Скъпите часовници на изложението Baselworld за пореден път изтъкват изкусните занаяти при направата на този тип аксесоари, подчертавайки неизменното им присъствие в непреходния лукс, далеч от умните устройства, които навлизат на пазара.
Една от най-популярните модни къщи в света – Chanel, тази година е решила да постави ударение върху висшата мода. За целта е поканила за сътрудничество Lesage – къщата, която бродира облеклото на членовете на Френската академия.
На изложението, което между 19-и и 25-и март събира бижутери и часовникари от цял свят, компанията представи модел часовник, декориран с комета, избродирана фино от стъклени перли и диаманти.
Моделът се предлага за 85 хил. евро и е част от лимитирана серия, която изтъква точната ръка на парижките бродировачки, които трябвало да изпълнят мотива на циферблата с диаметър 37,5 мм.
Часовникът е представен на Baselworld редом с модел, създаден благодарение на глиптиката – изкуството за гравиране на скъпоценни и полускъпоценни камъни и метали. На него е изобразена миниатюрна птица, гравирана в злато от женевско ателие.
Известната френска компания Hermes е поканила японския майстор Бузан Фукушима, за да направи новите ѝ луксозни часовници. Той е декорирал циферблата на единия от моделите по метода на рисуване Aka-е, давайки свобода на въображението си. Резултатът е интерпретация на темата кон, емблематичен за къщата от улица „Фобур Сент-Оноре“. Сред удивителните експонати на Baselworld се нареждат и часовниците на швейцарската марка Jaquet Droz. Тя се представя с модел, в който има малки автомати, докато в един от дамските модели е вградено миниатюрно цвете, което елегантно се отваря при натискане на бутон."При автоматите няма никакво ограничение", ентусиазирано заявява Марк Хайек, главен директор на Jaquet Drozson."Това е само за поезия, за красота". По думите му женската страна отваря вратите на творческото вдъхновение.
Jaquet Droz е една от трите престижни марки, управлявани от Марк Хайек, който е внук на основателя на Swatch Group. Той не се притеснява от появата на умните часовници, които са акцент на Baselworld. Според него любителите на красивите часовници търсят съвсем различна емоция в луксозните часовници. Освен това към всеки часовник с гривна може да се добави електронен чип, посочва Хайек.
Шефът на швейцарската компания Patek Philippe гледа благоприятно на умните часовници. Според него те са допълнение към други неща в индустрията, тъй като могат да предложат нови възможности, особено на хората, нуждаещи се от медицински грижи и прием на лекарства в точен час.
"Не виждам в тях никаква заплаха за класическия часовник", допълва той.
(БТА)