fallback

Brexit ще увеличи разходите на Висшата лига

Излизането на Великобритания от ЕС може да има значителни последици за световния футбол

13:09 | 25.06.16 г.

В началото на седмицата 20-те клуба от Висшата лига се изказаха в подкрепа на оставането в Европейския съюз(ЕС).

Изпълнителният директор на лигата Ричард Скъдамур беше притеснен, че напускането на ЕС е в противоречие с политиката на неговата организация. Той смята, че Brexit ще направи по-трудно запазването на правата върху интелектуална собственост, основно под формата на договори за излъчване, както и търговията с артикули.

"Вярвам, че ние във Великобритания трябва да останем в Европа от гледна точка на бизнеса. Аз съм поддръжник на свободното движение на стоки и продукти, но когато стане дума за услуги, трябва да сме в подкрепа на териториализма", заяви Скъдамур в реч на годишната конференция на Института на директорите.

След отрицателния вот обаче се появяват редица фактори, които ще окажат голямо влияние върху Висшата лига, което ще има последици и в световния футбол.

Влияние върху трансферните цени

Вотът ще повлияе върху стойността на паунда, който по всяка вероятност ще отслабне заради неяснотите около предстоящите бизнес преговори. Освен това ще спаднат и инвестициите от страна на чуждестранни компании, които се възползваха от достъпа на Великобритания до свободния европейски пазар. Това ще повиши цената на футболистите, които тимовете от Висшата лига ще искат да привлекат от чужди клубове. Например "Ювентус" слага цена от 160 млн. евро на Пол Погба. В края на юни 2015 г. курсът на еврото спрямо паунда бе 0,709, който най-вероятно ще се повиши до 0,900 и повече.

Така сумата, които отбори като "Челси" и двата манчестърски гранда ще трябва да платят за Погба, ще се покачи от 113 млн. на 144 млн. паунда. Повишаването няма да важи за европейските грандове, които се редят на опашка за французина. Ако споразуменията на чуждестранните играчи са договаряни в евро, а не в лири, това ще покачи и разходите за заплати на английските отбори. Комбинираният ефект от изредените причини може да създаде проблеми пред клубовете от Висшата лига да отговарят на правилата за Финансов феърплей, ако искат да купуват футболисти от ЕС.

Допълнителна спънка може да се появи, ако правителството в страната наложи тарифи върху регистрирането на играчи, въпреки че за прилагането на това правило ще са нужни години. Гласуването в полза на Brexit ще направи привличането на футболисти, които не са част от Висшата лига, по-евтино за чуждите тимове. Това може да стане причина за засилването на потока към развиващата се китайска Суперлига.

Привличане на инвестиции

Сега Висшата лига е изключително привлекателна за чужди инвеститори. Цели 14 клуба са частично или напълно притежавани от лица и компании зад граница. Добрата новина за бъдещите купувачи е, че цената на клубовете ще падне, ако цената на паунда се свие. По този начин първенството ще запази популярността си. Ако закупуването на тим от страна на чужди инвеститори стане по-трудно, то цената на отборите може да падне още повече. Една от основните атракции на Висшата лига е новото споразумение за телевизионни правата, което влиза в сила от сезон 2016-2017 и ще направи тимовете по-печеливши отвсякога.

Способност за привличане на футболисти

В този момент цели 65% от играчите във Висшата лига са чужденци. Английските клубове са напълно свободни да привличат футболисти с паспорт от страна членка на ЕС. Какво ще стане с правилата за свободно движение на работната ръка след одобрения Brexit, остава неясно. Най-добрият сценарий от гледна точка на феновете и отборите ще бъде, ако сегашните правила останат в действие. По този начин способността на клубовете да привличат играчи от Европейския съюз няма да намалее.

Лошият вариант е този, в който правилата за купуване на играчи извън страни членки на ЕС важат за държавите част от съюза. Според тези закони договарянето на играч е възможно, само ако той е изиграл определен процент мачове за националния си тим. Ако това важеше и в миналото, Висшата лига нямаше да види Ерик Кантона, Паоло ди Канио и Кристиано Роналдо, зачитайки броя на мачовете им в националния отбор в момента на пристигането им. "Лестър" от своя страна нямаше да може да купи Нголо Канте, който бе взет от "Каен" преди 12 месеца.

Поддръжниците на Brexit се аргументират, че това ще даде нови възможности на местни момчета да пробият. В допълнение очакванията са националният тим също да извлече ползи от излизането. Цялата тази философия е пълна противоположност на мантрата "ако са достатъчно добри, значи са достатъчно млади", която идва от повечето мениджъри. Собствениците на клубове искат достъп до таланти от всички краища на света. Затова не е изненада реакцията на шефката на "Уест Хям" Карън Брейди, която се изказа в полза на оставането в ЕС.

Останалата част от последиците от Brexit за футболната индустрия можете да прочетете в Gol.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:49 | 13.09.22 г.
fallback