fallback

Как точно изглежда черната дупка?

Предполага се, че Sagittarius Ax e с маса около 4 милиона пъти по-голяма от тази на Слънцето

22:44 | 10.04.19 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

За пръв път в историята бе представено изображение на черна дупка - космически обект, разположен в галактиката М87, на разстояние 53,5 милиона светлинни години от Земята, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

„През април 2017 г. всички радиотелескопи от проекта Event Horizon Telescope /EHT/бяха насочени към галактика на разстояние 55 милиона светлинни години, която е наречена M87. В нейния център се намира свръхмасивна черна дупка и ние с радост можем да ви съобщим, че успяхме да видим невидимото. Ние видяхме и снимахме черна дупка. Ето я!", заяви директорът на проекта EHT Шепърд Долман, представяйки изображението.

По неговите думи получената снимка представлява невероятно достижение за науката. "Това което виждате, е орбитата на последните фотони, които са доказателство за съществуването на свръхмасивната черна дупка. Това е доказателство и за съществуването на хоризонта на събитията. Сега разполагаме с нагледно доказателство за черна дупка, която тежи 6,5 милиарда пъти повече от нашето Слънце", заяви Долман.

Данните бяха публикувани по време на пресконференция, която беше предавана от Националната научна фондация на САЩ. Изображението е било получено в рамките на проекта "Event Horizon Telescope" , който обединява радиотелескопи от цял свят, в това число и от САЩ, Мексико, Чили, Испания и Франция.

Проектът бешee създаден за изследването на две свръхмасивни черни дупки. Sagittarius Ax, в центъра на Млечния път на разстояние от 26 хиляди светлинни години от Земята и обектът в центъра на галактиката М87 /известна и като Virgo A/, отдалечен от Земята на разстояние от 53,5 милиона светлинни години.

Предполага се, че Sagittarius Ax e с маса около 4 милиона пъти по-голяма от тази на Слънцето. А обектът от галактиката М87 е с маса между 3,5 и 7,2 милиарда пъти по-голяма от тази на Слънцето. Наблюденията са били извършени през април 2017 година, но за обработването на получените данни са били необходими две години

Днес и Европейската комисия представи първата в историята снимка на черна дупка. Тя е заснета от телескоп с показателното име Event Horizon ( Хоризонт на събитията) в рамките на международно научно сътрудничество с участието на учени, финансирани от ЕС. Това важно откритие дава нагледно доказателство за съществуването на черните дупки и представлява сериозна крачка напред за съвременната наука.

Наблюдение на черна дупка се извършва за първи път в историята. То е резултат от широкомащабното международно сътрудничество по проекта Event Horizon Telescope (EHT), в който ключова роля имат изследователи, финансирани от ЕС. Това голямо научно постижение бележи прелом в нашето разбиране за черните дупки, потвърждава предвижданията на Айнщайновата обща теория на относителността и разкрива нови възможности за изследване на нашата Вселена. Първата успешна снимка на черна дупка беше представена днес едновременно на шест пресконференции по цял свят. Комисарят по въпросите на изследванията, науката и иновациите Карлош Моедаш заяви: "Науката неведнъж е черпила вдъхновение от фантастиката. Черните дупки са загадка, която отдавна вълнува нашето въображение. Благодарение на приноса на европейските учени днес тяхното съществуване вече не е само теоретична концепция. Това фантастично откритие отново доказва, че чрез съвместна работа с партньори от цял свят непредставимото може да стане действителност и нашето познание да се устреми към нови хоризонти."

Черните дупки са изключително плътни космически обекти с невероятна маса на много малко пространство. Те влияят на околността си по екстремен начин, като изкривяват пространство-времето и нагряват до свръхвисоки температури всяка материя, която попадне в тях. Направената снимка показва черната дупка в центъра на галактиката Месие 87, която се намира в съзвездието Дева. Тази черна дупка отстои на 55 милиона светлинни години от Земята и масата й е 6,5 милиарда пъти по-голяма от масата на Слънцето.

За да може да се наблюдава пряко непосредствената околност на черната дупка, в рамките на проекта Event Horizon Telescope трябваше да се свържат в мрежа осем телескопа по целия свят. Те са разположени на труднодостъпни места с голяма надморска височина - от Сиера Невада в Испания, през вулкани на Хавайските острови и в Мексико и планини в Аризона, до чилийската пустиня Атакама и Антарктика. В този впечатляващ международен проект участват над 200 изследователи от Европа, Северна и Южна Америка и Източна Азия.

Отдавна се правят опити да бъде заснета черна дупка, създадени са и немалко модели на черна дупка. На въпросната черна дупка са посветени 6 статии в сп. "Астрофизикъл джърнъл летърс". Те са плод на работата на около 200 експерти и над 60 научни организации. Макар да се говори за черни дупки от 18-и век, нито един телескоп не бе успял да наблюдава, нито да заснеме черна дупка. "Не бях и помислял да видя приживе черна дупка", уверява астрофизикът и автор на първата цифрова симулация на черна дупка през 1979 г. Жан-Пиер Люмине от Френския център за научни изследвания.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:23 | 08.09.22 г.
fallback