Някой да иска кафе... от лаборатория?
Учени във Финландия се опитват да измислят по-устойчива, отгледана в лабораторни условия алтернатива за следващата чаша кафе – технологията за производство обаче все още е много скъпа.
Техническият изследователски център на Финландия VTT обаче успешно е произвел клетки кафе в биореактор чрез клетъчно земеделие в опит да направи производството на кафе по-екологично.
Кафето, отгледано в лабораторията на центъра, премахва нуждата от обезлесяване, а процесът има много по-малък воден отпечатък, тъй като учените могат да използват рециклирана вода за биореакторите си.
Друго предимство е, че кафето може да бъде произвеждано постоянно при контролирани условия на температура, светлина и кислород, премахвайки нестабилността на предлагането в индустрията.
„Не сме производител на кафе, но бихме искали да си сътрудничим и да работим със страни, които имат експертизата и визията да внесат нещо подобно на пазара“, казва Хейко Ришер, ръководител на растителните биотехнологии в института.
„Това изисква и значителни инвестиции, тъй като целият процес на одобрение не се нуждае само от време, но е и скъпа процедура“, добавя той.
Иновацията премахва и дългия процес на транспортиране на кафето от страната на произход до страната получател и „има влияние върху проследимостта и прозрачността на процеса, което често е голям проблем във веригата на доставки на кафе“, допълва Ришер.
„Не работим със зърна кафе като изходен материал, а вместо това ползваме лиофилизиран (изсушен чрез замразяване – бел. ред.) прах, който произвеждаме в лабораторията“, казва той за CNBC.
Когато прахът се изпече, той може да бъде сварен по същия начин като обикновена чаша кафе.
Макар че Хейко прогнозира, че ще отнеме поне 4 години преди отгледаното в лаборатория кафе да получи регулаторно одобрение, вече има силен интерес около продукта във Финландия, която е най-големият потребител на кафе в света.
„В миналото виждахме голям отпор срещу генетично модифицираната храна, затова сега сме приятно изненадани, когато хората показват интерес да купуват и опитват продукта. Кафето е луксозен продукт и хората искат да го купуват с чиста съвест“, казва Хайко.
преди 2 години Витамините, които се усвояват от организма не са продукт на химията. Те само ускъпяват урината и олекотяват джоба. Не само трябва да се синтезира молекулата, но и нейният 3D строеж. Още има лявовъртящи молекули, дясно въртящи. Витамини - само скъпи швейцарски или немски. А по-добре плодове. Другото е от лукаваго....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Няма да ми... звездички - звездички. Дяволчетата са вкусни и полезни, защото са бъкани с витамини. Освен това - така поемам по-малко кофеин. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Тия дяволчете ще ти ****** ****, ама скоро ще го разбереш. От язва и се умира, by the way. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Пазете природата, спасете планетата !!! Пийте HELL !!! :)))) Лично аз от година и половина почти забравих за кафето: пия Дяволчета :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години От обезлесяване до висока употреба на вода и енергийни ресурси проучване показва, че по-голямото производство на кафе унищожава планетата >> А производството на шиткойни е манна небесна? Лицемерие долно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Производството на кафе оставя огромен воден и енергиен отпечатък, тъй като са нужни 140 литра вода за производството на само 125 милиметра напитка кафе, посочват от Water Footprint Network.".............ей туй само да прочете човек , му стига за да си избърше заддника със статийката ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар