В държава, където средният месечен доход в столицата е 200-300 евро, е изненадващо често явление организирането на пищни и на моменти дори екстравагантни сватби.
Властите в Узбекистан ограничиха пищните венчавки със специални регулации, приети от парламента, като на сватбените празненства няма да могат да присъстват повече от 250 гости, предаде БТА.
Сред другите ограничения са и такива за наемането на музиканти и кортежите на младоженците. Сопред новите разпоредби в автомобилните кортежи могат да се използват не повече от три луксозни лимузини, а разрешените сватбарски оркестри не трябва да са повече от два.
Месечният доход на средностатистическият жител на столицата Ташкент и на другите големи градове в страната е около 200-300 долара. Но при венчавките се харчат големи суми за местния стандарт - родителите на младоженците харчат около 20 хиляди долара за сватбеното тържество. Тези пари често се взимат назаем от близки и приятели и се изплащат с големи трудности в продължение на години.
Въпреки това семействата се подлагат на големи изпитания в спазването на традициите, както и заради социално наложилата се вече норма.
„Нашите сватби стигнаха такива висоти, че могат да докарат страната до банкрут, без да е в състояние на война", написа местният новинарски сайт Kun.uz. Новите регулации ще влязат в сила догодина.
Много узбеки работят в чужбина, най-вече в Русия. Изпратените от тях средства на роднините им предимно се използват за ремонти и венчални церемонии.
Приетите ограничения са по-меки от тези, които се предлагаха в първоначалния проект, който предвиждаше таванът на броят на поканените гости да не надвишава 150 души.
Президентът на Узбекистан Шавкат Мирзийоев преди време разкритикува пищните венчавки. Той изтъкна, че много често хора умират от инфаркти и инсулти само на 50 години, тъй като не могат да върнат борчове от сватбите на децата си.