката потенциално ще задмине миналогодишната продажба на каталога на Спрингстийн на Sony Music за 550 млн. долара, която е най-голямата сделка за музикални права до момента, казват запознатите с разговорите източници.
BMG и Warner са сред компаниите, борещи се за така желания каталог на Pink Floyd, който включва още песни като Comfortably Numb, Welcome to the Machine и Another Brick in the Wall.
С лихвени проценти на рекордно ниски нива през последните години и стрийминга, който съживи музикалната индустрия, групи за частен капитал и големи институционални инвеститори атакуват пазара на авторски права. Blackstone, KKR и Apollo миналата година се ангажираха с над 3 млрд. долара за закупуването на музикални права.
Песните имат два вида авторски права – едни за написването и едни за записа, т.е. оригиналното копие. Pink Floyd, която е една от най-добре продаваните банди за всички времена, предлага и двата вида, което прави каталога един от най-ценните активи, излизали на пазара.
Групата е продала 75 млн. албума в САЩ, сочат данни на Recording Industry Association of America, спрямо 65,5 млн. албума за Спрингстийн.
Източниците предупреждават обаче, че Спрингстийн продаде музиката си през декември, в различен икономически климат. Цените в индустрията се понижават през последните месеци заради ръста на лихвените проценти и забавянето на световната икономика.
BMG и Warner Music са отказали коментар.
Приходите в звукозаписния сектор растат вече седем поредни години, увеличавайки се с 18,5% миналата година до 25,9 млрд. долара, сочи Международната федерация на фонографската индустрия. Абонатите на стрийминг услуги като Spotify и Apple Music увеличават стойността на музикалните права и вдъхнаха нов живот на популярни стари песни.
KKR миналата година си партнираше с BMG – една от най-големите музикални компании в света, прицелвайки се в придобивания на музикални лейбъли и каталози с финансиране за 1 млрд. долара. Сделката не е структурирана като директна инвестиция от KKR в BMG или съвместно дружество. Вместо това двете компании се договориха заедно да купуват музикални активи и да споделят постъпленията.
BMG си изгради еклектичен каталог от артисти, откакто продаде оригиналния си бизнес на Sony, включително Iron Maiden, Boy George и Alt-J.
През миналата седмица Bloomberg съобщи, че Pink Floyd търси купувачи за каталога си.