Износът на скъпоценни камъни и бижута от Индия, която полира около 90% от необработените диаманти в света, показва рязко възстановяване през ноември, осигурявайки облекчение за индустрия, претърпяла големи щети от пандемията от коронавирус, съобщава Bloomberg.
Доставките отвъд граница намаляват с около 4% на годишна база до 2,48 млрд. долара, в сравнение с 99-процентния крах през април, когато започва фискалната година в страната, споделя Колин Шах, председател на Съвета за насърчаване на износа на скъпоценни камъни и бижута.
Спадът през ноември е най-малкият за последните три месеца, след като през октомври Индия отчете понижение от 40%, а през септември – 19 на сто.
През март страната наложи едни от най-строгите блокади в света, за да овладее коронавируса, което принуди много от производствените центрове за бижута и рязане на диаманти да затворят врати или да работят с намален капацитет.
От ноември обаче около 90% от работниците в бранша отново са се върнали на работа, след като бизнесът започна да се възстановява от блокадите в производствените центрове като Сурат, Джайпур и Мумбай.
Въпреки това, според Колин Шах, индустрията ще може да се възстанови напълно само след масовото прилагане на ефективна ваксина срещу коронавируса. Индийското правителство трябва да намали данъците върху вноса на диаманти и благородни метали, ако иска да помогне за възстановяването на индустрията, добавя експертът.
Износът от април до ноември се свива с 44% до 11,43 млрд. долара, като се очаква Индия да достави бижута и скъпоценни камъни за още 9 млрд. долара до края на фискалната година. Това ще означава, че износът ще се понижи с 31% на годишна база за цялата фискална година.