Сейха Соун показва нагледно как ще се храним в бъдеще и хвърля в тигана шепа щурци и брашнени червеи. Докато насекомите цвърчат на газовата печка с чушки и зелен пипер, Соун овалва в панировката и една свежа тарантула. С другата ръка позволява на един от неговите специалитети да се плъзне в горещата мазнина: пролетни рулца с пълнеж от мравки.
Соун работи като главен готвач в специален ресторант в камбоджийския град Сием Реап: неговият обект се нарича Bugs Cafe и сервира насекоми, паяци и скорпиони в собствен стил: хамбургер "Bug Mac" с микс от мравки, пчели и гъсеници вместо мляно месо, както и сандвич с фета, приготвена от тарантули и супа от ларви на колорадски бръмбaри по сладките картофи.
„Искам да покажа тук, че насекомите не са отвратителни", казва Соун, който е работил преди това за петзвезден хотел в столицата на Камбоджа Пном Пен, преди да стане готвач на насекоми. „Напротив, можете да ги използвате за приготвяне на прекрасни ястия", твърди камбоджанецът в материал на германския Handelsblatt.Яденето на насекоми не е рядкост в Югоизточна Азия. Пържени щурци и гъсеници се продават от десетилетия по уличните сергии в районите на нощния живот на Банкок или селските пазари във Виетнам. Ако вярвате на диетолозите и предприемачите, традиционната закуска от Далечния Изток е изправена пред възход: Според редица проучвания насекомите могат да играят важна роля в бъдеще като евтин и екологично чист източник на протеини, за да изхранват устойчиво нарастващото световно население. Редица стартъпи и топ готвачи възнамеряват да привлекат западните потребители към този вкус.
Камбоджа - новият туристически магнит
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 115%; background: transparent none repeat scroll 0% 0% Сием Рип, родното място на шеф готвача на Bugs Cafe Соен, се намира в североизточната част на Камбоджа и е най-известно с гигантския исторически храмов комплекс Ангкор Ват. Миналата година градът привлече повече от 2,5 милиона чуждестранни туристи. Чужденците са и основната таргет група в ресторанта за насекоми на Соун. „Много хора са любопитни“, казва той. „В крайна сметка европейците никога не влизат в контакт с този вид храна. Те познават само говеждото, свинското и пилешкото. Струва си да опитате нещо различно“.
В кафенето тук менюто Discovery за един или двама души струва 15 долара – с пролетни рулца от мравки, гигантско шишче от различни насекоми, крокети от брашнени червеи, поничка от тарантула и тиган с гъсеници и щурци. Въпреки огромната кулинарна жажда за приключения, все повече се съмняваме дали този експеримент си струва.
Не е нужно дълго да търсите добри аргументи: във времена на сериозни климатични промени и оскъдни ресурси на околната среда почти всичко говори в полза на насекомите като основна храна. За да получите същото количество протеин чрез говежда пържола под формата на печени на барбекю насекоми, е необходимо по-малко от една десета от фуража и обработваемата земя. Консумацията на вода на кравите е повече от хиляда пъти по-висока, а отделянето на парникови газове е около сто пъти по-голямо от това при насекомите.