fallback

Страничен ефект: войната засегна дори европейските козметични производители

Компаниите за парфюми и козметика изпитват трудности с доставките на хартия, стъкло, масла и спиртни продукти

08:43 | 15.04.22 г.
Автор - снимка
Редактор

Европейските производители на парфюми и козметика са изправени пред недостиг на хартия, стъкло и някои ключови масла и спиртни продукти, след като инвазията на Русия в Украйна засилва още повече проблемите пред веригите на доставки за продукти за красота, повишавайки цените на фона на стабилно търсене, пише Ройтерс.

Подобно на хранителната верига световният козметичен сектор за 500 млрд. долара се бори с последиците от войната, тъй като производителите използват спирт, извлечен от зърнени продукти и органично цвекло, за да правят парфюми, както и слънчогледово олио за козметика – все ключови култури от Украйна.

В същото време енергийната криза, предизвикана от войната, повиши цените на стъклото и хартията до нови висоти, а блокадите в Китай заради Covid-19 пречат на способността на компаниите да получат компоненти за опаковки на аромати за по 100 долара шишенцата и червила за по 30 долара.

В режим на управление на кризи сме, когато става въпрос за тези теми на снабдяване“, казва Еманюел Гишар, генерален секретар на френската козметична асоциация FEBEA, в интервю за Ройтерс.

Консултантската компания Bain & Company изчислява, че по-високите цени за опаковки, енергия и суровини са увеличили производствените разходи в индустрията средно с 25-30%, представлявайки предизвикателство за производителите на масова козметика, макар че търсенето на продукти за лична грижа остава силно, твърди партньорът в компанията и лидерът на отдела за луксозен бизнес в Европа, Близкия изток и Африка Федерика Левато.

Италианският семеен производител на парфюми ICR очаква продажбите тази година да задминат нивата отпреди Covid, но в същото време компанията зад парфюмите Bulgari и Salvatore Ferragamo се бори с 30-процентов ръст на разходите за спирт, както и 10-процентово увеличение на разходите за стъкло и хартия, казва вицепрезидентът Амбра Мартоне.

Очаква се продажбите на продукти за красота в цял свят да стигнат нивото от 2019 г. о т 538 млрд. долара тази година след 518 млрд. долара през 2021 г. и 458 млрд. долара през 2020 г., показва доклад на McKinsey.

Това все още е частица от други индустрии, които изпитват трудности заради войната, включително световната индустрия на пакетирани храни, която се прогнозира да достигне над 2 трлн. долара тази година, сочат последните оценки на Euromonitor. Инвазията на Русия в Украйна причини сътресения на пазарите за основни зърнени храни и хранителни масла, повишавайки световните цени на храните до нови висоти.

Макар че по-големите компании с по-висок марж на печалбата имат повече финансова сила и гъвкавост, за да се справят с проблема – луксозното подразделение на L'Oreal, което продава грим и парфюми с марките Giorgio Armani и Valentino, например има оперативен марж от 22,8% - предизвикателството е особено силно за малките и средноголеми компании в Европа.

„Изправени сме пред липса и ценови увеличения на всяка стъпка от пътя: от есенции и спирт до стъкло и хартия – дори помпичките за разпръскване и пластмасата, използвана за капачки“, казва Марко Видял, управляващ директор на венецианския производител на парфюми Mavive, собственик на бранда Merchant of Venice.

Предизвикателствата нарастват, докато потребителите продължават да купуват скъпи продукти за красота, включително парфюми, направени със силна концентрация на масла и по-необичайни съставки.

Продажбите на аромати растат стабилно през последните три години и са се увеличили с 15% през 2021 г. в САЩ, а парфюмите на цена от над 175 долара шишенце са нараснали повече от двойно от гледна точка на продажбите, сочат последните данни на NPD Group.

“Това бедствие, просто не можеш да намериш стъкло“, казва Алба Киара де Витис, основател на базираната във Флоренция Alchemia Essenze, чиито аромати се продават за до 180 евро шишенцето.

Европейските козметични производители, които са изнесли стоки за 22,6 млрд. евро през 2020 г. според индустриалната асоциация Cosmetics Europe, се оказаха в битка за материали за опаковки след пандемията с коронавируса, засилвайки потреблението на хартия на фона на усилията да се намали употребата на пластмаса.

Производителите на стъкло, от своя страна, изпитват трудности да се справят с търсенето на флакони за ваксини, след като свиха производството в началото на пандемията, изключвайки пещите в Италия за пръв път от десетилетия.

Сега цените на газа засилват проблемите за двете индустрии, принуждавайки фабриките за хартия в Италия временно да спрат производството, за да предоговорят продажните цени.

Удвояването на разходите за хартия, която използва за направата на луксозни опаковки за клиенти като Dolce & Gabbana, Ferragamo и Givenchy накара италианската Isem Group да вдигне цените на продуктите си с между 10% и 40%, казва главният изпълнителен директор Франческо Пинтучи.

Италианският производител на стъкло Bormioli Luigi, който произвежда бутилки за алкохолни напитки, парфюми и козметика и е с годишни приходи от 480 млн. евро, очаква допълнителни енергийни разходи от 80 млн. евро тази година, половината от които идват от подразделението за красота, чиито клиенти включват френските брандове Chanel и Dior, казва ръководителят на отдела за аромати Симоне Барата.

„Преди войната цената на флакон от дистрибуторите бе 0,75-1,40 евро, сега е 1,00-1,50 евро“, казва Де Витис.

Производителите на стъкло във Франция, където по-големите козметични компании започнаха да пращат поръчки месеци по-рано, отколкото в миналото, внасят леко успокоение, казва Гишар, който прогнозира, че и те скоро ще усетят удара от енергийната криза.

„Мисля, че ще имаме трудности с получаването на газ за направата на бутилки за парфюми“, казва той, отбелязвайки, че няма да има достатъчно време газовите фурни да преминат към електрически системи.

В същото време мениджъри в Intercos – италиански козметичен доставчик на редица брандове, който във вторник подписа 5-годишна търговска сделка с Dolce & Gabbana, заяви, че е повишил цените с около 5% в края на 2021 г. и обмисля допълнително повишение през лятото.

„В сектора на луксозни продукти за красота очакваме, че потребителите ще понесат бремето на тези по-високи разходи след преходен период, който може да продължи няколко месеца“, казва Левато.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:37 | 14.09.22 г.
fallback