fallback

Защо червилото вече не е толкова добър икономически индикатор като преди?

Растящата популярност на други козметични продукти намалява значението на червилото като надеждно мерило за настроенията на потребителите

21:36 | 11.02.19 г.

Снимка: Архив Ройтерс

Някога смятано за барометър на потребителското търсене, червилото изглежда губи значението си като икономически индикатор на фона на промяната на пазара на козметични продукти, съобщават анализатори, цитирани от CNBC.

“Индексът на червилото“ е термин, измислен от бившия президент на Estee Lauder Ленард Лаудер, след като спукването на дотком балона в началото на новия век разтърси американската икономика. Лаудер забелязал, че жените заменяли скъпи луксозни стоки с по-практични удоволствия като червилото.

Оттогава продажбите на червило се свързват с доверието на потребителите, като растящите продажби на продукта означават, че потребителите може би внимават повече с разходите заради забавянето на икономиката. Главният изпълнителен директор на френския козметичен гигант L’Oreal посочи миналата седмица „ефектът на червилото“ като фактор за процъфтяващото търсене в Китай.

„Това е известният „ефект на червилото“ - понякога, когато хората харчат по-малко за скъпи стоки като коли и апартаменти, те имат повече разполагаеми доходи и обичат да си угаждат с продукти за разкрасяване“, каза пред CNBC Жан-Пол Агон. „Това може да е много положително за нас“, допълни той.

Очаква се индустрията с червилата да достигне пазарна стойност от 17 млрд. долара до 2023 г., сочат данни на маркетинговата компания TechSci Research. Но заради потенциално забавяне на икономиката надеждността на индекса на червилото е поставена под съмнение на фона на променящата се динамика на пазара.

Според базираната в Лондон изследователска компания Euromonitor глобалните продажби на продукти за устни, в които влизат червила, гланц за устни и моливи за устни ще скочат с 18% до 2022 г. въпреки прогнозираното забавяне на глобалния растеж. А по време на световната финансова криза продажбите на продуктите за устни са намалели с близо 3%, показва пазарно проучване на компанията Mintel.

Експерти твърдят, че очакваното повишаване на търсенето в съчетание с намалялото търсене между 2007 и 2009 г. поставят под съмнение първоначалната теза на Лаудер.

В същото време нарастващата популярност на други козметични продукти намаляват значението на продажбите на червило като индикатор. Пазарът на козметични продукти е нараснал по време на световната финансова криза и се очаква да постигне повишение от 3% до 2020 г., сочи анализът на Mintel.

Последната рецесия „всъщност помогна за насърчаването на растежа в категорията на лаковете и продуктите за грижа за ноктите, тъй като жените затегнаха разходите и се насочиха към по-домашни варианти за грижа за ноктите вместо да посещават салон за красота“, казва Алисън Гайтер, анализатор в Mintel. По същото време продажбите на продукти за нокти са се увеличили с близо 12% в същия период, допълва тя.

Продуктите за нокти и устни са само малка част от по-широкия пазар на цветната козметика, която включва множество видове грим и козметични комплекти. Очаква се приходите от продажби да надхвърлят 11 млн. долара тази година, а глобалната стойност на пазара да достигне 76 млн. долара, сочат данни на Euromonitor.

Въпреки че растежът на козметичните продукти се очаква да бъде скромен в краткосрочен план, ключови категории като продукти за кожата и тялото, както и цветната козметика са „сигурно убежище“, казва Гайтер.

Според анализа на Mintel иновациите на пазара задържат на повърхността продажбите на козметични продукти, дори когато икономиката се забавя.

Поребителите „може да опитат по-евтин продукт и след това, когато разполагат с повече средства, да се насочат към по-скъпа марка“, отбелязва Гайтер и допълва, че „като цяло винаги е имало лоялност към категорията“. Това според нея е повече от достатъчно, за да компенсира спада на продажбите на червило.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:46 | 14.09.22 г.
fallback