Германската компания за доставка на храни Delivery Hero, която наскоро осъществи първично публично предлагане в Германия, ще придобие напълно корейския оператор на конкурентната платформа Foodfly, предава DPA.
Досега листнатата на индекса Sdax берлинска компания държеше 21 на сто от акциите на корейската компания собственик на платформата Fly&Company Inc.
Засега не е обявена цена на сделката.
Foodfly управлява сайт с доставки от 1 700 ресторанта в южнокорейската столица Сеул.
Delivery Hero е създадена през 2011 г. в Берлин и оперира на онлайн пазара за поръчки и доставки на храна в Европа, Близкия изток, Америка и Азиатско-тихоокеанския регион. Компанията има повече от 6 хил. служители в повече от 40 страни. Компанията вече е представена в Южна Корея с марките Yogiyo и Baedaltong.
Във вторник анализаторът от Lampe Bank Кристоф Баст вкара Delivery Hero в списъка си с анализирани компании, като препоръча покупката на акции и зададе целева цена от 40 евро. По думите му акциите на компанията предоставят възможност за извличане на печалба от структурната тенденция на ръст в областта на онлайн доставките на храни. Преди всичко дигитализацията на процеса по поръчки, както и миграцията от телефона към смартфоните, крие според него висок потенциал.
Според изчисления на банката пазарът на онлайн поръчки и доставки, в който действа Delivery Hero, ще расте до 2021 г. със средно по 31 на сто на година. Това може да се отрази за същия период в годишен ръст на приходите от средно 47%. На този фон Баст очаква постигане на оперативна печалба (чиста EBITDA) от фискалната 2019 г.
В страни с ясно изразено пазарно лидерство в дългосрочен план реалистичен според Баст е и марж на EBITDA от над 60 на сто. Ето защо според анализатора се очакват и нови консолидации в сектора в Германия и чужбина и активност в тази насока от Delivery Hero.
На фона на препоръките му акциите на компанията скочиха във вторник с 3 на сто до нов рекорд в размер на 37 евро за брой. Откакто на 30 юни книжата бяха пуснати за търговия с емисионна цена от 25,50 евро за брой, стойността им е нараснала с 45%.