fallback

Търговците на дребно търсят помощ от Силициевата долина, за да привличат клиенти

Редица компании за търговия на дребно виждат в новите технологии възможност за персонализация на клиентското преживяване

12:20 | 21.01.17 г.

В ерата на Amazon.com другите търговци на дребно се борят да открият начин, с който да накарат потребителите да купуват от техните уебсайтове и магазини. Какъв е трикът? Персонализация чрез използването на данни и технологии, пише Wall Street Journal.

Търговецът на очила на дребно Sunglass Hut използва дълбоко учене и технология за разпознаване на изображения от базираната в Сан Франциско Sentient Technologies за своя уебсайт за електронна търговия. Когато потребител кликне на чифт очила, се активира функцията за “подобни модели”, за да покаже и други продукти, предлагани от компанията, вместо да прогнозира какво човекът би могъл да иска, базирано на това какво са купили другите.

Персонализацията е “Светият Граал”, твърди Джеф Барнет, директорът на Salesforce, който отговаря за облачните услуги, свързани с търговията, който работи и с марки като L’Oreal и Under Armour.

Потребителите все по-малко залагат на конкретни марки. Ето защо търговците се обръщат към Силициевата долина за помощ за всичко - от изкуствен интелект до използването на данни за привличането на клиенти.

Разполагащата с по-големи финансови ресурси Amazon инвестира в такива технологии от години, като целта ѝ е да улесни намирането на продукти и купуването им с един клик. Доставчиците на технологични услуги пък запълват празнината при други традиционни търговци на дребно.

Дори и най-малките промени онлайн, улеснени от изкуствения интелект и алгоритмите, могат да доведат до промени в продажбите, откриват търговците.

Използвайки технологията на Sentient, за да направи множество тестове наведнъж, италианската марка за бельо Cosabella преценява как ще реагират потребителите, ако промени цвета на бутона “Купи” в розово, както и че е важно на банера ѝ да се уточнява, че марката е собственост на италианска фамилия. Всичко това води до 38% ръст на приходите. Освен това компанията използва технология за разпознаване на изображения, подобно на Sunglass Hut.

“Не смятам, че изкуственият интелект в крайна сметка ще превземе всичко, но ще рационализира част от нещата, които правим”, посочва главният изпълнителен директор на Cosabella Гуидо Кампело.

Търговците залагат и на персонализиране на пазаруването във физически магазини, където все още се случват около 90% от покупките в САЩ.

Технологичният гигант SAP работи с търговци на дребно по технология, която да помогне за идентифициране на клиентите и нещата, които харесват или не харесват, като това ще се случва още с влизането на магазина. Целта е да се създаде по-добро потребителско преживяване, разкрива Лори Мичъл-Келър, глобален генерален мениджър потребителски индустрии.

Например Burberry Group може да помоли за името на клиента и да го въведе в приложение, когато човекът влезе в магазина. То пък ще му даде достъп до лични данни, включващи неговите или нейните последни покупки, дали човекът предпочита газирана или негазирана вода, и евентуално част от поведението на въпросния потребител в социалните мрежи.

“Ако ви разбират, те знаят как да общуват с вас и как да рекламират неща, които харесвате”, посочва Мичъл-Келър.

Amazon персонализира и усъвършенства платформата си за пазаруване от години, ползвайки дълбоко учене и изкуствен интелект - нещо, което рекламира на своята конференция Amazon Web Services миналата година, когато представи нови предложения за клиенти, стъпващи върху този ѝ опит. От гледна точка на търговията технологията позволява изкарването на по-добри резултати при търсене и по-добри препоръки, представяни на клиентите.

И все пак не е ясно как някои търговци на дребно ще прегърнат нещо, което излиза извън алгоритмите за препоръки за търсене и да се насочат към истинското персонализиране, отчасти, защото това изисква да отслабят контрола върху някои аспекти на бизнеса си, посочва Кен Сейф, управляващ партньор във фонда Beanstalk Ventures.

Трейси Айсъл, генерален мениджър на бизнеса на Microsoft в сферата на търговията на дребно, твърди, че вижда сигнали, че играчите на пазара правят стъпки в тази посока. Тя посочва търговци като веригата Rack на Nordstrom, която сега въвежда нова технология в магазините си, която ще насочва купувачите към експресните каси или ще ги уведомява, когато има свободна пробна чрез приложение на телефона им, изискващо включен bluetooth.

“Дигиталната информация се случва, независимо дали го искате или не”, коментира още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:32 | 13.09.22 г.
fallback